یکشنبه 01 آگوست 10 | 10:00

از تقلب تا تجاوز؛ روند کامل اتفاقات رخ داده

همه چیز از آنجا شروع شد که آرای مهدی کروبی در انتخابات دهم ریاست جمهوری به حدی نمی رسید که بتواند در ادعای موهوم تقلب یا رقیب همفکر خود همراه شود و هر چه بر طبل تقلب می کوبید صدایی از و شنیده نمی شد …


همه چیز از آنجا شروع شد که آرای مهدی کروبی در انتخابات دهم ریاست جمهوری به حدی نمی رسید که بتواند در ادعای موهوم تقلب یا رقیب همفکر خود همراه شود و هر چه بر طبل تقلب می کوبید صدایی از او شنیده نمی شد،‌ اما آنچه نام کروبی را پس از انتخابات بر زبان ها انداخت ادعایی بود که در مرداد ماه سال گذشته طی نامه ای به هاشمی رفسنجانی مطرح کرد،‌ ادعای تجاوز جنسی به برخی بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات که در ابتدا چنان با اطمینان از سوی شیخ اصلاحات نگاشته می شد که « خواب را از چشمانش ربوده بود و لرزه بر اندام او می انداخت» و مدعی بود افرادی که پست های حساس در این کشور داشته اند این موارد را به گوش او رسانده اند اما تشکیل کمیته ای ویژه ای در قوه قضائیه و بررسی موارد ادعای آن هم در شرایطی که کروبی سندی برای ارائه نداشت، ‌جام رسوایی مدعی را بر زمین انداختند و شیخ در نهایت از رئیس قوه قضائیه خواست تا دیگر از او سند نخواهند و خود مسئله را بررسی کند.

نامه کروبی که شامگاه 18 مرداد ماه از سوی او منتشر شد به ادعای او 10 روز پیش از آن به صورت محرمانه برای هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شده و پس از بی پاسخ ماندن از سوی وی،‌ علنی شد. با وجود آن که کروبی پس از انتشار نامه خود و طرح اتهامات سنگین علیه نظام،‌ در یک مصاحبه به شایعه بودن موضوع آزار جنسی بازداشت شدگان اعتراف کرده و اظهار داشته بود:« نگفتم که حتما چنین اتفاقی روی داده است.» اما انتشار عمومی این نامه با استقبال بی سابقه ای از سوی رسانه های بیگانه مواجه شد و سوژه جدیدی برای آنها طراحی کرد که حتی یک لحظه حاضر نبودند بیرق بی آبرویی نظام جمهوری اسلامی را بر زمین بگذارند. شیخ شکست خورده در بخشی از نامه خود به هاشمی،‌ ادعای تجاوز را به نیروهای نام و نشانداری که تعدادی از آنها نیز از رزمندگان دفاع مقدس بوده اند،‌ منتسب کرده و نوشته بود:« این افراد اظهار داشته اند، اتفاقی در زندان ها رخ داده است که چنانچه حتی اگر یک مورد نیز صدق داشته باشد، ‌فاجعه ای است برای جمهوری اسلامی که تاریخ درخشان و سپید روحانیت تشیع را تبدیل به ماجرای سیاه و ننگین می کند که روی بسیاری از حکومت های دیکتاتور از جمله رژیم ستمشاهی را سفید خواهد کرد.»

کروبی پس از نگارش آن نامه نیز چندین بار ادعا کرد که اسناد مهمی در اختیار دارد که آنها را در اختیار قوه قضائیه قرار خواهد داد. با این همه دو کمیته از سوی قوه قضائیه بررسی ادعای مطرح شده را آغاز کردند.

رد تجاوز در بررسی مجلس
در یکی از اولین واکنش ها به ادعای مطرح شده از سوی کاندیدای شکست خورده انتخابات دهم ریاست جمهوری، علی لاریجانی رئیس مجلس با تاکید بر این که باید صحت و سقم مضامین این نامه مشخص شود،‌ از پیگیری کار کیمیته ویژه تا ارائه گزارش نهایی آن خبر داد. کمیته 5 نفره مجلس پس از دیدار با کروبی متوجه خالی بودن دستان او از هر سنید شدند و پس از اتمام بررسی های مجلس، لاریجانی از تریبون مجلس اعلام کرد:« در میان بازداشت شدگان کهریزک و اوین، هیچ گونه موردی که مبتنی بر آزار و تجاوز جنسی باشد،‌ مشاهده نگردیده و تخلفات در بازداشتگاه کهریزک از این نوع نبوده است.» او که به استناد گزارشات کمیته ویژه مجلس،‌ محتوای نامه کروبی را تکذیب می کرد،‌ از بررسی شخصی این موضوع،‌از «طریق دیگری» نیز سخن گفت که بر اساس آن نیز آزار جنسی بازداشت شدگان تکذیب شده است. در همین حال علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس و سیاست خارجی مجلس از تماسش با دادستان وقت تهران در این باره خبر داد و به نقل از مرتضوی گفت که در تماس با حسین کروبی (فرزند کروبی) متوجه شده مستندات نامه کروبی بر مبنای تلفن هایی است که افراد مختلف با دفتر روزنامه اعتماد ملی داشته اند.

هیات ویژٰه ای که علی لاریجانی مامور بررسی حوادث کهریزک کرده بود در گزارش خود به بررسی جامع ادعای کروبی اشاره و اعلام کرد:« در خصوص طرح مسئله آزار جنسی برخی بازداشت شدگان،‌ کمیته بررسی های جامعی انجام داده است. پس از طرح نامه آقای کروبی و انعکاس رسانه ای آن هیات با وی ملاقات کرده و خواستار ارائه اسناد و مدارک و شواهد شد. وی در آن دیدار در پاسخ سوال کمیته مبنی بر اینکه چند نفر به شحص شما مراجعه و مدعی آزار جنسی شده اند، پاسخ داد که چهار نفر مراجعه مستقیم داشته اند. سوال دیگر کمیته از وی این بود که آیا برای شما وقوع آزار جنسی بر روی این چهار نفر قطعی است؟ وی با برآشفتگی منکر قطعیت شد و قائل بود که به این دلیل نامه ای به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال نموده تا بررسی نمایند و در صورت عدم وقوع رفع شبهه شود. کروبی از ارائه هرگونه سند و مدرکی به کمیته استنکاف ورزید واعلام کرد: در صورت تعیین هیاتی از جانب شخص رئیس قوه قضائیه حاضر است اسناد و مدارک خود را ارائه نماید.

این خواسته آقای کروبی از طریق کمیته با ریاست مجلس شورای اسلامی جناب آقای علی لاریجانی در میان گذاشته شد و نهایتا ریاست قوه قضائیه با تعیین سه نفر نماینده از طرف خود آنان را مسئول بررسی همه جانبه موضوع نمود که گزارش کار این کمیته به اطلاع همگان رسید. اما کمیته مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص اقدامات جدی و بررسی های همه جانبه به عمل آورد تا جایی که از طریقی به اطلاع هیات رسید که فردی که مورد آزار جنسی قرار گرفته آماده است ماجرا را برای هیات بیان کند. ریاست مجلس شورای اسلامی به محض اطلاع از چنین مسئله ای دستور دادند با تمهیداتی به دفتر خودشان دعوت و هیات با وی گفت و گو نمایند. این جلسه با حضور رئیس دفتر ریاست مجلس و حتی دو تن از نمایندگان غیر عضو کمیته، آقای کاتوزیان و مطهری تشکیلی شد و کاملا برای همه حضار در جلسه آشکار شد که مادر آن جوان بر اثر کثرت شایعات دچار نوعی توهم شده و هیچ گونه آزار جنسی متوجه آن فرد نشده و خود وی نیز قائل بود که مادرش درگیر یک توهم ذهنی است.

تکاپوی کروبی برای سند سازی در دیار فانی
شیخ اصلاحات که یک بار در پایان دوره ریاست هاشمی شاهرودی در نامه ای به وی درباره بازداشت ها نوشته بود« ممکن است که کروبی را هم به دیار فانی بفرستند اما ملت زنده می ماند و حق خود را می گیرد»، ‌با روی کار آمدن آیت الله آملی لاریجانی هم نامه نگاری هایش به رئیس دستگاه قضا را ادامه داد و در نامه ای سرگشاده اعلام آمادگی کرد تا اسناد مورد ادعای خود را ارائه دهد،‌ آیت الله آملی لاریجانی پیگیر موضوع شد و با تشکیل کمیته ای ویژه سه نفره از ابراهیم رئیسی،‌ معاون اول قوه قضائیه، محسن اژه ای،‌ دادستان کل کشور و علی خلفی رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه از کروبی خواست مستندات خود را به آنها ارائه نماید.

دبیر کل اعتماد ملی پس از آنکه با جدیت نهادهای مسئول در زمینه ادعای خود مواجه شد، تکاپوی تازه ای را برای سند سازی آغاز کرد و از جمله در همان روزها در منطقه شهرک فرهنگیان (کیلومتر 5 جاده کرج) حضور یافته و به دنبال گفت و گو با افرادی بوده که به وی خبر آسیب دیدگی در جریان بازداشت را داده بودند. نتیجه تلاش های کروبی برای ‌ مستند کردن ادعای خود به سه نام و چند سی دی که در آنها ادعاها تکرار و ضبط شده بود، منتهی شد که به کمیته قوه قضائیه ارائه داد و جالب آن که یکی از افرار مورد ادعای وی که مدعی بود که وی را شکنجه کرده و جنازه اش را سوزانده اند و البته موسوی هم در مراسم ختمی که برای او ترتیب دادند شرکت کرد،‌ زنده بود و وی ناچار از این مورد چشم پوشی کرد و البته در نامه بعدی و در دیداردیگرش با کمیته ویژه خواسته بود تا دیگر از او سندی نخواهند.

دستگاه قضا پیگیر یک اتهام
نزدیک به یک ماه پس از طرح ادعای تجاوز و شکجه بازداشت شدگان هیات مربوطه در قوه قضائیه گزارشی از بررسی ادعای یاد شده منتشر و اعلام کرد: هیات به این جمع بندی رسید که نه تنها هیچ گونه مدرکی دال بر تجاوز جنسی به افراد مورد ادعای آقای کروبی وجود نداشته و ادعاهای مطرح شده بدون مستند و عاری از حقیقت می باشد،‌ بلکه ادعاها و مدارک ارائه شده کاملا ساختگی و برای انحراف افکار عمومی تنظیم شده که مراتب از طریق مراجع قضایی و امنیتی برای ریشه یابی موضوع در دست بررسی است.

بر اساس گزارش کمیته یاد شده که به تایید رئیس قوه قضائیه هم رسید، ‌مستنداتی که کروبی به آنها ارائه کرده بود به این شرح بود:

« 1ـ ترانه موسوی: من ترانه موسوی یا اعضای خانواده او را ندیده ام و از افراد مرتبط با آقای میر حسین موسوی و اعضای کمیته ای که من و آقای موسوی تشکیل داده ایم شنیده ام و خودم اطمینان ندارم و فقط صرفا شنیده های اینجانب است و در این مورد مستندی ندارم.

2ـ الف،‌ش: ابتدا از طرق افراد حزب خودمان یعنی حزب اعتماد ملی شنیدم که این فرد گفته سه نفر مرا در خیابان جردن سوار ماشین کردند و به محلی بردند در آن جا افراد دیگری هم بودند که من چشم هایم بسته بود که هیچ کس را ندیدم و نمی شناسم مورد ضرب و شتم مکرر قرار گرفتم و در حالی که ایستاده بودم و دست هایم بسته بود و از بالا آویزانم کرده بودند به نحوی که پاهایم به سختی به زمین می رسید به من تجاوز شد. من خودم این فرد را خواستم و اظهارات او را شنیدم و سپس یکی از اعضای حزب اعتماد ملی اظهارات ایشان را روی یک لوح فشرده ضبط کرد که یک نسخه از آن را به شما تحویل می دهم. ازآقای کروبی سوال شد آقای الف – شین در چه روزی و در کدام یک از آشوب های خیابانی دستگیر شده است؟ آقای کروبی پاسخ داد: نمی دانم من سوال نکردم ولی در تظاهرات و درگیری نبود. می گوید در خیابان جردن تنها بودم و سه نفر مرا سوار یک ماشین کردند و بردند.

3ـ فرد سومی است که ادعای تجاوز ندارد و من هم او را ندیده ام و فقط از افراد مرتبط با حزب اعتماد ملی و آقای میر حسین موسوی شنیده ام. این فرد هم در تظاهرات و درگیری ها نبوده ولی گفته چند نفر مرا دستگیر کردند و بشدت مرا مورد ضرب و شتم قرار دادند به صورتی سرو صورت و بسیاری از اعضای بدنم زخم شده و خود خانواده او از همه اعضای بدن او عکس گرفته اند و من یک نسخه از این عکس ها را به شما می دهم.

4ـ خانم م ـ الف: این خانم از طرف بچه های حزب اعتماد ملی به من معرفی شد و من با او صحبت کردم و او ادعای تجاوز جنسی ندارد ولی می گوید روز اول دستگیری مرا به اداره آگاهی بردند و در آنجا مورد ضرب و شتم و هتاکی قرار گرفتم و در مقابل عکس العمل من لباس مرا کشیدند و دست آنها به بدن من برخورد کرد.

5ـ فرد دیگری به نام س ـ پ، این خانم فرزند شهید است و چند نفر از اعضای خانواده او شهید شده اند و از طرفداران آقای موسوی بودند که با مادرش شبانه تکبیر می گفتند. آمده اند او را در منزل دستگیر کرده اند و سپس او را مورد ضرب و شتم قرار داده اند و پس از چند روز جنازه او را که بخشی از قسمت پایین بدن او با اسید سوخته بوده مخفیانه به خاک سپرده اند. افراد آقای میر حسین به منزل او رفته اند و شنیده ام آقای میر حسین موسوی در جلسه ختم او شرکت کرده است و من هم قرار بود به منزل آنها بروم که فرصت نشد و فرزندم به سراغ آنها رفت. از آقای کروبی سوال شد آیا آنچه در مورد این چند نفر شنیده اید برای شما اطمینان حاصل شده که این افراد را در درگیری ها و آشوب های بعد از انتخابات دستگیر و مورد ضرب و شتم و احیانا تجاوز جنسی قرار داده اند؟ آقای کروبی پاسخ داد: نه. من اطمینان ندارم و اینها شنیده های من است ولی چون در انتخابات معترض بودم و ذهنیتی داشتم لذا هر کسی ادعایی داشت به سراغ او می رفتیم و یا آنها را دعوت می کردیم و با آنها صحبت می کردیم. از آقای کروبی سوال شد از چه زمانی به شما و یا حزب اعتماد ملی مراجعه کردند؟ وی پاسخ داد: بعد از اینکه من نامه به آقای هاشمی رفسنجانی نوشتم و پس از اینکه نامه را منتشر کردم و در سایت قرار دادم مراجعه کردند.

در بررسی موارد ادعایی از سوی هیات قوه قضائیه و بررسی سی دی هایی که هم حزبی های کروبی تهیه کرده بودند موارد قابل توجهی به دست می آمد و همزمان با بررسی سی دی مربوط به الف ـ ش که مورد ادعای اصلی سایت حزب اعتماد ملی است اعلام کرد که این فرد مفقود شده است. این در حالی بود که وی طی ارتباط مخفیانه با داوری از حزب اعتماد ملی از سوی وی راهنمایی می شد چرا که او نه تنها در جریان نا آرامی ها دستگیر نشده بود بلکه اظهاراتش آنچنان ناشیانه بود که چاره ای جز مفقود ماندن نداشت. در همین حال خانم س ـ پ که کروبی مدعی بود کشته شده و جنازه اش را سوزانده اند هم مشخص شد که او نه تنها فرزند شهید نبوده بلکه سابقه 6 بار فرار از خانه و دستگیری را داشته است. در همین زمینه دادستان کل کشور در یک برنامه زنده تلویزیونی به تشریح جزئیاتی از بررسی ادعای کروبی اشاره کرد و بطور کامل مستندات را در زمینه کذب بودن ادعای یادشده ارائه داد.

توهین به منتقدین
پیدا کردن و بازگرداندن سعیده پورآقایی نیز رسوایی دیگری برای شیخ اصلاحات بود. چندی پس از انتشار گزارش قوه قضائیه پخش گزارش تلویزیونی از وضعیت این فرد و ماجراهایی که بافته موهومات ذهنی کروبی،‌ موسوی و نزدیکانش برای او ایجاد کرده بودند هم حتی موجب آن نشد تا کروبی به وعده ای که به کمیته ویژه دستگاه قضا داده عمل کند و اشتباه خود را اعلام دارد گرچه در دیدار با کمیته آن را پذیرفته بود.

مورد دیگری که انتشار یک گزارش خبری در رد ادعاهای او، شیخ را برآشفته کرد گزارش خبری درباره ترانه موسوی بود. همین گزارش کافی بود تا تمام کسانی که از ابتدای طرح ادعای یادشده منتقد رویه این کاندیدای شکست خورده بودند را مورد حمله قرار داده و به آنها توهین کند و در این میان به اصطلاح خود افشاگری هایی علیه برخی ائمه جمعه انجام داد و حسین طائب، فرمانده وقت نیروی مقاومت بسیج را عامل پشت پرده ماجرای ترانه موسوی خواند.‍

تقاضای دستگاه قضا برای برخورد با کروبی
فراز نهایی گزارش هیات منتخب قاضی القضات برخورد عادلانه و قاطع را مورد تاکید قرار می داد و با آن که برخورد قضایی به دلیل نشر اکاذیب و نشر تهمت و افترا،‌ تشویش اذهان عمومی لطمه به حیثیت و اعتبار نظام و همچنین هتک حیثیت و حرمت بعضی از مردم، خواسته دستگاه قضا و افکار عمومی بود اما کروبی این بار در نامه ای خطاب به مردم فرار به جلو را برگزید و اعلام کرد« با این بگیر و ببندها » از میدان به در نمی رود و البته با توسل به دروغ بافی دیگر علیه سپاه و بسیج و ادعای ایجاد فضای تردید و ارعاب از سوی این نهادهای انقلابی مدعی شده که نمی گذارد « تازه به دوران رسیده ها، ‌چوب حراج به سرمایه نظام و امام بزند.»

حمایت سرکرده منافقین از شیخ
نامه های افسار گسیخته شیخ گرچه در داخل بی مخاطب می ماند و موجبات رنجیده خاطر شدن دلسوزان نظام و انقلاب می گشت اما عللاوه بر میر حسین موسوی رقیب انتخاباتی و شریک توهمات او که مهر تایید بر هر بی حرمتی می زد، طرفداران دیگری هم داشت، ‌رسانه و شبکه های تلویزیونی انگلیسی و آمریکایی با وجود این دوگانه ساختار شکن، دیگر به دریوزگی سوژه نمی افتادند و البته حکم چوب حیاتی نیز با لاشه منافقین داشت چرا که ادعاهای شیخ همان موهومات ذهنی آنها بود که هیچگاه خریداری نداشت و شاید به همین دلیل بود که سرکرده این گروهک ترویستی با انتشار پیامی خطاب به مهدی کروبی از اقدامات وی حمایت کرد و نامه نگاری های وی را اقداماتی ارزشمند خواند و نوشت: « تا همین جا هم که کروبی قدم برداشته، بهای سنگینی دارد.»
تا همین جا هم شایسته و ارزشمند است و خدا از معاصی کبیره او در خدمت به (امام) خمینی می کاهد. آنچه من می خواهم با آرزوی در امان ماندن کروبی از گزند رژیم آخوندی بگویم،‌ تنها یک نکته است: ‌چه خوب که بخشی از حقیقت تکان دهنده را بیان می کنید و به همین میزان نزد خلق و خالق ماجورید. به راستی کروبی هم دیگر به تنگ آمده و اکنون پس از 21 سال به همان جا می رسد که منتظری رسید.»

فرزند شاهد ادعای پدر
هر چند کروبی بعد از این ادعا رویکردهای متناقضی را اتخاذ کرد که رد برخی موارد تحلیل ها به این سمت می رفت که او خواهان بازگشت به نظام است از جمله این که در مقطعی اعلام کرد دولت را به رسمیت می شناسد اما برخی دیگر از تحرکات او از جمله انتشار بیانیه در حمایت از حرمت شکنان روز عاشورا،‌ صدور بیانیه ای دیگر به مناسبت روز کارگر و معلم نشان می دهد او بر موضع خود در هتک حرمت به نظام ایستاده و در این راه اطرافیانی دارد که نمی گذارند پرچم ادعای دروغین او پایین بیاید. پس از راهپیمایی 22 بهمن بود که ادعای پسر کروبی مبنی بر بازداشتش در ارهپیمایی و تهدید وی به تجاوز جنسی در مسجد مطرح شد. عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران در واکنش به این ادعا با اعلام این که هیچ دستوری مبنی بر بازداشت علی کروبی صادر نشده بود، گفت:« عصر روز 22 بهمن از طریق برخی از رسانه ها مطلع شدم فرزند آقای کروبی بازداشت شده که سریعا این موضوع را پیگیری کردم. در استعلام های به عمل آمده از نیروی انتظامی،‌سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات مطلع شدیم چنین شخصی اصلا بزداشت نشده است.» با این حال فاطمه کروبی طی نامه ای با طرح ادعای تهدید به تجاوز در مسجد از مقام معظم رهبری دادخواهی کرد.

بازگشت به یک ادعا
زمزمه های اعتراف محمد داوری همکار کروبی در تهیه سی دی هایی که به اصطلاح مستندات تجاوز بود بهانه ای شد تا بار دیگر کروبی ادعای تجاوز را در سال جاری تکرار کند.
اواخر فرودین ماه سال 89 بود که سایت سحام نیوز متعلق به حزب اعتماد ملی خبری را منتشر کرد که درباره وضعیت داوری ابراز نگرانی شده و اعلام کرد:« داوری سر دبیر سابق این سایت که هم اکنون در بازداشت به سر می برد قصد دارد تا در یک مصاحبه خبری و جنجالی صحت ادعاهای کروبی در خصوص تجاوز جنسی را زیر سوال ببرد.»

در همین زمینه کروبی نیز در نامه ای خطاب به جعفری دولت آبادی، ‌دادستان تهران نگرانی خود را از این بابت اعلام داشت و بعد از 9 ماه به ادعاهایش در نامه ای به هاشمی رفسنجانی رجعت کرد و نوشت« اگر من در نامه اول خود صرفا احتمال تجاوز ها را مطرح کرده بودم،‌ اینک اما به صورت عقلی و منطقی اطمینان یافتم که این اعمال پلید صورت گرفته است»! او همچنین دادستان تهران را به اعتراف گیری از آقای داوری متهم کرده است. بازگشت به ادعاهایی که تمام مراجع قانونی مرتبط و حتی غیر مرتبط در بررسی هایشان به صورت مستند آن را رد کردند می توانست جای تامل داشته باشد البته اگر مدعی شیخ اصلاحات نبود.

برچسب‌ها: ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.