پنج‌شنبه 29 جولای 10 | 10:41

فرح از خیانت انور سادات پرده برداشت!

فرح همسر محمد رضا شاه خائن، پس از سالها، از ماجرای فرار از ایران و حمایت های انور سادات پرده بر داشت.


فرح پهلوي در گفت وگو با راديو فردا در سي امين سالگرد مرگ ديكتاتور پهلوي گفت: اول به مصر رفتيم كه رئيس جمهور سادات ما را پذيرفتند. هنوز در ايران دگرگوني نشده بود و با محبت ما را پذيرفتند. بعد از آنجا به مراكش رفتيم. همينطور پادشاه مراكش، مرحوم ملك حسن، ما را با مهرباني و دوستي پذيرفتند. چيزها تغيير كرد موقعي كه بيست ودوم بهمن 1357 اين دگرگوني اتفاق افتاد. من هيچ وقت يادم نمي رود كه در شهر مراكش بوديم و موقعي كه دائما راديو روشن بود و دنبال مي كرديم اخبار را، اين اتفاق افتاد و بعد شروع شد ندانستن كجا برويم، كجا به ما اجازه مي دهند و بايد بگويم اعليحضرت خودشان را بالاي تمام دروغ ها، خيانت ها و پستي ها نگه داشته بودند.

وي به اشاره به اينكه اغلب متحدين سابق شاه او را تحويل نمي گرفتند، گفت: او به عنوان يك سياستمدار مي دانست كه اين افراد، اين سياستمداران به دنبال منافع سياسي و اقتصادي خودشان هستند و موقعي كه يك رژيم ديگري در يك مملكت هست سعي مي كنند روابط شان را با آن مملكت درست كنند. ولي خوب رفتار غيرانساني كه داشتند واقعا وحشتناك بود.

وي همچنين با اشاره به فرود هواپيما در جزيره اسور مصر گفت: چندين ساعت آنجا منتظر بوديم و خيلي تعجب كرديم. يادم مي آيد كه بعد از چندين سال وزيرخارجه پرتغال را ديدم، او به من گفت موقعي كه طياره آنجا چندين ساعت ماند، ما از مقامات آمريكايي پرسيديم كه به چه دليل اين طياره در آنجا مانده، گفتند كه ما نمي توانيم به شما بگوييم. حتي روز بعدش سفيرشان در واشنگتن رفته بود از وزارت خارجه آمريكا پرسيده بود، آنها باز جواب نداده بودند. درست است كه گويا پرزيدنت كارتر تلفن زده بود به اشرف غربال كه آن موقع سفير مصر بود در واشنگتن، سالها سفير مصر بود، گفته بود من چندين بار به پرزيدنت سادات زنگ زدم ولي جوابم را نمي دهد، مي دانم چرا جوابم را نمي دهد براي اينكه من مي خواستم بهش بگويم كه اجازه ندهد پادشاه ايران به مصر بيايد براي اينكه ممكن است به ضرر مصر و صحبت هاي صلح اعراب و اسرائيل شود.
فرح پهلوي آنگاه از انورسادات ديكتاتور خائن مصر ستايش كرد و در پاسخ اين پرسش كه «شما از انور سادات، رئيس جمهور مصر، ياد كرديد كه به پادشاه و شما اجازه دادند كه به خاك مصر قدم بگذاريد. انورسادات اين كار را براي دوستي و معرفت انجام داد يا منافع سياسي هم پشت اين ماجرا بوده؟» گفت: كاملا دوستي بود و كلمه خوب را خودتان گفتيد. معرفت انساني و انسانيت. براي اين كه هيچ منفعتي نداشت.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.