جمعه 18 ژوئن 10 | 20:09

دعوت دانشجویان از رئیس جمهور برای حضور در دانشگاه درباره حجاب

ساير انواع جرم‌هاي اجتماعي نظير سرقت، تجاوز، رشوه خواري و حتي جرائم رانندگي همگي ريشه‌هاي فرهنگي، ساختاري و اقتصادي متعددي دارند كه در هيچ كجاي دنيا توجيه‌گر تعطيلي كار انتظامي در برخورد با آنها نيست… فرموديد كه هروقت بحث مسائل فرهنگي پيش مي‌آيد، عده‌اي بانوان را دائما به عنوان متهم رديف اول ذكر مي‌كنند. از خود مي‌پرسيم كداميك از مطالبه‌كنندگان مقابله جدي با مفاسد اجتماعي در يكي دو ماه اخير چنين منظوري را در مواضع خود داشته يا ابراز كرده‌اند؟


بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) ضمن درخواست از احمدی‌نژاد برای حضور در این دانشگاه به منظور استماع راهكارهای دانشجویان درباره مسئله حجاب، تأكید كرده است: رویه كنونی دولت صحنه را برای جولان مهاجمان به حجاب فراهم آورده است.

متن نامه سرگشاده بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(علیه السلام) خطاب به احمدی‌نژاد درباره مسأله حجاب و عفاف به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
“كنتم خیر أمة أخرجت للناس تأمرون بالمعروف و تنهون عن المنكر و تؤمنون بالله ” (آل عمران 110)

خدمت رئیس جمهور محترم؛
سلام علیكم

هرچند نگارندگان این نامه و خیل دانشجویان و نیروهای انقلابی كشور كه حامی اصولی دولت شما بوده و هستند، به نظرات خاص و متفاوت شما در حوزه مسائل فرهنگی واقف بوده‌اند و از همان لحظه‌ای كه در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دور اولتان اظهار داشتید كه “پوشش مردم ما اساسا مسأله كشور ما نیست “، به نگاه روشنفكرمآبانه شما در باب مشكلات فرهنگی پی بردند، اما با صحبت‌های اخیر شما در گفت‌وگوی زنده شبكه اول سیما، خطر جدی نسبت به این نوع نگاه احساس شد، نگاهی كه زمینه ساز تداوم و بلكه گسترش ناهنجاری‌های اخلاقی در جامعه است.

آقای احمدی‌ن‍‍ژاد؛ آن چه ما را به نگارش این دردنامه وا داشته است، خطری است كه از گسترش منكری بزرگ در جامعه احساس می‌كنیم؛ منكری كه چندی است خروش مردم را در پی داشته است و آنچه بر اندوه ما می‌افزاید سخنانی است نا امید كننده كه جز یأس دلسوزان انقلاب نتیجه‌ای نخواهد داشت.

طی یكی دو ماه اخیر جبهه نیروهای انقلاب از مقام معظم رهبری گرفته تا مراجع تقلید انقلابی، ائمه جمعه، نمایندگان مجلس و توده‌های متدین مردم و خانواده‌های شهدا دور جدیدی از مطالبه و روشنگری حول محور مبارزه با مفاسد اجتماعی و اخلاقی را آغاز نمودند. اما متأسفانه سخنان شما در رسانه ملی آب پاكی بر همه این مطالبات ریخت و آنها را نوعی “جنجال آفرینی ” و سر و صدای بیهوده خواند.
آقای رئیس جمهور! برای ما همواره جای سؤال بوده است كه چرا پدیده مفاسد اخلاقی و اجتماعی در نگاه و كلام شما بی اهمیت، كم رنگ و مسأله‌ای دست چندم است.
ترس ما این است، عده‌ای آهنگ كلام شما در این حوزه را هم راستا با آهنگ ادبیات جبهه نفاق دوم خرداد و بدنه لیبرال كشور بدانند.

چرا وقتی به شهادت هر رهگذر منصفی، در فضای خیابان‌ها و اماكن عمومی جامعه آزادی لجام گسیخته برای ارتباط دختر و پسر وجود دارد و نیروهای انتظامی و بسیجی تقریبا هرگونه تحرك انتظامی در این حوزه را تعطیل كرده‌اند و انبوه صحنه‌های بدحجابی و منكرات دیگر جلوی چشمان هرروزه ما در حال خودنمایی است، شما به گونه‌ای صحبت می‌كنید كه عكس این فضا در ذهن مخاطبین تداعی می‌شود. گویی دختران و پسران، امروزه در خیابان‌های تهران با مشكل افرادی مواجه هستند كه از نسبت آنان پرس و جو می‌كنند یا مدام به آنان امر و نهی می‌كنند.

“گشت نسبت ” -كه مجری برنامه مذكور رندانه و غیرمنصفانه بدون اینكه اصل دروغ بودن خبر را ملاحظه نماید – آیا واقعا چیزی است كه در دستور كار نیروی انتظامی است كه شما اینگونه با تجاهل آن را مورد محكومیت شدید قرار داده و دخالت دولت را در آن مطلقا رد می‌كنید؟ همان‌گونه كه جنابعالی در مسائل دیگر كشور بی اعتنایی كم نظیری به تبلیغات دشمنان این مرز و بوم دارید، خوب است در مسائل فرهنگی هم به تبلیغات و گزارش‌های مغرضانه چند روزنامه و خبرنگار فتنه‌گر داخلی اعتنایی نكنید.

فرمودید كه هروقت بحث مسائل فرهنگی پیش می‌آید، عده‌ای بانوان را دائما به عنوان متهم ردیف اول ذكر می‌كنند. واقعا نمی‌دانیم منظورتان از این حرف و بزرگ نمایی آن چیست. از خود می‌پرسیم كدامیك از مطالبه‌كنندگان مقابله جدی با مفاسد اجتماعی در یكی دو ماه اخیر چنین منظوری را در مواضع خود داشته یا ابراز كرده‌اند. بر فرض كه در ذهن عده اندكی از این جمع به غلط این تصور باشد، این چه ربطی پیدا می‌كند به اصل مطالبه این جبهه كه برخوردی قاطع، فراگیر و جامع با مفاسد اخلاقی اعم از بدحجابی و سایر بی عفتی‌های رایج چه در میان زنان و چه در میان مردان است؟ آیا منصفانه است كه از زیر پاسخ این مطالبه به حق فرار كرده و بعد با ارائه یك روایت ناقص از آن، اصل صحبت را مورد هجمه قرار دهیم؟

قطعا در میان مفاسد اجتماعی، پدیده بدحجابی -كه البته امروزه دیگر فراتر از بدحجابی صرف است و به جولان عشوه گری و مانكنیزم در مكان‌های مختلف تبدیل شده- از اهمیت و توان تخریبی خاصی برخوردار است كه سرچشمه بسیاری از مفاسد دیگر می‌شود و این پدیده به طور طبیعی در میان زنان كشور رواج بیشتر و آثار تخریبی گسترده تری دارد. اگر مشكل شما این است كه امثال ما، زنان را تنها متهم یا متهم ردیف اول این قضیه می‌دانیم، به صراحت این اتهام را از خود دفع كرده و می‌گوییم متهم ردیف اول، خود حضرتعالی، وزرا، سایر مسئولین قضایی، انتظامی، تقنینی و فرهنگی نظام‌اند كه پیگیر وظیفه خود در بستر سازی فرهنگی، اجرای لایحه عفاف و حجاب و نظارت بر رعایت حدود شرعی در فضای عمومی كشور و دستگاه‌های زیرمجموعه خود نیستند.

آقای احمدی‌نژاد، می‌دانیم آهنگ كلاممان تند و تیز است و احتمالا موجب تكدر خاطر جنابعالی خواهد شد. اما بدانید كه پنج سال از شروع دولت شما و انفعال آزارنده شما در پاكسازی فضای اخلاقی جامعه را سپری كرده‌ایم و بدون هیچ‌گونه تظاهری كارد به استخوانمان رسیده است. بدانید كه از سر دلسوزی نسبت به دولت شما و موفقیت آن در اجرای آرمان‌های متعالی اسلام این حرف‌ها را با شما درمیان می‌گذاریم و هیچ هدف و غرض سیاسی و تخریبی در دستور كار نیست.

شما در صحبت‌هایتان مدام تأكید می‌كنید كه در مسأله مفاسد اجتماعی باید فقط با آنانی برخورد كرد كه سازمان یافته و با نیت تخریب دست به این اعمال می‌زنند. سوال ما از شما این است كه آن كسی كه غیرسازمان یافته و بدون نیت مشخص تخریب، عملا دست به تخریبگری و اشاعه مفسده می‌زند، چرا نباید با او برخورد شود؟ مگر مصالح اخلاقی یك جامعه به نیت و درون افراد ارتباط پیدا می‌كند؟ مگر حرام آلود شدن نگاه‌های مردان، نا امن شدن فضای روانی جوانان، كم شدن وفاداری‌های زوجین به یكدیگر، گسترش انواع و اقسام روابط نامشروع، و خلاصه پوسیده شدن جامعه از درون كه همگی برخی از آثار اشاعه فساد است، كم چیزی است كه بخواهیم ملاحظه نیت و پشت پرده عمل افرادی كه در ایجاد این فضا دخالت دارند را بنماییم؟ اگر زنان و دخترانی ناآگاهانه و البته با نیت خودنمایی و جلوه گری چنین فضایی را در كشور ما بوجود آورده اند، باید گذاشت كار خودشان را بكنند و جامعه را – خواسته یا ناخواسته – به سمت سقوط سوق دهند؟ واضح است كه فضای كنونی جامعه ما عمدتا توسط این عده و البته مردان بی مسئولیت ایجاد شده و در حال گسترش است.
اگرچه این افراد را نباید به طوركلی از دامان جامعه طرد كرد و به حقوق و كرامت انسانی آنان نیز باید احترام گذاشت؛ اما مصلحت كل جامعه و جوانان پاك را نباید فدای ملاحظات این اندك عده خاص كرد.

بر خود لازم می‌دانیم این نكته را به حضرتعالی متذكر شویم؛ رویه كنونی دولت شما در بازگذاشتن صحنه عمومی كشور برای جولان مهاجمان حجاب و عفت و عدم حركت فرهنگی جدی در این زمینه، در عمل زمینه را برای گسترش چنین فضای مسمومی فراهم آورده است. به خاطر داشته باشید كه رهبری معظم، اخیرا در جمع مسئولین نیروی انتظامی تصریح نموده‌اند “با برخی افراد كه تعمدا یا از روی بی توجهی، چهره جامعه را از لحاظ دینی، نجابت و عفاف خارج می‌كنند نیز باید برخورد قوی و صحیح انجام شود ” و طبیعی است كه شما به عنوان فردی كه ادعای سربازی ولایت را دارد، نباید فاقد چنین نگاهی در اظهارات و عملكردتان باشید.

می‌فرمایید كه بدحجابی و مفاسد دیگر ریشه‌های فراوانی دارد كه باید ابتدا آنها را رفع كرد. اولا به لحاظ منطقی و حقوقی و شرعی، این كه یك رفتار غلط و جرم آشكار ریشه‌ها و علل دیگری در جاهای دیگر داشته باشد، نافی برخورد مستقیم با آن رفتار نیست. سایر انواع جرم‌های اجتماعی نظیر سرقت، تجاوز، رشوه خواری و حتی جرائم رانندگی همگی ریشه‌های فرهنگی، ساختاری و اقتصادی متعددی دارند كه در هیچ كجای دنیا توجیه‌گر تعطیلی كار انتظامی در برخورد با آنها نیست. در ثانی پدیده بدحجابی فقط یك “معلول ” نیست، بلكه خود “علت ” مشكلات و مفاسد دیگری هم هست. فرد بدحجاب اگرچه به یك معنا قربانی عوامل و زمینه‌هایی فراتر از كار خود است، اما در عین حال به خطر اندازنده مصالح دیگران نیز می‌باشد.

هم باید اقدام ریشه‌دار فرهنگی و اقتصادی و … جهت رفع زمینه‌های عمل مجرمانه و خلاف شرع او به عمل آورد و هم چاره‌ای نیست در حین انجام عمل به او تذكر داد و در صورت نپذیرفتن تذكر، با او برخورد انتظامی نمود.
بنای مجموعه نیروی انتظامی كشور نیز چه در طرح سابق گشت ارشاد و چه در بحث‌های فعلی – اگر شما اجازه بدهید كه به وظیفه خود بپردازند – این بوده است تا آنجا كه ممكن است به سمت برخوردهای انتظامی و قهرآمیز با افراد نرود، كه شما در صحبت‌هایتان القا كننده وجود چنین فضایی هستید و از آن اظهار نگرانی می‌كنید. البته در هر طرح گسترده انتظامی همانند همه اقدامات دیگر حاكمیتی، موارد اجتناب ناپذیر خطا از سوی عاملین طرح به وجود می‌آید كه نباید به خاطر آنها اصل این اقدامات و مصالح مترتب بر آن را زیر سوال برد. از سوی دیگر اگر اندكی با اصول اولیه حقوقی آشنا باشید اذعان خواهید نمود در مقابل هر قانونی كسانی هستند كه زیر بار تذكر و اخطار نمی‌روند و قاعدتا باید با آنها با قاطعیت و مجازات رفتار نمود تا ضمانت اجرای پیشگیری از جرم باشد.

جناب رئیس جمهور!
دقت داشته باشید كه فلسفه برخورد انتظامی با جرائم، صرفا اصلاح افراد مجرم نیست، كه در درجه اول بازداشتن دیگران از تكرار عمل مجرمانه و نگهداری از حریم امن جامعه است. نهادهای فرهنگی دولت شما و سایر نهادهای مسئول دیگر، بایستی وظیفه خود را در جهت ترغیب افراد به رعایت احكام الهی انجام دهند و نهادهای انتظامی و قضایی نیز باید از حریم امنیت اخلاقی جامعه مراقبت و از سرایت جرم به سایر افراد و فضاهای جامعه جلوگیری نمایند.

آقای احمدی نژاد!
اگر بهتر به واقعیات بنگرید و نخواهید از كنار آنها با تعارف و مسامحه عبور كنید، می‌بینید كه مفاسد اخلاقی و مظاهر بی عفتی در جامعه اسلامی بدون هیچ اغراقی روند خطرناكی پیدا كرده و امنیت ذهنی، روانی و خانوادگی جامعه را در شهرهای بزرگ و كوچك كشور مختل نموده است. به گفته مسئولین و ناظران امر، بحران جنسی در صدر مهمترین مشكلات حوزه جوانان است، كه از آبشخورهای اصلی این بحران فضای نا امن اخلاقی جامعه می‌باشد. در دانشگاه‌ها و اماكن دیگری نظیر مترو و مجتمع‌های تجاری و… حفظ حریم زن و مرد بسیار كم رنگ شده است. حتی در حوزه‌های ورزشی نیز به واسطه مسامحه مسئولان دولت شما بانوان نماینده كشورمان با حجابی ناقص در میادین خارجی ظاهر می‌شوند .محصولات مخرب فرهنگی بدون هیچ‌گونه كنترل و نظارتی در فضای جامعه ی اسلامی دیده می‌شود، پرده سینماهای كشور بعد از پنج سال همان سو‍ژه‌های ابتذال رایج میان مردم را به نمایش می‌گذارد و خلاصه امر نظارت بر فضای اخلاقی جامعه به امان خدا رها شده است.

همگان از خود می‌پرسند كه چگونه است دولت مكتبی جمهوری اسلامی در باب برهم زنندگان امنیت سیاسی كشور اینقدر حساسیت دارد و كوچكترین تحركات این گونه را رصد و خنثی می‌كند، اما میدان را برای فسادهای گوناگون اخلاقی و فرهنگی باز گذاشته است.

جناب رئیس جمهور محترم!
جمعیتی كه در میان انبوه مردم انقلابی، در اقلیت محسوب می‌شوند و غالبا هم به اقشار مرفه و ناراضیان سیاسی جامعه تعلق دارند، آگاهانه یا نا آگاهانه در حال تخریب فرهنگ جامعه هستند. این جماعت چه با وجود گشت ارشاد و چه بدون آن، از حاكمیت كشور و عملكرد دولت شما ناراضی و نالان‌اند و دل به یك سبك زندگی اسلامی نمی‌دهند. این واقعیتی است كه با چند همایش و بروشور و لبخند و كارهای رایج فرهنگی دیگر عوض نمی‌شود و هیچ وقت حجاب و عفاف اسلامی در میان اینها به فرموده شما تبدیل به “معروف ” نمی‌گردد.

آیا ضروری نیست به خاطر حفظ فضای كلی جامعه و انبوه مردمان در شهرها، روستاها و مناطق نسبتا مصون مانده به چنین اقدامی دست زد؟ چرا بایدآهنگ سخنان- كه زمانی تسلی بخش دل‌های رنج دیده مستضعفین جامعه بود- شما ناخواسته به خواسته‌های نامشروع مرفهین بی درد گرایش یابد؟

و بالاخره آقای رییس جمهور
موج گسترش مفاسد اخلاقی- از جمله بدحجابی- طراحی شده از سوی دشمنان نظام آن چنان قوی و شتابان است كه در كنار سرمایه گذاری‌های فرهنگی زیربنایی، بایستی حتما با ابزار اقتدار اجرایی و انتظامی جلوی این سیل را گرفت در غیر این صورت طی سالیان آینده خیابان‌های تهران و اماكن دیگر به فضای كنونی حاكم بر جوامع غربی نزدیك خواهد شد و پرده‌های حیا و دینداری در جامعه به كلی دریده خواهد شد.

از شما مجدانه می‌خواهیم این “معضل ” را پیش از تبدیل به “بحران ” جدی گرفته و خطر این مفاسد را كمتر از مفاسد اقتصادی و سیاسی نبینید. این نوعی عدم توازن در منطق آرمانگرایانه شماست كه بارها -و البته به حق – تكرار می‌كنید كه جلوی ضایع شدن یك ریال از بیت المال را می‌گیرید، اما انبوه مفاسد اخلاقی در كلام شما كمترین ضریب پرداخت را هم ندارد و بلكه از طرح كنندگان چنین موضوعاتی شكوه می‌كنید.

امام راحل عظیم الشأن كه ما شما را پیرو راه آن حضرت می‌دانیم، در مورد هیچ مسأله‌ای از مشكلات كشور نفرمودند كه در صورت عدم جلوگیری مسئولین، مردم خود می‌توانند اقدام به جلوگیری كنند، جز در بحث آزادی‌های خلاف شرع و عفت عمومی در باب پسران و دختران، كه در وصیتنامه خود بدان تصریح نمودند و این اهمیت خاص چنین مسئله‌ای را در دغدغه‌های آخرین آن مرد بزرگ برای آینده جمهوری اسلامی می‌رساند.

در پایان ما بسیجیان دانشگاه امام صادق(علیه السلام) كه دولت شما را در عمل به ارزش‌های متعالی اسلام بسیار جلوتر از دولت‌های قبل می‌دانیم ضمن اعلام بغض و گلایه خود نسبت به تخریبگران داخلی و خارجی دولت شما، خطاب به جنابعالی متذكر می‌شویم، ذهن و عمل خود را از اشتباه و كج فهمی مصون ندانید و در درستی مواضع خود و تطبیق آن با مبانی شریعت و خط امام همواره تأمل جدی داشته باشید – البته این خطاب را به خود نیز داریم. در هر صورت ما بسیجیان جامعه دانشگاهی آمادگی خود را جهت یاری دولت مردان برای حل مسأله حجاب و عفاف اعلام نموده و از حضرتعالی خواستاریم تا با حضور در جمع دانشجویان بسیجی شنونده این راهكارها باشید.

  1. مثل خودت
    8 جولای 2010

    تو را به خدا اینا یه بار نامه خودشون رو خوندن ؟؟ یه جا می گن که : “می‌بینید که مفاسد اخلاقی و مظاهر بی عفتی در جامعه اسلامی بدون هیچ اغراقی روند خطرناکی پیدا کرده” بعد یه جا دیگه می گن که : “جمعیتی که در میان انبوه مردم انقلابی، در اقلیت محسوب می‌شوند و غالبا هم به اقشار مرفه و ناراضیان سیاسی جامعه تعلق دارند.”
    از این میشه نتیجه گرفت که یا مرفه هان و ناراضیان سیاسی خیلی زیادند، یا بدحجابی تنها مختص به مرفه هان و ناراضیان سیاسی نیست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.