یکشنبه 01 آگوست 10 | 10:57

عدالتخواهی با بست نشینی چند ماهه در حرم سیدالکریم

علی‌رضا جهانشاهی که چندین سال است به مبارزه با مفاسد اقتصادی شهرش پرداخته است و حتی حاضر به تحمل دوبار زندان و در نهایت با نظر رهبر انقلاب آزاد شد، بیش از دو ماه است که در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) بست‌نشین شده است.


علی‌رضا جهانشاهی طلبه عدالت‌خواهی که چندین سال است به مبارزه با مفاسد اقتصادی شهرش پرداخته است و به خاطر این مبارزه، دو راهپیمایی طولانی انجام داده و حتی حاضر به تحمل دوبار زندان (مجموعا در حدود یک سال) و در نهایت با نظر رهبر انقلاب آزاد شد و الان هم بیش از دو ماه است که در حرم حضرت عبدالعظیم(علیه‌السلام) بست‌نشین شده است، ‌طبیعتا حرف‌‎های بسیاری برای گفتن دارد که در این مختصر نمی‌گنجد.
هفته نامه پنجره در جدیدترین شماره خود آورد: شب میلاد امام زمان(عج) به آن‎جا رفتم تا مصاحبه‎ای نیم‌ساعته از او بگیرم. اما آن‌قدر حرف بود که تا نزدیک اذان صبح در حرم ماندگار شدم و چند ساعت مصاحبه گرفتم.

دو ماه است که این‎جا هستید. بعد از دو ماه، خواسته شفاف و عملیاتی‌تان چیست؟
-روز‎های اول که به این‎جا آمده بودم، انتظارم این بود که مسئولین بیایند و به ماجرای زمین‌خواری سیرجان رسیدگی بکنند ‌و آن را حل کنند. اما بعد از چند روز به این نتیجه رسیدم که گویا نشستن من در این‎جا به قصد آمدن مسئولین و حل‌کردن مسئله توسط آن‌ها، انتظاری واهی است.
وقتی بیشتر فکر کردم و به ابعاد مسئله توجه کردم، متوجه شدم که گویا نشستن من در این‎جا برای آمدن مسئولین نیست، بلکه بیشتر برای این است که بچه‌حزب‌اللهی‌ها وارد کار بشوند و بعد در اثر عمقی که این کار پیدا می‌کند و در اثر گسترشی که در اذهان عمومی پیدا می‌کند، به مرحله بعدی برسد و مسئولین بیایند و این ماجرا را حل بکنند. البته منظور من از حضور بچه‌حزب‌اللهی‌ها، لزوما حضور فیزیکی نیست، بلکه منظورم این است که آنان بیایند پای کار و وارد صحنه بشوند تا به واسطه حضور فرزندان انقلاب و حضور مردمی، مسئولان در شرایطی قرار بگیرند که این ماجرا به نتیجه برسد.

نتیجه ملموسی که شما به‎دنبال آن هستید، چیست؟
-نمی‌توان این را به‎راحتی در چند کلمه گفت. اما می‌توانم به چند تعبیر اشاره کنم. یک تعبیر این‎که هدف ما در این مسئله، جلوگیری از ظلم و مفاسد اقتصادی و غیراقتصادی است که در درون نظام جمهوری اسلامی اتفاق افتاده که نمی‌بایست اتفاق می‌افتاد و این اتفاقات از جنس این انقلاب و این نظام نیست.
به‎عنوان مثال مفاسد اقتصادی ممکن است در بسیاری از نظام‌‎های دیگر، یک واقعیت پذیرفتنی بوده و راهکار‎های خاصی برای مبارزه با آن نیز پیش‌بینی شده باشد. اما ماهیت و ذات نظام اسلامی و انقلاب اسلامی این‎گونه نیست که مفاسد اقتصادی و مفاسد دیگر در آن رخ بدهد.
به‎نظر می‎رسد این‎‎ها مفاسدی وارداتی باشند، چراکه از جنس نظام ما نیستند، این‎‎ها مشکلاتی هستند که از بیرون به ما تحمیل می‎شوند. البته منظورم از «بیرون»، لزوما خارج از کشور نیست، بلکه منظورم این است که چنین مشکلاتی از «بیرون از ماهیت نظام و انقلاب» به ما تحمیل شده است. حالا ما به‎عنوان بچه‎‎های انقلاب و بچه‎‎های حزب‌ا… نباید این مفاسد را بپذیریم و تحمل کنیم. ما نباید این مفاسد را یک امر عادی تلقی کنیم.

بالفرض اگر یکی از مسئولین، با اختیار تام بخواهد با هم‌دلی با شما همکاری کرده و این موضوع را بررسی کند، چه کاری باید انجام دهد تا شما احساس کنید به هدف‌تان رسیده‌اید و از این‎جا بروید؟
-این بحثی بسیار مفصل است که خلاصه‎ای از آن را عرض می‌کنم. اگر این‎گونه شود، می‌گویم در سیرجان چنین اتفاقی افتاده و شما بیایید به این بی‌عدالتی رسیدگی کنید. من از اصل ظلمی که اتفاق افتاده اطلاع دارم و انتظار دارم یک یا چند نفر از مسئولین بیایند در این ماجرا و جلوی این مسئله را بگیرند.

مستنداتی برای این زمین‌خواری‌‎ها دارید؟
-بله. ما 100 درصد مستنداتش را داریم. اتفاقا جالب این‎جاست که در این ماجرا هیچ‎کدام از مسئولین حتی یک‎بار از ما نپرسیدند اصل حرف‌مان چیست تا بعد به‎جایی برسد که ما بخواهیم مستنداتی ارائه بکنیم.
جرم من در اولین‎بار که محکوم شدم «تشویش اذهان عمومی» بود، نه «نشر اکاذیب». این در حالی است که من ادعا‎هایی داشتم و دارم. اگر این ادعا‎ها قابل‎اثبات نبود، جرم من می‌شد «نشر اکاذیب». اما تا به حال در تمام این موارد، حتی یک‎بار نیز چنین چیزی در اتهامات من نیامده. چراکه قضیه این‌قدر واضح و روشن است که آن‎‎ها نمی‌خواهند باز شود.
اگر بخواهم به‎طور خلاصه خواسته‌ام را از این بست‎نشینی بازگو کنم، می‌گویم که من می‌خواهم حداقل یک نفر از مسئولان بیاید و به حرف و مطالبه ما اعتنا کند و آن را بررسی کند.
یعنی اولین مطالبه من، رسیدگی به زمین‌خواری سیرجان و حل آن نیست، بلکه این است که یک مسئول بیاید و در ابتدا حرف ما را بشنود و بررسی کند. و بعد از آن، مسئله را پی‌گیری کند و پای آن بایستد تا مشکل را حل کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.