دوشنبه 02 آگوست 10 | 15:07

چرا شیخ فضل الله به دار آویخته شد؟

انقلاب‌ مشروطه‌ یکی‌ ازحوادث‌ درس آموز ایران‌ معاصر است‌ که‌ بستر مناسبی برای مطالعه‌ و ارزیابی‌ چندباره‌ی آن وجود دارد و بررسی علل انحراف در این انقلاب مردمی می تواند تجربه‌ی گران سنگی برای حال و آینده برای جلوگیری از تکرار اشتباه مشروطه شود.


تریبون مستضعفین: انقلاب‌ مشروطه‌ یکی‌ از حوادث‌ درس آموز ایران‌ معاصر است‌ که‌ بستر مناسبی برای مطالعه‌ و ارزیابی‌ چندباره‌ی آن وجود دارد و بررسی علل انحراف در این انقلاب مردمی می تواند تجربه‌ی گران سنگی برای حال و آینده برای جلوگیری از تکرار اشتباه در این انقلاب شود.

آنچه مسلم است انحراف نخبگان انقلاب مشروطه را از مسیر اصلی خود دور کرد اما پاسخ به این سؤال که چرا نخبگان و انقلابیون مشروطه دچار اشتباه و انحراف شدند تا جایی که شیخ فضل الله نوری که پرچمدار آن انقلاب بود مورد تعرض و تهمت آنها قرار می گیرد، جای تأمل و عبرت بسیاری دارد؛ به هر حال 11 مرداد هر ساله یادآور اوج انحراف مشروطه و به دار آویخته شدن شیخ فضل الله نوری است که بررسی اجمالی علت این انحرافات می تواند سودمند باشد.

در همین رابطه رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری که در سال گذشته برگزار شد با اشاره به فتنه پس از انتخابات ریاست جمهوری در تشریح علت تكرار مكرر ضرورت بصیرت خواص، دوران مشروطه را یادآور شدند و عدم بصیرت و غفلت از دشمن را دو عامل انحراف در انقلاب مشروطه نام بردند و خواص جامعه را بویژه در حوادث فتنه گون به بصیرت و دشمن شناسی سفارش کردند و فرمودند:

« بايد دشمنى‌ها را شناخت. مشكل ما اين است. اينكه بنده مسئله‌ى بصيرت را براى خواص تكرار ميكنم، به خاطر اين است. گاهى اوقات غفلت ميشود از دشمنى‌هائى كه با اساس دارد ميشود؛ اينها را حمل ميكنند به مسائل جزئى. ما در صدر مشروطه هم متأسفانه همين معنا را داشتيم. در صدر مشروطه هم علماى بزرگى بودند – كه من اسم نمى‌آورم؛ همه ميشناسيد، معروفند – كه اينها نديدند توطئه‌اى را كه آن روز غربزدگان و به اصطلاح روشنفكرانى كه تحت تأثير غرب بودند، مغلوب تفكرات غرب بودند، طراحى ميكردند؛ توجه نكردند كه حرفهائى كه اينها دارند در مجلس شوراى ملىِ آن زمان ميزنند، يا در مطبوعاتشان مينويسند، مبارزه‌ى با اسلام است؛ اين را توجه نكردند، مماشات كردند. نتيجه اين شد كه كسى كه ميدانست و ميفهميد – مثل مرحوم شيخ فضل‌اللَّه نورى – جلوى چشم آنها به دار زده شد و اينها حساسيتى پيدا نكردند؛ بعد خود آنهائى هم كه به اين حساسيت اهميت و بها نداده بودند، بعد از شيخ فضل‌اللَّه مورد تعرض و تطاول و تهتك آنها قرار گرفتند و سيلى آنها را خوردند؛ بعضى جانشان را از دست دادند، بعضى آبرويشان را از دست دادند. اين اشتباهى است كه آنجا انجام گرفت؛ اين اشتباه را ما نبايد انجام بدهيم»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.