چهارشنبه 04 آگوست 10 | 08:05

حذف رسانه‌های غربی از نمایشگاه

محمدعلی رامین فضای هفدهمین جشنواره و نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها را “کمی متفاوت با گذشته” توصیف کرد و گفت: امسال با یک محاسبه درست و منطقی رسانه‌های غربی را از حضور در این نمایشگاه حذف کردیم.


محمدعلی رامین صبح امروز در نشست خبری هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها، از برگزاری این جشنواره در اوایل آبان ماه امسال و در محل مصلای امام خمینی (ره) تهران خبر داد.

وی فضای این دوره از نمایشگاه را “کمی متفاوت با گذشته” توصیف کرد و از جمله گفت: سابق بر این بخش خارجی نمایشگاه آن بخشی بود که تعدادی رسانه غربی می‌آمدند و توجه ما هم به آنها جلب می‌شد. امسال با یک محاسبه درست و منطقی رسانه‌های غربی را از حضور در هفدهمین جشنواره و نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها حذف کرده‌ایم و اجازه حضور رسانه‌های پرمدعا و دروغگوو و متقلب غربی که خودشان را سلطان بلامنازع رسانه‌های جهان می‌دانند، نخواهیم داد.

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد در عین حال تاکید کرد: موارد استثنایی از این قاعده جداست و اگر در جهان غرب رسانه‌های مستقل و شایسته و مردمی علاقه‌مند به مشارکت در این نمایشگاه و جشنواره باشند، محروم نخواهند شد کما اینکه در غرب رسانه‌های اسلامی وجود دارند که از حضور رسانه‌های اسلامی و مستقل جهان غرب در این نمایشگاه استقبال خواهیم کرد.

رامین اولویت برای حضور رسانه‌های غیرایرانی را در این نمایشگاه مشارکت گسترده رسانه‌های مختلف کشورهای همسایه و منطقه و رسانه‌های فارسی زبان کشورهای مختلف عنوان کرد و افزود: در مرحله بعد رسانه‌های جهان اسلام برای ما اهمیت ویژه‌ای دارند. در مرحله سوم هم رسانه‌های فراگیر کشورهای مستقل برای حضور در این نمایشگاه دعوت خواهند شد.

وی همچنین از دعوت از “شخصیت‌های برجسته رسانه‌ای کشورهای مختلف” به این جشنواره خبر داد و یکی دیگر از ویژگی‌های نمایشگاه امسال را حضور رسانه‌های علمی و تخصصی دانشگاه‌های مختلف جهان اسلام به همراه مدیران و سردبیرانشان البته با توجه به ظرفیت نمایشگاه عنوان کرد و از تدارک “برنامه‌هایی نسبتاً وسیع برای پذیرایی از آنها” خبر داد.

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد از شناسایی حدود 600 نشریه علمی تخصصی و دعوت از تعدادی از آنها برای حضور در نمایشگاه با توجه به توان و امکانات در اختیار این معاونت خبر داد و سه امتیاز این اقدام را اینگونه تشریح کرد: نشریات تخصصی که غالباً برای گروههای خاصی تدوین می‌شوند از این محدودیت خارج می‌شوند و اختیار افکار عمومی قرار می‌گیرند.

رامین ادامه داد: رسانه‌های عمومی ما با محتوای علمی و تخصصی این نشریات آشنا می‌شوند و می‌توانند مطالب مورد نظرشان را از محتوای آنها استفاده کنند. دانشمندانی که در این رسانه‌های علمی و تخصصی مشغول به کار هستند تعامل جدی و مفید و سازنده با رسانه‌ها برقرار خواهند کرد.

وی گفت: ما عادت کرده‌ایم همیشه رسانه‌های فراگیر غربی را ملاک و معیار دیدگاهمان قرار دهیم و وقتی می‌گوییم رسانه‌های مستقل ممکن است شما (خبرنگاران) بگویید آنها که برَندی ندارند و کسی نمی‌شناسدشان. این حرف درست است به شرطی که ما نخواهیم خود و آنها را از زیر سیطره چند رسانه غربی نجات دهیم.

حضور گسترده نشریات دانشجویی در نمایشگاه امسال
معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در ادامه با اشاره به فعالیت حدود 7000 نشریه دانشجویی در کشور از دعوت تعداد معتنابهی از آنها به هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها خبر داد و افزود: برخلاف سال‌های گذشته که فقط تعداد معدودی غرفه در اختیار نشریات دانشجویی قرار می‌گرفت، امسال این تعداد به مراتب بیشتر می‌شود.

رامین شعار نمایشگاه امسال را هم “تبیین راهبردها و راهکارهای تحقق رسالت مطبوعاتی” عنوان کرد و موضوعاتی مانند همت مضاعف و کار مضاعف، نقش نظام امت و امامت در تحقق آرمان‌های اسلام و انقلاب اسلامی، جنگ نرم علیه اسلام و مسلمین در رسانه‌های غربی مانند ایران‌هراسی، اسلام‌هراسی، قانون هدفمندکردن یارانه‌ها و مسجد در جامعه اسلامی برشمرد.

وی در پایان درباره فضایی که امسال مصلی با توجه به ساخت و سازهایش در اختیار نمایشگاه مطبوعات قرار خواهد داد، گفت: نمایشگاه و جشنواره امسال آنقدر گسترده است و آنقدر نشست تخصصی و سمینار در آن برگزار خواهد شد که هر چقدر به ما جا اختصاص داده شود، کم می‌آید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.