چهارشنبه 04 آگوست 10 | 13:18

تنها نوازنده سرناي گلي درگذشت

احمد سلطاني بناوندي، تنها نوازنده سرناي گلي به علت ايست قلبي دارفاني را وداع گفت.


«احمد سلطاني بناوندي» كه در روستاي سبلوييه زرند كرمان زندگي مي‌كرد، ديروز در سن 80 سالگي بر اثر ايست قلبي درگذشت.
«فواد توحيدي» پژوهشگر موسيقي نواحي كرمان در گفت‌وگو با خبرنگار موسيقي فارس گفت: سلطاني تنها نوازنده سرنا گلي در دنيا بود. وي يكي از ميراث داران فرهنگ موسيقي نواحي استان كرمان به شمار مي‌رفت كه تسلط بسيار زيادي روي مقام‌هاي موسيقي نواحي منطقه خود داشت.
اين پژوهشگر با اشاره به ساختار سرناي گلي گفت: اين ساز كه داراي 5 سوراخ است از جنس گل رس و پيك اين ساز از جنس تركه درخت بيد يا شونگ است كه در نوع خود منحصر به فرد است.همچنين ساز همراهي كننده سرناي گلي دايره است.
توحيدي در خصوص صدا دهي اين ساز نسبت به سرناي چوبي، اظهار داشت: اين دو از نظر نوع صدا كاملا متفاوت با هم هستند به طوري كه صدادهي و وسعت صداي سرناي گلي از چوبي كمتر و فاقد سوراخ پشت (پس كت) است. پيك اين ساز هم براي جلوگيري از خشك شدن تا قبل از نوازندگي در آب نگهداري مي‌شود.
وي با بيان اينكه با فوت سلطاني سرناي گلي منسوخ شد، گفت: متأسفانه ما به غير از ايشان هيچ نوازنده ديگري براي اين ساز در منطقه نداريم بر اين اساس با فوت ايشان، اين ساز نيز منسوخ شد.
توحيدي در خاتمه خاطرنشان كرد: باعث تأسف است كه ما در زمان زنده بودن اين هنرمندان به فكرشان نيستم و هيچ توجهي به آنها نداريم. به عقيده من با رفتن يكي از اين هنرمندان نواحي، بخشي از فرهنگ شفاهي موسيقي از بين مي‌رود و اين در حالي است كه ما هيچ قدمي در راه احياي موسيقي نواحي ايران برداشته نمي‌شود.

برچسب‌ها:

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.