شنبه 07 آگوست 10 | 15:10

هشدار آیت‌الله مصباح درباره فتنه جدید

بعيد نيست در آينده فتنه‌ای شديد‌تر توسط افرادی صورت گيرد كه امروز آنها را به عنوان نيروهای ارزشی مي‌شناسيم همانگونه كه در فتنه اخير كساني كه قبلاً نخست وزير، رئيس جمهور و رئيس مجلس نظام بودند، حضور داشتند.


رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در ديدار با هيئت رئيسه دانشگاه تربيت مدرس با تأكيد براينكه بينش اسلامي، عقلاني‌ترين بينش‌هاست، خاطرنشان كرد: مهم‌ترين بعد شخصيتي انسان وابسته به عقايد و ارزش‌هايش است كه اگر اين بعد از انسان گرفته شود، به سختي مي‌شود يك تفاوت جوهري بين انسان و ساير حيوان‌ها قايل شد.

وي ادامه داد: بر خلاف ساير موجودات، انسان آفريده شده تا با افعال اختياري خود به كمال برسد؛ كمالي كه تنها در سايه ارتباط با خدا حاصل مي شود و حتي بقاي حيات مادي و ساير مسايل ديگر نيز در راستاي اين هدف است.

آيت‌الله مصباح يزدي هدف از انقلاب اسلامي را نيز در راستاي اين كمال دانست و گفت: متأسفانه وقتي به سير فعاليت هاي فرهنگي به معناي خاص آن يعني اعتقادات و ارزش ها بنگريم مي بينيم يك سير نزولي طي شده است، يعني از زمان تأسيس ستاد انقلاب فرهنگي تا زمان فتنه اخير يك منحني نزولي در زمينه فرهنگي ترسيم مي شود، هر چند اخيرا خداوند به كساني توفيق داد تا اندكي توانستند اين منحني را به طرف صعود تغيير جهت دهند، اما ما هنوز به نقطه آغاز انقلاب هم نرسيده‌ايم.

وي با اشاره به تأكيدات امام(ره) در زمينه مسائل فرهنگي، نياز به تحول فرهنگي را ضروري خواند و ادامه داد: نمي توان توقع داشت اين تحول به سرعت صورت گيرد بلكه بايد به صورت تدريجي و با برنامه‌ريزي مناسب حاصل شود و مدت زمان ايجاد تحول نيز متناسب با برنامه‌ريزي صحيح همراه با درك واقعيت‌هاي جامعه و شناخت راهكارهاي موجود براي تحول خواهد بود.

وي با اشاره به اينكه سير حركت انقلابي جامعه ما نزولي شده است، ادامه داد: بايد يك جهش و به يك معنا انقلابي فرهنگي ايجاد شود، چرا كه انقلاب ما در اصل يك انقلاب فرهنگي بود اما نه تنها در زمينه فرهنگ صحيح اسلامي فعاليتي صورت نگرفت، بلكه نيروهاي انقلابي نيز در اين زمينه تنزل كرده‌اند.

آيت‌الله مصباح يزدي به عنوان نمونه به تأسيس دانشگاه تربيت مدرس با هدف‌هايي متعالي و سپس مراحل تنزل و عقب‌گرد آن اشاره و اضافه كرد: مقررات بايد عوض شود، و نمي‌توان توقع داشت با بخشنامه و مصوبه مشكل حل شود، بلكه بايد اهداف دانشگاه مورد نظر قرار گيرد و با توجه به تجربيات 30 ساله انقلاب و همچنين فتنه اخير كه زنگ خطر را به صدا درآورد، مقرراتي متناسب با آن اهداف تنظيم شود.

وي ريشه همه مشكلات فرهنگي را عدم اعتقاد راسخ و محكم مسئولان به دين و ارزش هاي اسلامي دانست و خاطر نشان كرد: گاهي نامي از ولايت فقيه برده مي شود، ولي محتواي آن درك نشده و گاهي اسلام به گونه‌اي معرفي مي‌شود كه مردم خوش‌شان بيايد در حالي‌كه جايگاه اسلام تضعيف مي‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبري با هشدار نسبت به روند فعلي فعاليت‌هاي فرهنگي كشور و مسئولان آن اظهار داشت: بعيد نيست در آينده فتنه‌اي شديد‌تر توسط افرادي صورت گيرد كه امروز آنها را به عنوان نيروهاي ارزشي مي‌شناسيم همانگونه كه در فتنه اخير كساني كه قبلاً نخست وزير، رئيس جمهور و رئيس مجلس نظام بودند، حضور داشتند.

وي با اشاره به كمرنگ شدن دين در بين افراد جامعه به ويژه جوانان و دانشجويان ادامه داد: همين جوان‌ها هستند كه فردا اختيار مملكت را به دست مي‌گيرند و اگر متدين و انقلابي نباشند، مشخص است كه انقلاب تضعيف خواهد شد.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) قم با تأكيد بر برنامه ريزي متناسب با هدف دانشگاه خطاب به هيئت رئيسه دانشگاه تربيت مدرس گفت: هر چند شما مي‌توانيد عنوان كنيد كه اين كار بر عهده شوراي عالي انقلاب فرهنگي است و به ما ربطي ندارد، اما در مقابل اين وضع همه ما مسئوليم و شما مي‌توانيد با ارائه طرح و پيشنهاد، نوشتن مقاله و كتاب و يا سخنراني نظرتان را اعلام كنيد تا مد نظر قرار گيرد و اساساً آغاز تحول بنيادي در دانشگاه‌ها وابسته به اصلاح دانشگاه تربيت مدرس است چرا كه تا استاد معتقد به انقلاب و اسلام نداشته باشيم، دانشگاه اسلامي شكل نمي‌گيرد.

وي مهمترين عامل پيروزي انقلاب را فرهنگيان دانست و گفت: بهترين نيروهايي كه براي اين انقلاب خدمت كردند، از دانشگاه و آموزش و پرورش بودند و امروز هم اگر بخواهد اصلاحي صورت گيرد، بايد از فرهنگ شروع شود.

آيت‌الله مصباح يزدي با اشاره به اينكه امروز هر چه داريم از بركت خون شهداست و نسبت به آنها مديون هستيم، ادامه داد: نبايد از كمبود امكانات واهمه داشت، مگر در زمان سابق كمبود امكانات نبود؟ بايد با احساس مسئوليت در اين راه بكوشيم و از اين فرصت كه دولتي بر سركار است كه آثارگرايش به معنويت و دين در آن بيشتر است، استفاده كنيم.

وي ادامه داد: بحمدالله امروزه علي‌رغم فشارهاي فرهنگي، جوانان ما روحيه خوبي دارند و حضور آنها در جلسات اعتكاف و مسجد جمكران و مناسبت هاي مذهبي اين موضوع را اثبات مي كند، و هرچند برخي از آنها گاهي ظاهري زننده هم دارند، اما حضورشان در اين مراسم نشان از دل پاك و صافشان دارد و تنها با يك تلنگر استاد مي‌توانند در مسير اصلي قرار گيرند.

آيت‌الله مصباح يزدي در پايان گفت: نبايد همواره از دولت توقع داشته باشيم بلكه بايد خودمان شروع كنيم و چه بسا با روشن شدن آثار آن دولت هم حمايت كند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.