شنبه 07 آگوست 10 | 15:11

«جامعه مدرسين» در اختلافات داوری كند

حسينيان اميدوار است با رويكردهاي جديد و تعامل مثبت ميان اصول‎گرايان مجلس و دولت، اختلافاتي كه به تعبير وي «سليقه‎اي» است، در جرياني وحدت‎آفرين مستحيل شود.


يكي از تأثيرگذارترين چهره‌هاي اصول‎گرا كه در انتخابات مجلس به بهارستان راه يافت، روح‎ا… حسينيان بود. وي در گفت‌وگو با هفته نامه پنجره جلوه‌هاي مختلف وحدت در بين اصول‎گرايان را مورد بررسي قرار داده و با اشاره به اين‌كه جوامع مرجعي مانند جامعه مدرسين حوزه علميه قم، بايد نقش محوري در برقراري وحدت اصول‎گرايان داشته باشد، پيشنهاد كرد با آسيب‎شناسي اختلافات، كساني كه در وقايع اخير كوتاهي كرده‎اند، اشتباهات خود را بپذيرند. حسينيان اميدوار است با رويكردهاي جديد و تعامل مثبت ميان اصول‎گرايان مجلس و دولت، اختلافاتي كه به تعبير وي «سليقه‎اي» است، در جرياني وحدت‎آفرين مستحيل شود. اين گفت‌وگو را در ادامه مي‌خوانيد:

اين روزها درباره شكل‌گيري وحدت در اردوگاه اصول‎گرايان، زياد مي‌شنويم؛ نظر شما درباره اين موضوع مهم چيست؟
هيچ‎كس در لزوم وحدت هيچ شك و شبهه‌اي ندارد و اصلا وحدت يكي از خميرمايه‌هاي اصلي پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي بود كه همواره مورد تأكيد امام راحل قرار مي‌گرفت. خصوصا اين موضوع در جناحي كه اصول كلي آن قطعا واحد است، بيشتر نمود دارد.

به نظر شما، براي از بين بردن اختلافاتي كه در بين اصول‎گرايان بروز كرده است، چه كساني بايد پيشقدم شوند و راه را براي وحدت كلمه هموار كنند؟
بايد بپذيريم كه ممكن است در بين دوستان اصول‎گرا، در روش‎ها اختلاف‎نظر وجود داشته باشد؛ اما وقتي اصول و استراتژي‎ها يكي است، بايد لزوم وحدت را نه به‎عنوان امر شعاري و تزئيني، بلكه براساس شرع و عقل درك كنيم. بهترين آغاز براي وحدت‎آفريني، از سوي گروه‌هاي مرجع است كه به هر حال احترام آن‎ها نزد متدينان و اصول‎گرايان محرز است. جوامعي مانند مدرسين حوزه علميه قم و روحانيت مبارز، دوستاني كه در حوزه، دانشگاه‌ها و همچنين نيروهاي پيرو خط رهبري كه تفكر مرحوم حضرت امام را به‎عنوان اصل پذيرفته و به آن پاي‎بند هستند، مي‌توانند و بايد در اين راه پيشقدم شوند. در اصل بايد گفت كه وحدت از هر جايي آغاز شود، خوب است. اما اگر اين اصل از جوامع روحاني – كه براي ديگران مرجع هستند و تأثيرگذاري‎شان بين نيروهاي مذهبي و اصولي فراوان است – شروع شود، آغازي است كه ما به فال نيك مي‌گيريم. بنابراين، ساير گروه‌ها و نخبگان اصول‎گرا هم بايد بنشينند و بر همين اساس، با يكديگر به وحدت برسند.

آيا مشكلاتي‌كه وجود‌داشته، ريشه در‌بحث‎هاي روز‌دارد‌يا بايد اساس اختلافات را در‌جاهاي ديگر‌جست‌وجو كرد؟
مسائل سليقه‌اي هم وجود دارد. بايد اين موضوعات را مشخص كنيم و با تعامل، بحث‎هاي سليقه‌اي را از اصول خود جدا كنيم. از سوي ديگر، بر سر اصول، هيچ يك از گروه‎ها، جريانات و جناح‎هاي اصول‎گرا، مماشات نخواهند كرد. بايد اين نكته را پذيرفت كه اصول‎گرايان يك طيف واحد هستند كه وحدت بايد در بين‎شان، بر اساس اصول ثابت و لايتغير شكل بگيرد.

يعني به اعتقاد جنابعالي، راهكارهاي وحدت‎آفرين بايد شرايطي را فراهم كنند كه اختلاف سلايق رفع شود؟
نه، ما اصلا نبايد انتظار داشته باشيم بحث‎هاي سليقه‌اي فروكش كند. اعتقاد داريم اين بحث‎ها به جريان اصول‎گرا و اداره امور كشور كمك خواهد كرد. چيزي كه مهم است تلاش براي به دست آوردن فرهنگ هم‎گرايي است. بايد به اين توجه كافي داشت كه مباني فقهي و سياسي و اعتقادي اصول‎گرايان كه اصول مشترك آن‌هاست، به‎عنوان اصول مسلم پذيرفته شود و اختلاف سليقه‌ها را هم تحمل كنيم تا فرهنگ همكاري و هم‎گرايي را به دست بياوريم. در غيراين‎صورت، نمي‌توان به وحدت رسيد. اگر بخواهم خلاصه عرض كنم، دو اصل براي ايجاد وحدت در ميان اصول‎گرايان لازم است: اول توافق بر سر اصولي كه هيچ‎گاه درباره آن‎ها مماشات نخواهيم كرد و سپس پذيرفتن سلايق و تحمل آراي يكديگر در اين امور.

ديده شده كه اخيرا جرياني سعي مي‌كند اين‎گونه القا كند كه اصول‎گرايان دچار تشتت شده‌اند و وحدتي كه ميان‎شان مطرح است، چيزي ظاهري و براساس منافع زودگذر و كم‎عمق است. آيا اين طرز تفكر، جاي نقد دارد؟
به نظرم اصول‎گرايان كاملا با همديگر در اصول خود وحدت دارند. چيزي كه هست، دشمنان با قصد آشكار و برخي از رقبا با استفاده از برخي موقعيت‎ها كه پيش مي‌آيد، درصدد القاي اين مطلب هستند كه وحدت در بين اين جبهه وجود ندارد. به نظر من چنين چيزي اشتباه است. اصول‎گرايان در سخت‎ترين شرايط مانند روزهاي پرالتهاب قبل از انتخابات دهم رياست‎جمهوري، اختلافات خود را به پايان رساندند و نهايتا با وجود سخنان فراواني كه گفته مي‌شد، بر سر يك نامزد توافق كردند. سر ديگر مسائل نيز همين‎طور است. ممكن است اختلاف سليقه‎هايي وجود داشته باشد كه دشمنان اميدوار و رقبا مترصد هستند با استفاده از همين اختلافات جزيي، مسائلي را دامن بزنند تا از آب گل‎آلود ماهي صيد كنند.

با اين تعبير، تلاش براي ايجاد وحدت بين گروه‌هاي مرجع اصول‎گرا، مانند نشست اخير جامعين روحانيت مبارز و مدرسين حوزه علميه قم را چقدر مثبت ارزيابي مي‌كنيد؟
نفس تشكيل اين‎گونه نشست‎ها و تأثير مستقيم و آشكار آن در وحدت‎آفريني قابل انكار نيست. علاوه بر اين‌كه اين نشست‎ها برگزار مي‌شود، بايد بحث‎هاي آسيب‎شناسي درباره شرايط موجود كه ممكن است اختلاف سليقه‎ها را تشديد كند نيز داشته باشيم. بايد چيزي را كه به وحدت گروه‌هاي اصول‎گرا آسيب مي‌زند شناسايي كنيم. در يك سال گذشته، اصول‎گرايان، تجربيات بسيار مبارك و ميموني را پشت سر گذاشتند. نقاط قوت و ضعف اين جريان به‎خوبي نشان داده شد. تجربه سال 88 براي ما بسيار مهم است و نبايد به سادگي از آن عبور كنيم. اگر جبهه اصول‎گرايي بنشيند و آسيب‎شناسي كند و نقاط قوت و ضعف خود را با نگاه واقع‎بينانه كشف كند و آن‎ها را صادقانه با مردم در ميان بگذارد، قطعا شاهد آن خواهيم بود كه اميدواري به اين جبهه در بين مردم به‎وجود آمده و افزون مي‌شود. علاوه بر اين، ناكامي دشمنان در اختلاف‎افكني آشكار مي‌شود و رقبا نيز فكري براي خود كرده و چاره‌اي براي مشكلات‎شان مي‌كنند. نه اين‌كه توپ را به زمين حريف بيندازند و بخواهند به اختلافات دامن بزنند.

شما به آسيب‎شناسي جريان اصول‎گرا اشاره كرديد. اگر از شما پرسيده شود كه جريان اصول‎گرايان اكنون دچار چه آسيب‎هايي است، به چه نكاتي مي‌توانيد اشاره كنيد؟
يكي از نقاط آسيب ما اين بود كه در فتنه سال گذشته، به برخي از نخبگان اصول‎گرا، احساس نوعي رعب و وادادگي دست داد. اين موضوع ريشه‎اش كجاست؟ بايد بنشينيم و بررسي كنيم و عملكرد كساني كه دچار وحشت شدند و احيانا مواضع دو پهلو گرفتند، بررسي شود. از طرف ديگر، لازم است كساني كه خيرخواه هستند و مانند جامعه مدرسين، احترام آن‎ها نزد اكثريت اصول‎گرايان محفوظ است، در اين ميان پدري كنند و به‎عنوان يك حكم داوري، به تشريح مسائل بپردازند. بعد از اظهارنظر همگان، كساني كه دچار لغزش شدند، اشتباهات خود را بپذيرند بلكه براي رفع مشكلاتي كه ايجاد كردند و احيانا باعث سستي و ضعف در جريان اصول‎گرايي شدند، اهتمام كنند. اين حركات باعث خواهد شد دوستان اصول‎گرا منسجم‎تر از پيش، به حركت خود ادامه دهند.

جنابعالي در همين راهي كه اشاره كرديد، تاكنون چه قدم‎هايي برداشته‎ايد؟
ما در مجلس، هفته گذشته با دوستاني كه به نمايندگي از دولت آمده بودند، نشست‎هايي را داشتيم و بحث‎هايي شد كه تلاش كنيم بين مجلس و دولت هماهنگي بيشتري به‎وجود بيايد.

نگاه كساني كه از طرف دولت، قصد وحدت با اصول‎گرايان مجلس را دارند، چيست؟
چون اين نشست‎ها تازه شروع شده است، اجازه بدهيد كمتر درباره نتايج آن صحبت كنيم. بيشتر بحث‎ها درباره آسيب‎شناسي اختلافات اخير بود و طيف‎هاي مختلف اصول‎گرايان دولت و مجلس با شاخصه‌ها و سلايق مختلف در اين جلسات حضور داشتند

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.