شنبه 07 آگوست 10 | 15:56

پرده‌هايی از برهنگی كه هر روز بالاتر مي‌روند

در حالي كه تابستان يا همان فصل اوج بدحجابي‌ها به نيمه رسيده است ديگر جوششي از تب داغ مسئولان براي برخورد با اين پديده مذموم به چشم نمي‌خورد.


پرده اول:
يادش بخير خانوم جون هميشه به جوان‌هاي عزب نصيحت مي‌كرد كه سر به زير باشند و در كوچه و بازار زل نزنند به چشم مردم، اما نور به قبرت ببارد خانوم جون. الآن ديگر اين نصيحت، جواب نمي‌دهد. سربه زير كه در خيابان راه مي‌روي پاهايي را مي‌بيني كه برهنه‌اند، نمي‌دانم شايد فقير باشند چون شلوارهايشان برايشان كوتاه شده است! اما نه ظاهرا زنجيرهايي را به اين پاها بسته‌اند؛ شايد زندان بوده‌اند! خدا رهايشان كند.
خانوم جون خوش مي‌گفت كه «هر كسي بر طينت خود مي‌تند.»

پرده دوم:
هوا گرگ و ميش است، اتوبان؛ پاركينگ متحركي از خودروها شده است، همه براي رفع بيكاري گردن مي‌چرخانند خانمي كه ظاهرا يا از مهماني برگشته يا به يك شب‌نشيني دعوت است روسري‌اش را روي شانه‌هايشان انداخته است، نگاه‌ها كاملاً با هم حرف مي‌زنند، هوا گرم است؟ در كوچه بن‌بست گير كرده بوده و هنوز فكر مي‌كند 30 سال پيش است؟ اختلال حواس دارد؟ دو جنسيتي است؟
خانوم جون اين طور مواقع، حرف خوبي مي‌زد «آخر رختتو عوض كردي، بختتو چه مي‌كني؟»

پرده سوم:
ظهر يك روز كاري در شلوغ‌ترين خيابان پايتخت زن‌ها و مردها پيراهن و شلوار به تن كرده‌اند با اين تفاوت كه پيراهن مردها آستين بلند است اما خانم‌ها … شايد همان «لباس ملي» كه سالها پيش قرار بود طراحي كنند همين است، پيراهني با آستين بالاي آرنج، شلواري آب رفته و شالي به عرض 15 سانتيمتر، اما نمي‌دانم در حالي كه همه چيز آب مي‌رود چرا اندازه كيف‌ها روز به روز بزرگتر مي‌شود! جالب‌تر از همه اينكه طي يكي دو سال اخير نمي‌دانم آيا پزشكان موهاي مردم خبره شده‌اند يا كلاه‌گيس‌ها ارزان شده است موهايي كه در بالاي سر خانم‌ها به افزايش قد آنها تا 20 سانتيمتر هم كمك مي‌كند البته اگر خانوم جون بود اينجا مي‌گفت: «رخت، بخت نمي‌ياره!»

****

تابستان بدحجاب!
تابستان گرمي كه مسئولان همچون سال‌هاي گذشته پيش از آغاز آن براي اظهارنظر در خصوص حفظ حجاب و عفاف گوي سبقت را در خط و نشان كشيدن مي‌ربودند در حالي به نيمه رسيده است كه مظاهر بدحجابي بيش از پيش خودنمايي مي‌كند.

پيش از آغاز تابستان از مراجع عظام تقليد، رئيس قوه قضائيه و نمايندگان مجلس گرفته تا نيروي انتظامي، وزارت كشور و احزاب از وضعيت حجاب و عفاف در سطح جامعه انتقادهاي متعددي را مطرح كردند و متفق‌القول خواستار برخورد جدي با مظاهر بي‌عفتي و بي‌حجابي بودند اما به ناگاه چه اتفاقي باعث شد تا مسئولان در اجراي طرح‌هاي خود دست به عصا عمل كنند؟ مگر وزير كشور در اظهار نظرهاي رسانه‌اي خود پا را فراتر از “عفاف زنان ” نگذاشت و اعلام نكرد كه با بي‌عفتي‌ در مردان نيز با جديت برخورد خواهد شد؟

مردم هنوز لفظ «تبرج» را كه سردار رادان براي برخورد با خاطيان استفاده كرد فراموش نكرده‌اند، تأكيد مراجع عظام تقليد بر رفع بي‌حجابي‌ها و بدحجابي‌ها در جامعه، امسال بيش از سال‌هاي گذشته بود.

امسال خروج طرح “عفاف و حجاب ” از بايگاني پس از گذشت 4 سال از زمان ابلاغ مصوبه آن در شوراي عالي انقلاب فرهنگي براي 26 سازمان و وزارتخانه هم ظاهرا دردي را دوا نكرد.

حجت‌الاسلام حق‌شناس؛ مدير گروه مطالعات زنان و خانواده در پژوهشكده باقر‌العلوم قم نيز بر اين اعتقاد است “بدتر شدن روز به روز وضعيت حجاب و عفاف در كشور نشان مي‌دهد اجراي اين طرح با مشكل روبرو است. ”

به گفته وي، “اقدامات زيربنايي در اين زمينه زياد نيست و مجموعه تلاش‌ها و حركت‌ها در مقوله عفاف و حجاب ساده، مقطعي و كوتاه مدت بوده است. ”

حجت‌الاسلام حق‌شناس تمام دستگاه‌هاي نظام را در اين زمينه مسئول مي‌داند چرا كه حجاب به اعتقاد وي “پديده اجتماعي پيچيده‌اي است كه به راحتي تغيير نمي‌يابد و زمان بيشتر و مشاركت تمام اقشار جامعه را مي‌طلبد. ”

بدحجابي؛ توطئه دشمن يا بيماري رواني؟!
نمايندگان عضو كميسيون امنيت ملي مجلس، بي‌حجابي‌ها و بدحجابي‌‌هاي كنوني در سطح جامعه را توطئه دشمنان مي‌دانند كه عده‌اي را اجير كرده‌اند تا هر روز با وضعيت نابهنجار در سطح جامعه تردد كند و الگوي افراد ساده‌لوح شود. اين در حالي است كه به اعتقاد برخي از روانشناسان از جمله منوچهر محمدي “اشخاصي كه حاضر مي‌شوند شلوارهاي كوتاهي كه متعلق به دلقك‌هاي سيرك است يا مانتوهايي كه چسبان با آستين‌هاي كوتاه هستند را به تن كنند اغلب مشكلات «خود كم بيني» و «حقارت» دارند. به همين دليل به دنبال جلب توجه و جذب نگاه‌هاي افراد هستند. ”

اين روانشناس مي‌گويد: “هيچ انساني كه از نظر رواني سالم و شخصيت تكامل يافته‌اي داشته باشد حاضر نمي‌شود شلوار يا مانتويي را كه با تيغ پاره كرده‌اند و ريش‌ريش شده است براي حضور در اجتماع استفاده كنند. افراد سالم به دنبال ظاهر سالم هستند. ”

چشم نازكي هنجارشكنان به خواسته‌هاي مردم و مسئولان
عموم مردم از وضعيت فعلي حجاب در جامعه ابراز نارضايتي مي‌كنند از سوي ديگر مسئولان نيز به دنبال اصلاح هستند پس كساني كه چهره جامعه را با بي‌عفتي‌ها و بدحجابي‌ها مخدوش مي‌كنند از كجا آمده‌اند؟

مرضيه ارجمندي؛ يك معلم بازنشسته است كه در پاسخ به اين پرسش مي‌گويد: “هيچ خانواده‌اي راضي نيست از اينكه فرزندش با بي‌بندوباري‌هايي در جامعه مواجه شود اما خود خانواده‌ها به بهانه روشنفكري چارچوبي را براي جوانانشان تعريف نمي‌كنند و آنها نيز به اقتضاي سنشان به دنبال جلب توجه هر چه بيشتر مي‌روند. ”

برخلاف نظر خانم ارجمندي، آقايي كه فروشنده مانتو در يك پاساژ پررفت‌و آمد است معتقد است: “بدحجابي‌ها تنها به دختران جوان محدود نمي‌شود گاهي برخي از خانم‌هاي ميانسال درخواست‌ لباس‌هايي از ما دارند كه 2 سايز از خودشان كوچك‌تر است. ”

جداي از افرادي كه فساد اخلاقي دارند و با ظاهر خاص وارد جامعه مي‌شوند عموم دختران جواني كه تبديل به نماد بدحجابي شده‌اند براي عقب نماندن از هم سن و سالانشان و براي اينكه انگ «سنتي بودن» به آنها نچسبد به سراغ لباس‌هاي خاص مي‌روند.

ساجده، دختر دانشجويي است كه همراه با مانتوي آستين كوتاهش ساق دست هم پوشيده است او درباره انتخاب نوع پوشش خود مي‌گويد: “واقعا اجناس فروشگاه‌ها و مراكز خريد به گونه‌اي است كه وقتي يك مدلي تبديل به مد روز مي‌شود ديگر به راحتي نمي‌توان مدل ديگري را انتخاب كرد، من براي خريد يك مانتو كه معمولا در ذهن هر فردي يك مانتو بايد آستين بلند داشته باشد به چندين مغازه سر زدم اما سؤالي را مي‌پرسيدم كه براي خودم خنده‌دار بود با ورود به هر مغازه بايد مي‌گفتم «مانتوي آستين‌بلند داريد؟» جالب اين است كه آخر هم مجبور شدم مانتويي را بخرم كه آستينش بالاي آرنج است به همين خاطر ساق دست هم مي‌پوشم. ”

عشرت شايق؛ نماينده سابق مجلس معتقد است كه “هيچ خانواده سالمي به دنبال اين نيست كه فرزندش در جامعه‌اي ناسالم رشد كند به همين دليل عده‌اي بي‌بند و بار و بيكار در اكثر ساعات روز و شب، ظاهر شهر را كريه كرده‌اند و اين پيام را القاء مي‌كنند كه عموم مردم اينگونه هستند در حالي كه افرادي كه از نظر سطح تحصيلات، فرهنگ خانوادگي و كسب و كار در رتبه قابل قبولي هستند هيچ‌گاه در طي روز با ظاهري خاص در خيابان‌ها سرگردان نيستند و آنقدر مشغله دارند كه خودنمايي براي آنها جايگاهي ندارد. ”

به گفته وي، مردم و مسئولان همه به دنبال چهره زيبا و پاك جامعه هستند اما نزديك شدن به اين مدينه فاضله نيازمند عزمي جدي‌تر از سوي مسئولان است.

زهره الهيان، نماينده مردم تهران در مجلس نيز اجراي طرح حجاب و عفاف را مطالبه مردم از نمايندگان مجلس عنوان مي‌كند و مي‌گويد: “مردم به جهت اعتقادات، فرهنگ و باورهايشان به دنبال اجراي طرح عفاف و حجاب هستند و از ما مي‌پرسند كه دولت، نيروي انتظامي و ساير دستگاه‌ها چه اقداماتي را انجام مي‌دهند؟ ”

الهيان درباره كند شدن روند برخورد با بدحجابي‌ها در حالي كه به اواسط تابستان رسيده‌ايم تصريح مي‌كند: “طرح حجاب و عفاف مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي دارد كه در واقع يك «قانون» است.از سوي ديگر وزارت كشور نيز قول‌هايي را در جهت تسريع در عملكرد خود در اين راستا به ما داده است اما ممكن است مسائلي باعث تحت‌الشعاع قرار گرفتن حجاب و عفاف شده باشد مثل تفاوت سليقه‌ها و در اولويت قرار گرفتن چالش‌هاي ديگري كه در كشور وجود دارد. ”

چشم‌پوشي از فرهنگ‌سازي، خودداري از برخورد قهري
برخي رسانه‌ها عامل تعطيلي طرح عفاف و حجاب را اظهارنظر صريح احمدي‌نژاد، رئيس‌جمهور در رسانه ملي مي‌دانند كه عنوان كرد: برخوردها با بدحجابي ربطي به دولت ندارد و نبايد برخوردهاي سليقه‌اي در اجراي طرح داشت.

اين در حالي است كه مطابق قانون مصوب شوراي انقلاب فرهنگي طرح جامع گسترش فرهنگ حجاب و عفاف تنها به برخوردهاي قهري نيروي انتظامي محدود نمي‌شود و 26 سازمان و وزارتخانه بايد براي بالا بردن سطح فرهنگ عفاف وارد عمل مي‌شدند كه نه تنها فرهنگ‌سازي نشد بلكه برخورد قهري هم جمع شد.

مريم مجتهدزاده؛ رئيس مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري هم معتقد است: “هر كسي كه درصدد ابداع و تحميل روش به دولت باشد در واقع قانون را زير پا گذاشته است. تجربه تاريخي ثابت كرده است كه برخورد فيزيكي و افراط‌گرايانه با نمادهاي جنسيتي پوشش در هيچ برهه‌اي موفقيت‌آميز نبوده و هيچ كدام از نهضت‌هاي مقطعي مبارزه با رابطه بين لباس و هويت جنسي از سوي زنان مورد پذيرش قرار نگرفته است.
به گفته وي، اينكه گفته مي‌شود دولت متولي برخورد با بدحجابي است واژه درستي نيست بلكه بايد گفته شود دولت متولي اصلاح وضعيت حجاب در جامعه و بازگرداندن به اصول فطري و اخلاقي است. ”

به اعتقاد اسفنديار رحيم‌مشايي؛ رئيس دفتر رئيس جمهور و رئيس كميسيون فرهنگي دولت “بسياري از موضع‌گيري‌ها عليه سخنان احمدي‌نژاد درباره برخورد روش برخورد با بدحجابي نشان داده است كه اينها خود را نيازمند مطالعه موضع رئيس‌جمهور و آگاهي از اصل نظر ايشان نمي‌دانند. ”

برخوردهاي فصلي با بدحجاب‌هاي تابستانه و زمستانه
طي سال‌هاي اخير با راه افتادن گشت‌هاي ارشاد نيروي انتظامي كه تابستان امسال كمرنگ‌ترين زمان حضورشان در خيابان‌هاي پايتخت تجربه كرديم شاهد برخوردهاي فصلي با بدحجابي بوده‌ايم، برخوردهايي كه نبودنشان، مانتوهاي آستين‌كوتاه و بي‌آستين و پيراهن مردانه و تي‌شرت‌ها را بر تن برخي از مخدرات كرده‌ است.

جداي از اينكه وظيفه برقراري عفاف و حجاب در جامعه بر عهده دولت است، يا خير، مردم و مسئولان از 26 سازمان و وزارتخانه‌اي كه طبق قانون بايد در زمينه حجاب و عفاف وارد عمل شوند مي‌خواهند كمي جدي‌تر به اين قضيه بنگرند.

به گفته زهره الهيان نماينده مردم تهران در مجلس وضعيت فعلي جامعه معقول نيست و اجراي طرح عفاف و حجاب بايد در اولويت كار دستگاه‌هاي مرتبط قرار گيرد.

اميدواريم مسئولان به برخي اظهار نظرهاي خود درباره عفاف و حجاب رجوعي داشته باشند و هر چه سريع‌تر نسبت به اصلاح وضعيت موجود اقدام كنند و به قول خانوم جون «ماهي را هر وقت از آب بگيري تازه است.»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.