پنج‌شنبه 12 آگوست 10 | 15:13

طرح آگاهی‏بخشی نسبت به جایگاه ولایت‏فقیه

راه‏کارهای پیشنهادی به منظور طرح «تعمیق و آگاهی‏بخشی نسبت به جایگاه و ماهیت ولایت‏فقیه»


طرح «تعمیق و آگاهی‏بخشی نسبت به جایگاه و ماهیت ولایت‏فقیه»

مقدمه

اصل ولایت ‏فقیه و پیوستن همه راههای اصلی نظام به مرکز ولایت، نقطه درخشان نظام اسلامی، و تحقق آن، یادگار ارزنده و فراموش‏نشدنی حضرت امام‏خمینی(قدّس‏سرّه) است. مردم ما در طول یازده سال اخیر، وفاداری و اخلاص کامل خود را نسبت به این اصل، در همه میدانها نشان داده‏اند و امام عظیم‏‏الشّأن ما، خود بزرگترین مدافع و سرسخت‏ترین پشتیبان این اصل و پذیرای جدی همه آثار و لوازم آن بود. این اصل، همان ذخیره‏ی پایان‏ناپذیری است که باید مشکلات نظام جمهوری‏اسلامی را در حساس‏ترین لحظات و خطرناک‏ترین گردنه‏های مسیر پُرخطر جمهوری‏اسلامی حل کند و گره‏های ناگشودنی را بگشاید. دفاع غیورانه‏ی امام عزیز از مسأله‏ی ولایت و رهبری- که بی‏گمان تصدی رهبری بوسیله خود آن بزرگوار، کمترین تأثیری در آن نداشت- ناشی از درک و ایمان عمیق به همین حقیقت بود و امروز این‏جانب به پیروی از آن بزرگوار، با همه وجود و توان از این اصل و لوازم آن دفاع خواهم کرد و به کمک الهی، به تکلیف خود در همه موارد عمل خواهم کرد. خدشه در التزام به ولایت‏فقیه و تبعیت از رهبری، خدشه در کلیت نظام اسلامی است و این‏جانب این را از هیچ کس و هیچ دسته و گروهی تحمل نخواهم کرد. البته امروز بحمدالله و توفیقه، کلیه آحاد و گروه‏های خط امام، ملتزم به ولایت‏فقیه و تبعیت از رهبری می‏باشند و امید است که زمینه برای رمی افراد و گروهها به عدم التزام به آن، هرگز فراهم نگردد[1].

رهبري

راه‏کارهای پیشنهادی:

الف) تعمیق و آگاهی‏بخشی نسبت به رسالت سیاسی و اجتماعی اسلام از طریق تألیف کتاب‏های درسی، تاریخی، رمان، فیلم‏های سینمایی، مستند و سریالهایی با محورهای ذیل:

1- تبیین شأن نزول ثقل اکبر (قرآن کریم) یعنی «تربيت انسان و رسيدن او به مقام قرب الهي و سپردن حکومت به اولیاءالله» و «رساندن جهان به قسط و عدل» به آحاد ملت.

2- تبیین توطئه دشمنان قرآن کریم برای «از صحنه خارج نمودن قرآن که گویی نقشی برای هدایت ندارد» و «محصور نمودن قرآن در گورستان‏ها و مجالس مردگان» به آحاد ملت.

3- تبیین نقش و تلاش ثقل کبیر (اهل‏بیت(علیهم‏السلام)) در «رهایی بشر از تمام اغلال و بردگی‏ها» و تشکیل حکومت حق.

4- تبیین موضع جمهوری اسلامی در قبال قرآن کریم یعنی «افتخار به تعهد به اسلام و قرآن» و «نجات قرآن از گورستانها» و «معرفی قرآن به عنوان بزرگترین نسخه نجات‏دهنده بشر» به آحاد ملت.

5- تبیین نقش و جایگاه ولایت‏ فقیه در جهت «پیروی از ائمه‏اطهار(علیهم‏السلام) و فرهنگ سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی این بزرگ راهنمایان بشریت».

6- تبیین نقش و جایگاه نظام جمهوری‏ اسلامی (نظام مبتنی بر ولایت‏فقیه) در زمینه‏سازی ظهور حضرت مهدی (عج‏الله‏تعالی‏فرجه‏الشریف) و تشکیل حکومت جهانی ایشان.

7- تبیین خط انحرافی اسلام آمریکایی که با طبع قرآن به خط زیبا و فرستادن آن به اطراف، سوق دادن مردم به سوی ابرقدرتها را در پیش گرفته است.

ب) تعمیق و آگاهی‏بخشی نسبت به روند تاریخی شکل‏گیری نظریه ولایت‏فقیه (تاریخ‏نگاری ولایت‏فقیه) از طریق تألیف کتاب‏های درسی، تاریخی، رمان، فیلم‏های سینمایی، مستند و سریالهایی با محورهای ذیل:

1. شناسایی تک‏تک و بررسی مجموعه‏ای زعمای بزرگ شیعه بویژه در ابعاد اجتماعی، سیاسی، علمی.

2. شناسایی زوایای تاریک و بررسی نقش تمدن‏ساز روحانیت شیعه بویژه در دوران صفویه.

3. تغییر دید یک‏سویه جامعه از خصائل فردی و عرفانی بزرگان تاریخ اسلام و تشیع- که متأسفانه از طریق رسانه‏ها بویژه رسانه ملی صورت می‏پذیرد- به خصایل سیاسی، اجتماعی، علمی.

4. نقش روحانیت در اجرای مناسک و شعائر دینی نظیر نماز، جهاد، خمس، وقف، امر به معروف و… .

5. نقش روحانیت در زندگی روزمره و امور اجتماعی نظیر حل و فصل مناقشات، مبارزه با ظلم و استضعاف، آبادانی شهرها و روستاها و… .

6. نقش روحانیت در حفظ حقیقت دین و سیره انبیاء و معصومین(علیهم‏السلام).

7. نقش روحانیت در حفظ بلاد اسلامی- بالاخص منافع ملی و ساکنان سرزمین ایران- در برابر حکومت‏های جائر در تمام تاریخ بعد از اسلام.

8. نقش منفی «آخوندهای خبیث و بدتر از طاغوتیان» برای توجیه ستمگران و معاندان حق‏تعالی در تمام تاریخ بعد از اسلام.

9. نقش روشن تعیین‏کننده روحانیت در جنبش‏های تاریخ معاصر ایران (عمدتاً از دوران قاجار تا امروز).

10. نقش منفی روشن‏فکران غرب‏زده در غارت منافع ملی و هویت ساکنان سرزمین ایران (عمدتاً از دوران قاجار تا امروز).

11. نقش منفی روشن‏فکران غرب‏زده در تشکیل و تداوم استبداد رضاخانی و سلسله پهلوی.

12. نقش منفی «روحانی‏ نماها و آخوندهای بی‏خبر از مقاصد اسلامی» برای توجیه ستمگران داخلی و خارجی و تحریف مبانی و احکام اسلام و قرآن متناسب با روح مدرنیته.

13. نقش ولایت‏ فقیه و حکومت دینی در بسط عدالت اجتماعی، کوتاه کردن دست غارتگران و پیشروی یه سوی خودکفایی و استقلال.

ج) تعمیق و آگاهی‏ بخشی نسبت به انتقادها و اشکالات وارد بر دموکراسی غربی و سازمانهای بین‏المللی بر آمده از مدرنیته در ابعاد نظری و زیر سئوال رفتن کارایی و صداقت آن‏ها در ابعاد عملی.

د) تعمیق و آگاهی‏ بخشی نسبت به روند تحولات تاريخي جوامع دموكراتيك و سير انحطاط آنها

هـ) تعمیق و آگاهی‏ بخشی نسبت به عملکرد ناپسند و ذلت‏بار رژیم پهلوی و دخالت‏ها و تحقیرهای ملت توسط بیگانگان و ایجاد خشم انقلابی نسبت به آنها.

و) تعمیق و آگاهی‏ بخشی نسبت به تفاوت‏ها و برتری‏های نظام جمهوری اسلامی (از جمله ایستادگی در برابر چپاول‏گران بین‏المللی) بر حاکمان دست‏نشانده قدرتهای بزرگ و ستمگری و اختناق‏ آنان در منطقه و مصرفی بار آمدن این کشورها.

ز) تعمیق و آگاهی‏ بخشی نسبت به توفیقات نظام جمهوری اسلامی در زمینه‏های مختلف از جمله نقش انقلاب اسلامی در فروپاشی شوروی، بیداری ملت‏ها، گسترش اسلام، شکستن ابهت ابرقدرتها، بعلاوه پیشرفت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی، علمی و… .

ح) تعمیق و آگاهی‏ بخشی نسبت به شخصیت و ابعاد حیات اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، علمی، هنری و فردی حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری.

ط) تعمیق و آگاهی‏ بخشی نسبت به عملکرد و دستاوردها و نقادی سازمانها و نهادهای زیرمجموعه رهبری معظم انقلاب اسلامی (ترکیبی از رهنمود پاسخگویی و زدودن سیاه‏نمایی‏ها).

ي)تعمیق و آگاهی‏ بخشی نسبت به ماهيت و تاريخچه شكل‏گيري نهادهاي بوروكراتيك در تمدن غرب و اين نكته كه تا اين ساختارها متحول و يا برچيده نشوند، نمي‏توانند در نظام ولايت‏مدار كارايي لازم را داشته باشند.

ك) تعمیق و آگاهی‏ بخشی نسبت به ارزش و اهمیت تلاش، فداکاری و سختی‏هایی که ملت ایران در راه اسلام و قرآن متحل شده و می‏شوند و گرامیداشت دستاوردهای افتخارآمیز آنان که بالاتر از جنات نعیم است در برابر متاع ناچیز دنیا.

ل) تعمیق و آگاهی‏ بخشی نسبت به دشمنی آمریکا و اسرائیل و هم‏پیمانان آنها که از هیچ جنایت و خباثتی برای مقاصد شوم و جنایتکارانه خود دست نمی‏کشند و برای مطامع پست خود دوست و دشمن نمی‏شناسند.

م) تعمیق و آگاهی‏ بخشی نسبت به خیانت‏ها و جنایت‏های حاکمان وابسته کشورهای اسلامی بالاخص عراق، عربستان، مصر، اردن و… نسبت به ملت‏های خود.

ن)تعمیق و آگاهی‏ بخشی نسبت به امر ولايت و اينكه به هر حال كسي از پذيرش ولايت- چه ولايت الله و چه ولايات متكثر طاغوت- مبرّا نيست و تنها بحث بر سر نوع ولايتي است كه مي‏پذيرد.

[1] پیام مقام معظم رهبری به نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مردم ایران درباره‏ی حفظ وحدت و یکپارچگی، حمایت از دولت، جایگاه مجلس شورای اسلامی و دفاع از اصل ولایت‏ فقیه،

برچسب‌ها:

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.