پنج‌شنبه 12 آگوست 10 | 11:26

ناگفته‌های سرنشین کشتی کاروان آزادی

یک سرنشین کشتی آزادی با غیرقانونی دانستن حمله صهیونیستها به این کشتی گفت: ادواتی که تصاویر آنها در رسانه های اسرائیل منتشر شد، همگی تجهیزات کشتی بودند.


خانم “گولدن سونمز” عضو ارشد و حقوقدان سازمان جمعیت خیریه اسلامی ترکیه موسوم به IHH بوده و معاون “فهمی بلند ایلدیریم” رئیس این سازمان است. سازمان IHH در زمینه حمایت از مردم فلسطین در بیش از 100 کشور جهان فعالیت دارد و سازمان دهنده کاروان آزادی است که در خرداد ماه سال جاری و در حالی که حامل کمک های انساندوستانه برای مردم غزه بود، از سوی نظامیان اسرائیلی مورد حمله قرار گرفت.
خانم سونمز در تشریح حادثه حمله نظامیان صهیونیست به کشتی مرمره در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: این کشتی در حالی مورد حمله قرار گرفت که در آبهای بین المللی بود و اسرائیل هیچ توجیهی برای این اقدام غیرقانونی خود ندارد، چرا که طبق قوانین بین المللی نظامیان اسرائیل هیچ حقی برای تعرض به این کشتی نداشتند.

با این حال مقامهای تل آویو در توجیه این حمله دلایلی واهی را مطرح می کنند، آنها مدعی اند که کشتی مرمره حامل سلاح برای مردم غزه بوده و برای اثبات این ادعا تصاویری از تعدادی چوب و چماق را که به گفته آنان از سرنشینان کشتی مذکور بدست آمده، در رسانه های خود منتشر کرده اند.

وی درادامه این گفتگو با مهر با رد این ادعاها خاطرنشان کرد: در تصاویر مذکور تعدادی چاقو و ادوات آشپزخانه دیده می شود که همگی متعلق به آشپزخانه های کشتی است و سرنشینان آنها را برای دفاع از خود در برابر نظامیان تا دندان مسلح اسرائیلی به ناچار به دست گرفته اند. حتی چاقویی که در یکی از این تصاویر در دست یک سرنشین کشتی مرمره دیده می شود و رسانه های اسرائیلی مانور فراوانی در مورد آن داده اند، یک چاقوی نمایشی است.

این عضو سازمان جمعیت خیریه اسلامی ترکیه اضافه کرد:این چاقو متعلق به یک نماینده یمن است که همراه دیگر فعالان صلح در کشتی حاضر بود.وی بدلیل به تن داشتن لباس سنتی یمنی ها، این چاقو را با خود همراه داشت.یمنی ها درسنت خود این چاقو را بصورت نمادین در شال دور کمر خود می گذارند، و حال اینکه با این چاقو اصلا نمی توان چیزی را برید و یا کاری با آن کرد. این موضوع باعث شده بود که حتی بازرسی فرودگاه آنکارا نیز از گرفتن این چاقو صرفنظر کنند.

به گفته خانم سونمز تمامی سرنشینان کشتی مرمره توافق کرده بودند که هیچ سلاحی به همراه نداشته باشند وآنچه که درتصاویر صهیونیستها نشان داده می شود همگی متعلق به تجهیزات کشتی است. وی در تشریح علل استفاده این وسیله ها توسط سرنشینان می افزاید: درساعات نخستین بامداد بود که کشتی از سوی بالگردها ازهوا وقایقهای صهیونیستی ازدریا مورد حمله قرار گرفت، آنها از همه طرف شروع به تیراندازی به سمت کشتی کردند.

وی در ادامه گفتگو با مهر اعلام کرد: من خودم در طبقه سوم کشتی بودم و به وضوح می دیدم که آنها عمدا به روی سرنشینان بی دفاع آتش گشودند، در این هنگام همگی ما دچار وحشت شده و به روی زمین خوابیدیم، طوری شد که فکر کردیم با این حمله وحشیانه همه مان می میریم و کسی دیگر زنده نمی ماند. به همین دلیل هر کسی برای دفاع از خودش به چیزی متوسل شد و بعضی ها هم وسایل کشتی را برداشته و آماده دفاع از خود شدند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.