جمعه 13 آگوست 10 | 12:19

شمقدري: تا من هستم، جلوي اكران خارجي فيلم‌هاي سياه‌نما را مي‌گيرم

معاون امور سينمايي با اشاره به اين كه تا من هستم، جلوي نمايش فيلم سياه‌نما در خارج از كشور را مي‌گيرم، گفت: به طور كلي بحث جلوگيري از اكران فيلم‌هاي سياه و سياه‌نما را براي خارج از كشور مطرح كرديم و ما نگران مخاطب داخل كشور نيستيم.


جواد شمقدري معاون امور سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با حضور در مجله سينمايي «هفت» به سؤالات فريدون جيراني در خصوص وضعيت حال حاضر سينماي كشور پاسخ داد.
شمقدري در ادامه در خصوص اينكه آيا ساخت فيلم‌هاي سياه منجر به محدود شدن صدور پروانه ساخت براي فيلم‌هاي اجتماعي شده است يا خير گفت: متأسفانه همه ما وقتي شروع مي‌كنيم به قلم زدن و يا صحبت كردن يادمان مي‌رود كه چيزي به نام تقوا وجود دارد و افراد احساس مي‌كنند هر چيزي را مي‌توانند در يك فضاي عام بگويند. در سال 89 تاكنون 63 پروانه ساخت صادر شده است كه 20 مورد اجتماعي و 6 مورد ملودرام بوده است كه در واقع نزديك به 50 درصد از پروانه‌هاي ساخت ما با محوريت موضوعات اجتماعي صادر شده است.

وي تأكيد كرد: البته به طور كلي بحث فيلم‌هاي سياه و سياه‌نمايي را براي خارج از كشور مطرح كرديم چرا كه مخاطب داخلي اين موضوع را مي‌تواند به خوبي درك كند و ما نگران مخاطب داخل كشور نيستيم و حتي نگران خارج از كشور هم نيستيم به شرط آنكه تصوير واقعي از ايران نشان داده مي‌شود.

معاون امور سينمايي خاطرنشان كرد: اما وقتي يك فيلم تلاش مي‌كند تصوير سياه از ايران نشان دهد اين موضوع از نظر ما غلط است و با اين كار دارد مهر تأييد مي‌زند به فضاسازي تبليغاتي كه غرب بر عليه ايران راه انداخته است.
شمقدري ادامه داد: اخيرا من فيلم يك كارگردان جوان را كه بسيار خوش ساخت است و خود ما كمك كرديم ساخته شود ديدم اما به او گفتم تا زماني كه من در اين مسئوليت باشم اجازه نخواهم داد فيلم تو در خارج از كشور اكران شود چرا كه در خصوص جامعه ايراني سياه‌نمايي كرده‌ايد.

معاون امور سينمايي در خاتمه اين بحث اظهار داشت: قطعا محدوديتي براي سوژه‌ها نداريم غير از آن دو خط قرمزي كه بارها عنوان كرديم كه شايد در طي اين سي سال غير از يكي دو مورد واقعا فيلمي نبوده است كه خط قرمزها را رد كرده باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.