یکشنبه 02 دسامبر 12 | 12:17

نقشه راه جدید آمریکا برای مذاکرات سازش

برخی دیپلمات‌های اروپایی اعلام کردند که پس از موفقیت طرح فلسطین در سازمان ملل، در مرحله بعدی آمریکا «نقشه راه» جدیدی برای از سرگیری مذاکرات سازش بین دو طرف فلسطینی و اسرائیلی ارائه خواهد کرد.


هفته‌نامه فلسطینی «المنار» نوشت: پس از موفقیت طرح فلسطینان در سازمان ملل، مرحله آینده در سایه تهدیدات اسرائیل و هشدار آمریکا و اروپا مبنی بر عدم ایجاد تنش بین فلسطینیان و اسرائیلی‌ها چگونه خواهد بود؟ و آیا ما شاهد طرح‌هایی در عرصه درگیری در مرحله آینده خواهیم بود؟! در همین راستا المنار با تعدادی از دیپلمات‌های اروپایی گفت‌وگوهایی انجام داده است.

برخی مقامات دیپلمات اروپایی گفتند که بهار آینده در صحنه فلسطین و اسرائیل پر از تحرکات سیاسی خواهد بود و پیش از این تحرکات تلاش‌های آمریکا برای تدوین «نقشه راه» جدید مذاکرات سازش به منظور حل‌وفصل منازعه دو طرف را شاهد خواهیم بود و مرحله آینده شاهد همکاری جدی اروپایی برای پایان دادن به این منازعه خواهد بود.

به گفته این مقامات طرح یکجانبه فلسطینیان که محافل دیپلمات اروپایی و آمریکایی آن را درک می‌کنند هرگز مانع کارشکنی در مقابل تلاش‌ها و تحرکات سیاسی نخواهد بود زیرا این طرح در واکنش به وضعیت رکود و نبودن افق سیاسی برای مدت‌های طولانی و عدم توانایی آمریکا برای اتخاذ طرح‌هایی جهت بازگرداندن قطار صلح به مسیر خود در سایه سرگرم شدن آن به حوادث، تغییرات و تحولات جهان عرب، ارائه شد.

این مقامات دیپلمات گفتند که طرح فلسطینیان تنها پله صعود به سمت از سرگیری مذاکرات مستقیم بین دو طرف فلسطینی و اسرائیلی بدون پیش‌شرط است.

به گفته این مقامات، رهبران فلسطینی پیش از مراجعه به سازمان ملل تهدیدات جدی جهت منصرف کردن آن‌ها از این طرح خود و یا حداقل به تعویق انداختن آن دریافت کردند اما جنگ اخیر علیه نوار غزه همه در‌ها را به روی فلسطینیان برای انصراف از تصمیم خود بست و آن‌ها دیگر راهی جز مراجعه به سازمان ملل نداشتند.

این دیپلمات‌ها همچنین گفتند که اسرائیل هرگز طرح‌های افراطی در واکنش به این طرح فلسطینیان اتخاذ نخواهد کرد و واکنش اسرائیل هم‌ وزن و مرتبط با طرح‌های بعدی فلسطینیان خواهد بود.

در همین راستا این مقامات به نقل از یک مسئول سیاسی ارشد اسرائیل گفتند که تل‌آویو طی ماه‌های اخیر اقدامات احتمالی اسرائیل پس از موفقیت طرح فلسطینیان در سازمان ملل را لیست کرده است اما با این حال تل‌آویو تمایلی به انجام اقدامات یکجانبه بدون مشورت با آمریکا ندارد و به همین دلیل است که «ایهود باراک» و «اسحاق مولخو» به واشنگتن سفر کردند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: