شنبه 14 آگوست 10 | 10:39

آداب دعا كردن از نگاه آيت‌الله ميرزا جواد تبريزی (ره)

ماه مبارك رمضان شريف‌ترين وقت براي دعا كردن است، اما دعا و اجابت آن آدابي دارد كه توسط بزرگان دين از جمله آيت‌الله ميرزا جواد تبريزي (ره) به آن اشاره شده است.


در كتاب نصايح آيت‌الله ميرزا جواد تبريزي (ره) درباره آداب و اوقات دعا چنين آمده است:
1ـ غنيمت شمردن وقت‌هاي شريف مانند: روز عرفه، ماه رمضان، روز جمعه، هنگام سحر. زيرا پيغمبر (ص) فرموده‌اند‌: در ثلث آخر هر شبي خداوند فرشته‌اي به آسمان دنيا مي‌فرستد كه فرياد مي‌زند‌: كيست دعا كند تا مستجاب كنم؟ كيست تقاضا كند تا عطا كنم؟ كيست آمرزش خواهد تا بيامرزم؟

2ـ رعايت حالات مناسب چنانكه در حديث است: درهاي آسمان هنگام صف كشيدن در ميدان جنگ ـ در راه خدا ـ و وقت بارش باران و موقع انجام نماز واجب باز است‌؛ پس دعا در اين اوقات را غنيمت شماريد. پيغمبر فرموده‌: دعا بين اذان و اقامه رد نمي‌شود و دعاي روزه‌دار نيز مردود نيست. و نيز فرموده‌اند: بنده در حال سجود از همه وقت به خدا نزديك‌تر است؛ پس در سجده زياد دعا كنيد.

3ـ رو به قبله باشد و دست‌ها را چنان بلند كند كه زير بغل نمودار شود. سلمان ميگويد پيغمبر (ص) فرمود: خداي شما كريم و با حيا است، اگر بنده‌‌اش دست به دعا بردارد حيا مي‌كند كه دستش را خالي برگرداند و در حديث است كه پيغمبر (ص) هر وقت دست به دعا بلند مي‌كرد، در خاتمه به صورت مي‌كشيد.

4ـ آرام دعا كند كه در قرآن فرموده: «پروردگارتان را با زاري و به طور خفا بخوانيد».

5ـ حاجت خود را نام ببريد. امام صادق (ع) فرمود: خداوند از حاجت دعاكنندگان با خبر است اما دوست دارد خواسته‌هاي خود را ذكر كنند و نيز دعاي دسته‌جمعي كنند كه به اجابت نزديك‌تر است.

6ـ از روي بيم و اميد دعا كنند. خداوند درباره حضرت زكريا و يحيي فرمايد: آنان در كارهاي خير سرعت داشتند و با اميدواري و ترس ما را مي‌خواندند.

7ـ هنگام دعا بلند همت باشد، درخواست‌هاي عالي كند كه هيچ چيز براي خدا سنگين نيست. با يقين به اجابت دعا كند و بداند كه خدا دعاي دل غافل را مستجاب نمي‌كند.

8ـ اصرار كند و خواهش را 3 بار تكرار كند. تعجيل نكنيد و نگوييد من دعا كردم و مستجاب نشد، بسيار دعا كنيد كه خداوند كريم را مي‌خوانيد.

9ـ پيش از دعا ذكر خدا گوييد و در حديثي از پيامبر اكرم (ص) فرموده: هرگاه حاجتي از خدا خواستيد؛ اول بر من صلوات فرستيد، خدا كريم‌تر از اين است كه دو حاجت از او بخواهند يكي را مستجاب كند و ديگري را رد كند. (چون صلوات دعا را مستجاب مي‌كند.)

10ـ رعايت آداب باطني دعا را بكند كه پايه و اساس همان‌ها است. از قيبل: توبه گناه، پرداخت حقوق مردم، توجه كامل به ذات مقدس حق كه اسباب نزديك در اجابت دعا همين‌ها است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.