چهارشنبه 05 دسامبر 12 | 15:07

سبک زندگی آمریکایی در رسانه‌های تصویری+عکس

شرکت والت‌دیزنی که کارش را با تولید محصولات سرگرمی و انیمیشن‌های کودکان آغاز کرد را امروزه می‌توان یکی از مهمترین ابزارهای تبلیغ سبک زندگی آمریکایی هم دانست.


نزدیک به یک قرن است که شرکت والت دیزنی فیلم‌ها و انیمیشن‌های مخصوص کودکان را که حاوی ارزش‌ها و سبک زندگی آمریکایی هستند را تولید و منتشر می‌کند. امروزه شاید کمتر کسی بتوان یافت که با نشان شرکت والت دیزنی یا شرکت‌های تابعه آن مواجه نشده باشد.

در گزارش زیر  ابتدا تاریخچه شکل‌گیری این شرکت توسط فردی به نام «والت دیزنی» را بررسی خواهیم کرد و سپس با اسناد معتبر اهدافی که این شرکت در لفافه سرگرمی به دنبال دستیابی به آن‌ها بوده را ذکر خواهیم کرد.

والت دیزنی در ۵ دسامبر سال ۱۹۰۱ در شیکاگو در ایالت ایلینویز به دنیا آمد. خانواده والت هنگامی که او پنج ساله بود به مزرعه‌ای در شهر «مارسلین» در ایالت «می‌سوری» آمریکا مهاجرت کردند و وقتی که او ۹ سال سن داشت پدرش در شهر کانزاس یک دکه روزنامه‌فروشی بین راهی خرید و آن‌ها به همراه خانواده به آنجا رفتند. والت و برادرش «روی» باید هر روز صبح ساعت ۳۰: ۳ از خواب بیدار می‌شدند تا روزنامه‌ها را به صاحبانشان برسانند. دیزنی در دوران ابتدایی شنبه‌ها به مرکز هنری کانزاس می‌رفت تا در آنجا نقاشی یاد بگیرد.

جنگ جهانی اول که شروع شد برادر والت به ارتش پیوست. والت هم تلاش کرد به ارتش ملحق شود اما سن او کفایت نمی‌داد. والت دیزنی سرانجام سن شناسنامه‌ایش را تغییر داد و صلیب سرخ به وی اجازه داد به عنوان راننده آمبولانس برون‌مرزی در جنگ شرکت کند.

دیزنی پس از اتمام جنگ مجدداً به کانزاس بازگشت و در آنجا به عنوان هنرمند و کار‌شناس تبلیغات مشغول به کار شد. والت دیزنی در این زمان با همکاری هنرمند دیگری به نام «اب یوکرز» تلاش کرد یک شرکت تجاری برای ساخت فیلمهای انیمیشن راه‌اندازی کند؛ آن‌ها یک استودیو به نام «Laugh-o-Grams» برای تئاترهای محلی درست کردند، اما پروژه‌شان موفقیتی به دست نیاورد و ورشکست شدند. به همین دلیل دیزنی به برادرش در لس‌آنجلس ملحق شد.

در لس‌آنجلس او از «روی دیزنی»، برادرش، مقداری پول قرض گرفت و باز هم به ساختن فیلم‌های انیمیشن روی آورد. «یوکرز» و همکاران دیگرش هم به لس‌آنجلس آمدند تا او را همراهی کنند. آن‌ها به تولید کارتون‌های تلویزیونی پرداختند، اما کارشان زمانی سر زبان‌ها افتاد که دیزنی پیشنهاد داد یک فیلم کارتونی از موشی سخنگو و آوازخوان بسازند.

این شرکت در ۱۶ اکتبر ۱۹۲۳ به وسیلهٔ دو برادر، «والت» و «روی او.» (. Roy O) دیزنی، به عنوان یک استودیو کوچک انیمیشن‌سازی تأسیس شد و چندی بعد به یکی از بزرگ‌ترین استودیوهای هالیوود، صاحب یازده شهر بازی و چند شبکه تلویزیونی از جمله ای‌بی‌سی تبدیل شد. این شرکت در سال ۱۹۳۰ با کمک شرکت کلمبیا پیکچرز موفق به عرضه مجموعه تلویزیونی کارتونی می‌کی ماوس شد.

دفتر مرکزی شرکت دیزنی و امکانات اصلی تولید آن در کالیفرنیا، در استودیوی والت دیزنی (بربنک) قرار دارند. این شرکت یکی از اعضای گروه صنعتی داو جونز است و در سال ۲۰۰۶، مبلغ ۳۴٫ ۳ میلیارد دلار درآمد داشته‌است. تا سال ۱۹۵۵، شرکت دیزنی فقط روی فیلم‌های کارتون کار می‌کرد.

۱۹ سپتامبر سال ۱۹۲۸ بود که کارتون سیاه و سفید «کشتی بخار ویلی» برای اولین بار نمایش داده شد و شخصیت کارتونی آن، «می‌کی‌ماوس» را به یک ستاره بزرگ در دنیای تولیدات کارتونی و شرکت سازنده آن را به شرکتی موفق در زمینه تولیدات سرگرمی تبدیل کرد. با گذشت مدت زمان اندکی، مخاطبان میل سیری‌ناپذیری به مشاهده کارتون‌های شرکت دیزنی داشتند.

از این زمان به بعد، شرکت والت دیزنی به حرکت روی نوار موفقیت از لحاظ جلب مخاطب ادامه داد. در سال ۱۹۳۰ دیزنی به چهره‌ای نامدار در زمینه تولیدات سرگرمی تبدیل شده بود. سال ۱۹۳۷ بود که شرکت والت دیزنی توانست ساخت نخستین فیلم بلند انیمیشن خود به نام «سفیدبرفی و هفت کوتوله» را به پایان ببرد.

هنگامی که والت دیزنی در سال ۱۹۸۴ دیده از جهان فروبست شرکتی که نام او را یدک می‌کشید به اوج موفقیت و قدرت رسیده و شهره خاص و عام شده بود.

پس از والت، فردی به نام «مایکل ایزنر» که اصالتاً یهودی بود ریاست این شرکت را به عهده گرفت. در زمان مدیریت «ایزنر» فروش و سود خالص این شرکت افزایشی سرسام‌آور یافت و این شرکت اکنون بدون هیچ رقیبی در قلّه صنعت سرگرمی جهان قرار گرفت. با این حال، در همین زمان هم بود که محصولات این شرکت با انتقادات فراوانی از سوی گروههای مستقل مواجه شد.

سرنخ‌دهی جنسی به کودکان در قالب پیامهای زیرآستانه‌ای و تولید محصولات تبلیغاتی آمریکا محور در خلال جنگ جهانی دوم از جمله انتقاداتی بود که این کمپانی با آن‌ها مواجه شد.

امروزه این کمپانی هشت استودیوی فیلم‌سازی در اختیار دارد که عبارتند از: «والت‌دیزنی‌پیکچرز» (Walt Disney Pictures)، «تاچ‌استون‌پیکچرز» (Touchstone Pictures)، «میرامکس» (Miramax)، «بونا ویستا هوم ویدئو» (Buena Vista Home Video)، «بونا ویستا هوم اینترتینمنت» (Buena Vista Home Entertainment)، «بونا ویستا اینترنشنال» (Buena Vista International)، «هالیوود پیکچرز» (Hollywood Pictures) و «کاراوان‌پیکچرز» (Caravan Pictures) که در سال ۱۹۹۹ منحل گردید.

این استودیو‌ها اکنون در قالب تولیدات سرگرمی یکی از مهم‌ترین ابزارهای معرفی و ترویج سبک زندگی آمریکایی هم به شمار می‌رود. در قسمت‌های بعدی این موضوع را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

  1. ابوالفضل
    6 دسامبر 2012

    سلام
    ممنون از زحماتتون.فقط سوالی که داشتم این بود که تیتر این مقاله چیز دیگری بود و خود مقاله چیز دیگری!چرا؟

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: