شنبه 20 فوریه 10 | 04:36

ناوشکن جماران؛ خلیج فارس پذیرای عزت و اقتدار ایران اسلامی

نخستین ناوشكن طراحی شده و ساخته شده بدست متخصصان افتخار آفرین نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نخبگان و دانشمندان توانمند ایرانی ، در مراسم ویژه ای ، با فرمان حضرت آیت الله خامنه ای ، فرمانده معظم كل قوا، رسماً به ناوگان دریایی ارتش ملحق شد و جمهوری اسلامی ایران به جمع معدود كشورهای جهان پیوست كه از قابلیت طراحی – ساخت و تجهیز رزمناوها و ناوشكنهای پیچیده و مجهز برخوردارند.


ناو شکن جماران

ناو شکن جماران

“ناوشكن جماران”، نخستین ناوشكن طراحی شده و ساخته شده بدست متخصصان افتخار آفرین نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نخبگان و دانشمندان توانمند ایرانی ، در مراسم ویژه ای ، با فرمان حضرت آیت الله خامنه ای ، فرمانده معظم كل قوا، رسماً به ناوگان دریایی ارتش ملحق شد و جمهوری اسلامی ایران به جمع معدود كشورهای جهان پیوست كه از قابلیت طراحی – ساخت و تجهیز رزمناوها و ناوشكنهای پیچیده و مجهز برخوردارند. ناوشكن جماران از جمله رزمناوهای با ماموریت سه منظوره است كه در عرصه های ضد هوایی – ضد سطحی و ضد زیرسطحی از تجهیزات كاملاً پیشرفت برخوردار است.
علاوه بر متخصصان و دانش آموختگان مراكز آموزشی نیروی دریایی، نخبگان و دانشمندان دهها دانشگاه و مركز علمی ، تحقیقاتی و صنعتی و متخصصان بخش خصوصی نیز در طراحی و تولید ناوشكن جماران همكاری داشته اند.
ناوشكن جماران كه در كلاس خود ، در شمار ناوهای پیشرفته محسوب می شود، و از قابلیت حمل و سوختگیری بالگرد نیز برخوردار است : بخشی از سامانه های اصلی این ناوشكن تنها در انحصار چند كشور است اما متخصصان ایرانی موفق شدند این انحصار بین المللی را بشكنند و كشور را به دانش طراحی و ساخت این سامانه های مهم مجهز كنند. ناوشكن جماران ، حاصل تلاش بیوقفه و سنگین علمی ، تحقیقاتی و تخصصی است و بیش از یك میلیون و چهار صد هزار انواع قطعه – دستگاه و سامانه های پیچیده داخلی در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته است. فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، از جزئیات ساخت و ویژگی‌های این ناوشکن سخن می‌گوید.

این در حالی بود که شامگاه روز بیست و نهم بهمن 1388 برای ناوگان دریایی آمریكا و دو ناو اسرائیلی دیگری كه به‌تازگی در خلیج فارس به جمع این ناوگان پیوسته بودند آبستن اخبار ناامیدكننده‌ای بود. رهبر ایران خود را آماده می‌كرد تا سحرگاه روز بعد راهی بندرعباس در جنوب ایران شود. جایی كه سال‌ها پیش در آن ایستادن بر عرشه‌ی ناوشكن‌های جنگی نیروی دریایی ارتش ایران و تماشای مانور قایق‌های كوچك سپاه پاسداران را تجربه كرده بود. همان قایق‌هایی كه طی دو سال نبرد تمام‌عیار دریایی ایران در سال‌های 1366 و 1367، ناوهای پیشرفته‌ی نیروی دریایی آمریكا را در خلیج فارس كلافه كردند. آن زمان این قایق‌ها علیرغم جثه‌ی كوچك، با مجهز شدن به مینی‌كاتیوشا و مسلسل‌های كالیبر بزرگ و بسیجیان شهادت‌طلب، ناوگان پیچیده‌ی آمریكا را در دردسری بزرگ گرفتار كرده بودند. این آغاز راهی بود تا در میان تحریم شرق و غرب در ساخت ناو دریایی، پس از سال‌ها تلاش و کوشش خلیج فارس شاهد ناوشکن «جماران» باشد.

881130-jamaran-2-9 حضرت آیت ا… خامنه ای در این بازدید با قدردانی از نیروهای جوان و پر نشاط نیروی دریایی تاكید كردند كلید اقتدار و پیشرفت كشور ، سپردن كارها به جوانان مومن و دلهای پر امید و انگیزه های پرشور آنان است. در طول بازدید، فرماندهان و مسئولان نیروی دریایی توضیحات لازم را بیان می كردند.
حضرت آیت ا… خامنه ای سپس در جمع فرماندهان نیروهای مسلح و جمعی از دست اندركارانِ طراحی و ساخت ناوشكن جماران ، امروز را روزی شیرین ، مبارك و نوید بخش خواندند و افزودند این دستاورد مهم كه نتیجه امید ، اعتماد و توكل به پروردگار است ، نسل جوان ما را مصمم تر از پیش خواهد كرد و این عزم و امید و اراده ، حتی از تولید ناوشكن نیز ، مهم تر و شیرین تر است.
ایشان ، شناخت توانایی ها و استعدادهای خودی ، قدرشناسی علمی از این نعمت بزرگ و شجاعت ورود به كارهای عظیم را ” اساس و مبنای پیشرفت و اقتدار كشور” دانستند وخاطر نشان كردند برخی خواستها در ابتدا، بلند پروازانه به نظر می رسد اما همتهای بزرگ در پرتو ایمان و اعتماد، هر كار به ظاهر ناشدنی را ممكن می سازد و بهمین علت یقیناً كارهای آینده در عرصه ساخت رزمناوها ، بمراتب عظیم تر و با ارزش تر خواهد بود.
ایشان ، با یادآوری صدها سال قدمت ایران در صنعت دریانوردی ، تسلط حكمرانان فاسد و خودكامه در طول قرنهای اخیر را باعث ضعف ایران در این عرصه برشمردند و تاكید كردند اسلام و جمهوری اسلامی اجازه نمی دهد توانایی ، حیثیت و آبروی ایران و ایرانی در جهان از بین برود و بازگشت روح عزت و هویت به ملت و كشور در سی سال اخیر، مدیون همین نگاه و تفكر است.
رهبر انقلاب اسلامی برچیده شدن سفره چپاول منافع و منابع ایران را علت اصلی خشم مستكبران عالم برشمردند و افزودند قبل از انقلاب، زورگویان جهانی ، ایران را سفره ای بی صاحب می دانستند و هر چه می خواستند آن را چپاول می كردند اما ملت بیدار شده ایران ، اكنون بساط این غارت و چپاول را برچیده است و سلطه گران جهانی نیز این ملت را به جرم استقامت و استقلال طلبی مورد خشم و توطئه قرار داده اند.
ایشان ایستادگی ملت ایران را ، آزمایشی تاریخی و درسی بزرگ برای نسلهای آینده خواندند و افزودند ناكامی زورگویان جهانی در مقابل استقامت و پایداری ملت ایران ، ثابت كرده است كه اگر ملتی با احساس هویت، تكیه بر قدرت ذاتی خود و اتكاء بر ایمان الهی به صحنه بیاید هیچ قدرتی نمی تواند بر عزم و اراده او غلبه كند.
رهبر انقلاب اسلامی ، با اشاره به خشم و درماندگی دشمنان ملت ایران پس از حماسه عظیم مردم در 22 بهمن ، افزودند: در آن روز بیاد ماندنی ، دهها میلیون “دل مومن و حنجره پر استقامت ، یكصدا نفرت از استكبار را فریاد زدند و بر ایمان و عزت اسلامی پافشاری كردند و این حقیقت زیبا و ماندگار ، سلطه گران بخصوص آمریكا را درمانده و مایوس و خشمگین كرده است.
ایشان ، حرفهای روزهای اخیر رئیس جمهور و دیگر مقامات آمریكایی را نشانه ی عصبانیت و نا امیدی از ملت ایران خواندند و افزودند حرفهای كهنه و مهمل درباره ساخت سلاح اتمی در ایران ، نشان می دهد دشمنان ملت حتی در زمینه تبلیغاتی نیز در نهایت ناتوانی ، به تكرار افتاده اند.
رهبر انقلاب اسلامی تاكید كردند جمهوری اسلامی در پاسخ به این گونه مهملات، احساساتی نخواهد شد چرا كه ما بارها گفته ایم مبانی و اعتقادات دینی ما این گونه سلاحها را به عنوان سمبل نابودی حرث و نسل ، ممنوع و حرام می داند و به همین علت ماهیچ اعتقادی به سلاح و بمب اتم نداریم و دنبال آن نمی رویم.
ایشان افزودند، ما بر خلاف تبلیغات زورگویان مستبد جهانی ، دنبال بیدار كردن روح حماسه و عزت در همه ی امت اسلامی هستیم همچنانكه تاكنون نیز تلاشهای ملت و نظام اسلامی موجب بیداری اسلامی و نفرت روزافزون از مستكبران بویژه امریكا شده است.
حضرت آیت ا… خامنه ای ، با اشاره به ادعای دروغ امریكایی ها و برخی دیگر از كشورهای غربی در باره اقدامات ایران برضد همسایگانش افزودند، همسایگان ما نیز می دانند كه این ادعاها دروغ است و امریكا و رژیم صهیونیستی با این اختلاف افكنی ها ، تلاش می كنند نگاه امت اسلامی را از دشمنان اصلی جهان اسلام یعنی امریكا و اسرائیل منحرف كنند.
رهبر انقلاب اسلامی در تبیین سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال خلیج فارس افزودند: كشورهای منطقه، برادران و همسایگان ما هستند و ما معتقدیم مجموعه خلیج فارس می تواند با سیاست خردمندانه جمعی ، به سود همه ملتها و كشورهای منطقه اداره شود.
ایشان ، بیگانگان را ، مخدوش كننده امنیت منطقه دانستند و افزودند: اختلاف انگیزی و حیله ورزی ، سیاست مستمر بیگانگان است اما ما امیدواریم كه مانند بسیاری از مواقع كه توطئه ها و حیله های تفرقه افكنانه آنها ناكام مانده ، بعد از این هم با هوشیاری همه كشورها ، این طرحها خنثی شود.
حضرت آیت ا… خامنه ای ، جمهوری اسلامی را كشوری متكی بر دلهای مردم خواندند و افزودند: بر اساس قوانین تخلف ناپذیز طبیعت ، هنگامی كه صدایی واحد و مقتدرانه از حنجره یك ملت ، بیان می شود این امواج در تاریخ و هستی ماندگار خواهد شد.
ایشان در بخش دیگری از سخنانشان ، استحكام و اتقان در كارها را مورد تاكید قرار دادند و با اشاره به نشاط و تحركی كه كارهای بزرگ مانند ساخت ناوشكن جماران ، در ذهنها و دلها ایجاد می كند افزود : تلاش كنید این حركت علمی – صنعتی از شتاب نیفتد و پی در پی منشاء كار و ابتكار و پیشرفت شود.
رهبر انقلاب اسلامی، تكیه بر نیروی انسانی پر انگیزه و متعهد را جبران كننده بسیاری از كمبودها خواندند و با اشاره به تجربیات سی ساله مدیریت كشور افزودند: باید برخی ضعفها و نقایص را با كشف منابع بالقوه انسانی و عینی ترمیم و جبران كرد.
فرمانده كل قوا با تبیین ضروریات و اولویتهای نیروی دریایی افزودند، با تلاش مستمر و” عزم و اراده و جدیت” ، نیروی دریایی را به مرتبه ای در شان ملت بزرگ ایران برسانید و مطمئن باشید كه این كار با ایمان و توكل به خدا ، امكان پذیر است.
در ابتدای این مراسم ، هنگام ورود فرمانده كل قوا به محوطه كارخانجات نیروی دریایی ارتش در منطقه یكم دریایی بندرعباس ، سرود جمهوری اسلامی نواخته شد و ایشان در مقابل یادمان شهدای نیروی دریایی، علو درجات شهیدان اسلام و انقلاب اسلامی را مسئلت كردند.
حضرت آیت ا… خامنه ای سپس از یگانها و نیروهای فنی – تخصصی مستقر در میدان سان دیدند.
در این مراسم ویژه ،همچنین سرلشكر صالحی فرمانده كل ارتش ضمن خیر مقدم به فرمانده كل قوا، گفت / كاركنان نیروی دریایی ارتش با تاسی به افتخار آفرینی های ملت بزرگ ایران ، و با بهره گیری از توان علمی و تحقیقاتی خود ، زنجیره تولید رزم ناوهای موشك انداز را آغاز كرده است.
ناخدا مهندس علی غلامزاده مسئول پروژه موج ، هم در گزارشی از روند طراحی ساخت ناوشكن جماران گفت: دانش طراحی و ساخت انواع ناوشكن در كشور نهادینه شده است و اكنون آمادگی داریم ساخت ناوهای پیشرفته با كلاس بالاتر را در دستور كار قرار دهیم.
دریا دار دوم رستگاری فرمانده كارخانجات نیروی دریایی ارتش هم اعلام كرد كاركنان خدوم این مجتمع علاوه بر مشاركت در ساخت ناوشكن جماران در حال تعمیر و آماده سازی چند شناور سطحی و زیر سطحی هستند كه این اقدامات در زمره دانشهای پیشرفته نظامی قرار دارد .
دریادار سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش هم گفت / این نیرو با درك ضرورت خودكفایی در عرصه های تجهیزات دریایی ، آبهای نیلگون خلیج فارس را به عرصه ای برای تجلی ” ما می توانیم ” تبدیل كرده است.

+ عکس / پیوستن ناوشكن جماران به ناوگان دریایی ارتش/1
+ عکس / پیوستن ناوشكن جماران به ناوگان دریایی ارتش/2
+ فیلم / افتتاح ناوشكن جماران با حضور فرمانده كل قوا
+ کلیپ صوتی / باید قدرتمند باشیم

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.