پنج شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹
دوشنبه ۲۰ آذر ۹۱ | ۲۱:۴۵

ادبیاتی که آئینی نباشد، فرومایه است

رئیس حوزه هنری در مراسم افتتاح نخستین کنگره شعر آئینی شفق اظهار داشت: ادبیات اگر دینی و آئینی نبوده و ستایشگر اهل بیت (ع) و مروج فضائل هم نباشد و به فکر افشاگری از ظلم نیز نیفتد، بدون شک پست است و فرومایه. مراسم افتتاحیه نخستین کنگره شعر آئینی شفق صبح امروز دوشنبه 20 آذر […]


رئیس حوزه هنری در مراسم افتتاح نخستین کنگره شعر آئینی شفق اظهار داشت: ادبیات اگر دینی و آئینی نبوده و ستایشگر اهل بیت (ع) و مروج فضائل هم نباشد و به فکر افشاگری از ظلم نیز نیفتد، بدون شک پست است و فرومایه.

مراسم افتتاحیه نخستین کنگره شعر آئینی شفق صبح امروز دوشنبه 20 آذر با حضور محسن مومنی شریف و جمعی از شاعران آئینی کشور در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

مومنی در این مراسم و در سخنانی با اشاره به اینکه ادبیات انقلاب اسلامی وامدار قرآن کریم است، اظهار داشت: ادبیات اگر دینی و آئینی نباشد و ستایشگر اهل بیت (ع) و مروج فضائل هم نباشد و به فکر افشاگری از ظلم نیز نیفتد، بدون شک پست است و فرومایه.

وی در ادامه به مرحوم خلیل عمرانی از شاعران آئینی کشور که صبح امروز در حوزه هنری مورد تشییع قرار گرفت اشاره کرد و گفت: عمرانی از باورمندان و مدافعان شعر آئینی بود و علاوه بر اشعارش به شهادت پایان نامه دوره کارشناسی ارشدش که زیر نظر مرحوم قیصر امین پور از آن دفاع کرد، از مدافعان شعر انقلاب به شمار می‌رفت و حتی برای این دفاع در دوردسترین بخش‌های کشور و در روستای واوان در منزل استیجاریش انجمن شعر ایجاد کرده بود.

رئیس حوزه هنری در ادامه به مرحوم آیت‌الله بهجتی اشاره کرد و گفت: شخصیت ایشان دارای وجوه مختلفی بود. وی جدای از اینکه از شاگردان مرحوم آیت الله بروجردی و حضرت امام (ره) به شمار می‌رفت از هم مباحثه ای‌های برخی از مراجع فعلی نیز بود و از شاگردان علامه طباطبایی نیز به شمار می‌رفت.

مومنی ادامه داد: من توفیق داشتم که در اواخر عمر ایشان دوبار در منزلشان به زیارت ایشان بپردازم و به قول مرحوم سیدحسن حسینی مست فیض او شوم. به نظر من او از نخستین شاعران انقلاب و شاید نخستین شاعری بود که پس از انقلاب شعرش در میان طلاب دهان به دهان می‌گشت.

وی در ادامه به دوستی مرحوم بهجتی با مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: این دوستی به قول مرحوم بهجتی چنان عمقی به خود گرفت که مرحوم بهجتی به دلیل کم شدن دوستی‌اش با بقیه دوستانش آنها را کم کم از دست داد و حتی وقتی در سال 43 مقام معظم رهبری به خاطر بیماری پدرشان قم را به مقصد مشهد ترک می‌کند این دوستی منجر به افسردگی آقای بهجتی نیز شد.

مومنی افزود: بهجتی در برابر حق هرگز ساکت نماند. یکی از دوستان من می‌گفت زمانی که آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به مقام رهبری رسیدند برخی از دوستان که با آقای بهجتی و رهبری هم بحث بودند از مقام اجتهاد آقای خامنه‌ای دفاع نکردند. مرحوم بهجتی نیز به آنها گفت به خاطر اینکه در برابر این حق سکوت کردید دوستی‌ام را با شما قطع می‌کنم.

محمدعلی مجاهدی، دبیر این کنگره نیز در این مراسم در سخنان کوتاهی گزارشی از برگزاری این کنگره ارائه کرد و گفت: نخستین کنگره شعر شفق 81 اثر در بخش شعر نبوی، 115 اثر در بخش شعر علوی، 112 شعر فاطمی، 92 شعر با موضوع ائمه اطهار، 254 شعر مهدوی، 134 شعر رضوی، 293 شعر عاشورایی، 80 شعر کودک و 17 پژوهش را مورد بررسی قرار داد و در نهایت نیز 14 برگزیده را معرفی خواهد کرد که البته در برخی از بخش‌ها این برگزیدگان با تساهل و تسامح انتخاب شدند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: