چهارشنبه 12 دسامبر 12 | 22:02

گزارش تصویری: زوج‌ افتخار ایرانی در بوسنی

اگر از سارایوو به سمت شمال در مرکز بوسنی و در مسیر شهر «کاکانی» و همچنین از سارایوو به سمت جنوب به مقصد شهر تاریخی و توریستی «موستار» حرکت کنیم باز به دو نماد ایرانی برخورد میکنیم که هم نشان زهد و تقوا و هم نشان دلاوری و سرداری ایرانیان را با خود دارند. این بار در مرکز و جنوب کشور بوسنی و هرزگوین.


اول – در جنوب غربی شهر «سارایوو» مرکز کشور بوسنی وهرزگوین در ارتفاعات «ایگمن» و یا «بیه لاشنیتسا» در کنار روستای کوچک «خان» به یک اثر باستانی به نام «نکروپولیس» با قدمت دو هزار ساله برخورد میکنیم.

در اولین دیدار، تابلو معرفی این اثر باستانی (در کنار ساختمان انجمن دهداری) توجه بیننده را به خود جلب میکند.

این اثر باستانی گورستانی کوچک با سنگ قبرهایی بزرگ در اشکال هندسی منظم و پراکنده است.

قبرستان

این اثر هرساله مورد بازدید توریست ها و جهانگردان کشور های مختلف در بوسنی وهرزگوین قرار می گیرد. مردم بوسنی می گویند که قبر دو سرباز یا جنگجوی ایرانی در ارتفاعات «ایگمن» موجود می باشد.

سنگ قبر

دوم – در بخش جنوبی بوسنی به منطقه ای زیبا با رودخانه ای پر آب که از دل کوه بیرون می آید به نام «بلاگای» برخورد میکنیم که بلندای تیغه کوه آن را به بن بستی طبیعی و زیبا تبدیل نموده است. توریستها و اهالی بوسنی، دوری راه را برای ساعاتی اطراق در آنجا به جان می خرند.

غار

وجه معرف این منطقه زیبا نه فضای مصفای آن، بلکه وجود تکیه ای قدیمی به نام «تکیه بلاگای» است که توسط دو زاهد درویش و با کرامت ساخته شده و از دیرباز محل عبادت و ذکر بوده است.

عبادت

عبادت

حکایات تاریخی نشان از ایرانی بودن دو درویش این تکیه می دهد و اسناد موجود در داخل تکیه نیز تقریباً مؤید این موضوع می باشد.

سند

هرساله روحانیون و مسلمانان بوسنیایی به پاسداشت الطاف و کرامات این دو زاهد که نقل پیران منطقه نیز هست شبی را به ذکر و استغفار در این تکیه بیتوته میکنند.

استغفار

سوم – اگر از سارایوو به سمت شمال در مرکز بوسنی و در مسیر شهر «کاکانی» و همچنین از سارایوو به سمت جنوب به مقصد شهر تاریخی و توریستی «موستار» حرکت کنیم باز به دو نماد ایرانی برخورد میکنیم که هم نشان زهد و تقوا و هم نشان دلاوری و سرداری ایرانیان را با خود دارند. این بار در مرکز و جنوب کشور بوسنی و هرزگوین.

شهدای ایرانی

اولین نماد افتخار ایرانی ، بنای یادبود و مقبره نمادین «شهید حاج رسول حیدری» از رزمندگان جانباز دفاع مقدس و اولین شهید ایرانی در جنگ ناجوانمردانه بوسنی است که در بین مسیر ویسوکو به شهر کاکانی می باشد.

دومین نماد افتخار ایرانی، بنای یادبود و مقبره نمادین «شهید سید محمدحسین نواب» دومین شهید ایرانی است که از طلاب رزمنده دفاع مقدس است که در کنار مسجد و مزارشهدای بخش شرقی «موستار» قرار دارد.

10

این دو نماد برپا هستند تا تاریخ بوسنی حضور «زوج های افتخار ایرانی» در تمام دوران خود را تکمیل نماید.

باکمال تأسف مطلع شدیم به دلیل احداث رمپ جدید اتوبان شمالی سارایوو، یادمان شهید رسول در مسیر تخریب قرار گرفته است و مسئولین بوسنیایی به احترام این شهید منتظر اقدام دوستداران این شهید می باشند. بر همه ماست با اقدامی بایسته با جابجایی و بازسازی بنای یادبود (که دربوسنی به شادروان معروف است) راه و یاد این مظلومان گمنام را در قلب اروپا زنده نگه داریم و نیز احداث مسجد و مجموعه فرهنگی «شهیدین رسول و نواب» درشهر سارایوو می تواند یک اقدام تاثیرگذار وماندگار فرهنگی باشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.