دوشنبه 17 دسامبر 12 | 12:02

«آسوشیتدپرس» را چه کسانی هدایت می‌کنند؟

بیشتر کارشناسان براین اعتقادند که تصاویر ماهواره ای از موساد به دست آسوشیتدپرس می رسیده و معمولا نام منابع خبری به صورت بی نام ذکر می شده است.


امریکن فری پرس (American free press) نوشت، طی یک دهه گذشته، رژیم صهیونیستی از رسانه برای پوشش تخریبی اخبار برنامه هسته‌ای ایران استفاده کرده است اما آخرین تلاش آن مبنی بر ترغیب «آسوشیتدپرس» جهت پوشش اخبار و اطلاعات جعلی درخصوص برنامه هسته‌ای ایران به یک دیوار آجری برخورد.

به تازگی گروهی از دانشمندان برجسته آسوشیتدپرس را به علت انتشار نمودار مضحک از هک شدن رایانه‌های درحال اجرای صنعت هسته‌ای ایران، به تمسخر گرفتند.

«این ادعا (نمودار آسوشیتدپرس) نشان می‌دهد؛ دانشمندان ایرانی درحال محاسبه مقدار انرژی آزاد شده از بمب هسته‌ای بوده‌اند.»

یک دانشمند برجسته با بررسی این نمودار گفت: این نمودار به قدری ضعیف است که حتی به سختی می‌توان کار یک دانشجوی فارغ التحصیل رشته مهندسی دانست. او همچنین آن را به نمودارهای بسیار ساده‌ای که در اینترنت وجود دارد و به توضیح نرم افزارهای مشترک می‌پردازد، تشبیه کرد.

امریکن فری پرس در ادامه گفت: در دنیای رسانه این اولین باری نیست که اسناد اینچنینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. رسانه‌های غربی در سال ۲۰۰۰ هم مرتکب دروغ‌هایی از این دست شده بودند. اما در هر زمان، باهوش‌ترین «دیپلمات‌های ناشناخته» متوجه شدند که موساد روزنامه نگاران را در این خصوص تغذیه می‌کند. برخی منابع اطلاعاتی گفته‌اند؛ متحدان رژیم صهیونیستی به ویژه انگلیس و آمریکا در این کار دخیل بوده‌اند.

آخرین تلاش‌های رژیم صهیونیستی برای استفاده از تفکر جعلی جهت شکل دادن به افکار بین المللی در حمایت از حمله رژیم صهیونیستی به ایران از همین الگو پیروی کرده است.

اما روزنامه نگار آسوشیتدپرس جورج جان اظهار داشت: هیچ عامل غریبه‌ای به اشاعه اطلاعات مشکوک درباره ایران مبادرت نورزیده است.

در ماه مارس سال ۲۰۱۲، خبر «ایران سایت هسته‌ای پارچین نزدیک به تهران را پاکسازی می‌کند» یکی از دروغ پردازی‌های جورج جان بوده است. امریکن فری پرس نوشت: او (جان) در خصوص فعالیت‌های ایران در سایت هسته‌ای پارچین داستان دروغینی را با مضمون تلاش ایران جهت دستیابی به «سلاح هسته‌ای» در آسوشیتدپرس منتشر کرد.

در خبر دروغین ماه مارس، جان نوشت: دیپلماتهایی که نامشان فاش نشده اعلام کردند، تصاویر ماهواره‌ای مبنی بر کامیون‌هایی که خاک به سمت سایت پارچین حمل می‌کنند تا روی فعالیت‌های هسته‌ای این سایت با مقدار قابل توجهی خاک پوشانیده شود را به اثبات می‌رساند.

بیشتر کار‌شناسان براین اعتقادند که تصاویر ماهواره‌ای از موساد به دست آسوشیتدپرس می‌رسیده و معمولا نام منابع خبری به صورت بی‌نام ذکر می‌شده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: