سه‌شنبه 17 آگوست 10 | 14:14

غفلت والدين، زمينه‌ساز تهاجم فرهنگي است

مدرس حوزه علميه حضرت حجت(عج) گفت: خانواده از اركان اجتماع است. بنابراين غفلت پدر و مادر در تربيت فرزندان در وهله اول و غفلت مرزبان‌هاي فرهنگي در وهله دوم بستر مناسبي را جهت تهاجم فرهنگي رقم مي‌‌زنند.


فريده سرخي، مدرس مدرسه علميه حضرت حجت(عج) در مورد نقش بانوان مبلغ در هدايت فرهنگي جامعه گفت: حديثي از امام صادق (ع) وجود دارد كه در آن آمده است «تا زماني كه به لباس و خوراك بيگانه روي نياورديد عزت با شما است».

اين مبلغ علوم اسلامي در رابطه با علت گرايش جوانان به فرهنگ غرب اظهار كرد: علت آن، غفلت پدر و مادر و مسئولين نمادهاي فرهنگي است، لذا هنگامي كه كودك متولد مي‌شود، يك عروسك باربي يا يك اسلحه در دستش مي‌دهند و كودك را نيز به پاي انواع و اقسام كارتون‌هاي خارجي مي‌نشانند، لذا به تبع آن افكار كودك هم غربي مي‌شود.

وي با اشاره به اين موضوع كه غفلت پدر و مادر در وهله اول و غفلت مرزبان‌هاي مرزهاي فرهنگي باعث شد اين مشكلات فرهنگي نمود پيدا كند، ادامه داد: پدر و مادر بايد حواس خود را حسابي جمع كنند و به تغذيه فكري نوجوان و جوان خودشان اهميت بدهند.

سرخي در ادامه سخن خود، تصريح كرد:با توجه به اين قضيه كه ما هر قدر هم در اين زمينه قوي و با معلومات عمل كنيم و براي برطرف كردن نيازهاي آن‌ها، تا محصول مورد نياز قشر جوان را تأمين نكنيم، قطعا آن محصول را از غرب دريافت مي‌كنند.

اينكه تمام بار گناه را بر دوش مسئولين اجرايي بگذاريم منصفانه نيست
اين محقق علوم اسلامي با بيان اينكه تهاجم فرهنگي تمام جوانان و نوجوانان ما را در بر نمي‌گيرد، افزود: خانواده همه چيز اجتماع است، اما اينكه تمام بار گناه را بر دوش مسئولين اجرايي بگذاريم منصفانه نيست. پدر و مادر خيلي زودتر از مسئولين تربيت بچه‌ها را به دست مي‌آورند و آن‌ها ‌بايد خيلي سريعتر و آماده‌تر براي اين امر اقدام مي‌كردند.

وي با بيان اينكه تخم اين محصولات تهاجم فرهنگي در دوران اصلاحات كاشته شده است، خاطرنشان كرد: اگر در همان زمان هم خانواده حواس خود را جمع مي‌كرد، مسلما محصول ديگري را برداشت مي‌كرد.
مدرس حوزه در ادامه بيان داشت: محصولي كه الان برداشت مي‌شود، 15 سال پيش بنا شده است. الان هم اگر بخواهيم درست كار كنيم ،‌10 و 15 سال ديگر نتيجه آن را مي‌بينيم.

سرخي در ادامه افزود: كتاب‌هاي درسي از ابتدايي‌ تا دبيرستان آرام آرام مورد تهاجم فرهنگي قرار گرفته‌اند و اينكه بشود در مقطعي كوتاه اثرات آن را خنثي كرد امكان ندارد، لذا بچه‌هاي ما مناسب سن خودشان عمل نمي‌كنند و جنبه‌هاي فكري‌شان مناسب سن آنها نيست و امكان ندارد به سرعت بتوانيم يك بار فرهنگي را ايجاد كنيم و سريع برداشت نمائيم.

تزلزل اعتقادي سبب تهاجم فرهنگي شده است
مدرس مدرسه علميه حضرت حجت(عج)، با اعتقاد به اينكه تزلزل اعتقادي سبب تهاجم فرهنگي شده است اظهار داشت: با شك و شبهه‌اي كه به جوانان ما وارد شده است باور اين امر سخت است كه كاري كه مي‌كند گناه است؛ يعني با وجود اعتقاد قلبي به خدا وائمه معصومين(ع)دارند، اما قيافه‌ آنها را كه نگاه مي‌كنيد از نظر حجاب و امثال آن مورد تهاجم قرار گرفته‌اند و باورشان نمي‌شود كه گناه دارد، و اگر هم باور داشته باشند لقلقه زبان است و عمق اينكه خداوند اين عمل را دوست ندارد نمي‌فهمد.

وي در مورد به نقش رسانه در تأثير‌گذاري بر جوانان، بيان داشت: در كوتاه مدت اگر رسانه بتواند به زبان خود جوان در او تأثير‌گذاري كند و بتواند به دنياي آنها وارد شود و آنها را هدايت نمايد، كار بسيار مهمي در امر مقابله با تهاجم فرهنگي انجام داده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.