دوشنبه ۲۷ آذر ۹۱ | ۱۹:۲۶
سخنان بسیار مهم آیت‌الله سیستانی در مورد وحدت اسلامی

آیت‌الله‌سیستانی: شیعیان، حقوق اهل سنت را به خود مقدم بدارند

من قبلاً می‌گفتم و هنوز هم می‌گویم که نگوئید برادران ما اهل سنت، بلکه بگوئید جان‌های ما اهل سنت. من به خطبه‌های نماز جمعه ائمه جمعه اهل سنت بیشتر از خطب ائمه جمعه شیعه گوش می‌دهم. ما فرقی بین عرب و کرد نمی‌دانیم، چرا که اسلام ما را با هم جمع کرده است.


آیت الله سیستانی

به گزارش تریبون مستضعفین، چند سال قبل حضرت آیت الله سیستانی سخنان بی‌نظیری ناظر به وحدت شیعه و سنی داشتند که در فضای خبری فارسی بازتابی نداشت. این مرجع تقلید بزرگ شیعیان در عراق تاکید کرد اختلاف حقیقی بین شیعه و سنی وجود ندارد.

آیت الله العظمی سیستانی که در سخنان خود در افتتاح همایش اول علماء سنی و شیعه در شهر نجف اشرف گفت: من همه را دوست دارم و دین ما دین محبت است و من تعجب می‌کنم چگونه دشمنان بین ما اختلاف ایجاد کرده‌اند.

وی گفت: این گونه مجالس و دیدارها مهم و مفید است. در خلال این جلسات است که می‌فهمیم که اختلافات حقیقی بین ما نیست. اختلافات بین شیعه و سنی در قضایای فرعی فقهی است همان‌گونه که در میان پیروان یک مذهب واحد هم اختلافاتی وجود دارد.

آیت الله سیستانی گفت: بر شیعه لازم است که از حقوق سیاسی و اجتماعی اهل سنت قبل از خود آنها دفاع کند.

وی افزود: من قبلاً می‌گفتم و هنوز هم می‌گویم که نگوئید برادران ما اهل سنت، بلکه بگوئید جان‌های ما اهل سنت. من به خطبه‌های نماز جمعه ائمه جمعه اهل سنت بیشتر از خطب ائمه جمعه شیعه گوش می‌دهم. ما فرقی بین عرب و کرد  نمی‌دانیم، چرا که اسلام ما را با هم جمع کرده است.

این مرجع تقلید گفت: بر اساس فتاوای اهل سنت، ما در کعبه واحد و نماز واحد و روزه واحد متحدیم. در حالی که برخی از اهل سنت در روزگار نظام سابق به من می‌گفتند که شیعه شده‌اند من از آنها سوال می‌کردم چرا شیعه شدید؟! می‌گفتند به خاطر ولایت اهل بیت. پس من به آنها می‌گفتم ائمه اهل سنت هم از ولایت اهل بیت دفاع کرده‌اند.

  1. نون عین
    ۲۸ آذر ۱۳۹۱

    تریبون از اینجا برداشته : http://www.sistani.org/index.php?p=914883&id=684

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

اخرین اخبار
پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.