سه‌شنبه 18 دسامبر 12 | 15:42

سلطان وثیقه‌های میلیاردی ایران کیست؟

آزادی «مهدی هاشمی» با وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی یکی از مهم‌ترین خبرهای این روزهاست. وثیقه‌ای که او را در شمار گران‌ترین متهمان دستگاه قضایی قرار داده است.


یک، جلویش ۱۰ تا صفر. این، رقم وثیقه‌ای است که با آن مهدی هاشمی «از مته‌مان حوادث سال ۸۸، یکشنبه شب از زندان آزاد شد و عکس‌های حضورش در خانه هم سایت به سایت و شبکه به شبکه گشت. مبلغی که منابع خبری و سایت‌های اینترنتی، آن را مربوط به ارزش ملک پدری او در دزاشیب می‌دانند. ملکی که گویا از سالهای پیش از انقلاب متعلق به خاندان هاشمی بوده است.

اما مهدی هاشمی، تنها متهمی نیست که برای آزادی‌اش وثیقه میلیاردی طلب می‌شود. قبل از آن هم چند متهم برای آزادی موقتشان، وثیقه‌هایی سنگین پرداخته‌اند. این گزارش، شما را با گران‌ترین مته‌مان این چند سال بیشتر آشنا می‌کند.

«م. ز» سلطان وثیقه‌ها:

او بی‌شک، گران‌ترین زندانی تاریخ ایران است. لقبی که البته باید هم به «بزرگ‌ترین بدهکار بانکی کشور» بیاید. او که نامش همزمان با پیگیری پرونده متهمان فساد بزرگ ۳ هزارمیلیاردی مطرح شد، به دلیل شباهتهایی که با متهم اصلی این پرونده داشت به «مه آفرید ۲» نیز معروف شد. از او به عنوان یکی از ۱۰ کلان سرمایه‌دار کشور نام برده می‌شود که ۳۴ درصد سهام یکی از بانک‌های مطرح کشور را در اختیار دارد. اما در عین حال قریب به یک هزار و ۲۰۰ میلیارد به شبکه‌های بانکی کشور بدهکار است،

برای اولین بار، نام «م. ز» ‌ تحت عنوان» خریدار خودروی شخصی رئیس‌جمهور» بر سر زبان‌ها افتاد؛ وی از چند سال قبل با استفاده از برخی رانت‌ها موفق به اخذ وام‌های کلان بانکی شده و خود را وارد بازار بورس، فولاد، خودرو و معدن کشور کرده بود البته هیچ وقت به طور رسمی خریداری خودروی رئیس‌جمهور توسط م. ز تایید نشد اما خبری که در این رابطه در رسانه‌ها منتشر شد، هیچ‌گاه تکذیب هم نشد.

سی و سومین نشست سخنگوی قوه قضائیه با خبرنگاران، جایی بود که حجت الاسلام غلامرضا محسنی اژه‌ای از آزادی او با سپردن وثیقه‌ای ۵۰۰ میلیارد تومانی خبرداد. دارایی مه آفرید۲، حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

متهم ارزی و وثیقه ۱۷ میلیاردی

۱۸ آذر امسال و در جریان التهاب‌های بازار ارز در کشور، ردپای چند متهم به اخلالگری در بازار ارز در اخبار دیده شد. از جمله معروف‌ترین این دلال‌ها فردی به نام «م» بود که منابع آگاه گفته بودند سال گذشته با وثیقه ۱۷ میلیارد تومانی آزاد شده است و هنوز مشغول به فعالیت بوده.

وثیقه ۱۱ میلیاردی آقای مدیرعامل

اردیبهشت ماه امسال، خبرگزاری مهر از پرونده‌ای با عنوان کلاهبرداری خبرداد که مدیران سابق شرکت تعاونی مسکن کارکنان برق تهران، مته‌مان آن بودند. پرونده‌ای که ۲۵ هزار شاکی داشت و حدود ۸۶ هزار صفحه بود. آن طور که وکیل شاکیان به خبرنگار مهر گفته بود، مته‌مان این پرونده ۱۸۰ میلیاردی ابتدا با قرار وثیقه ۵۲ میلیارد تومانی مواجه شده بودند. اما مدیرعامل و رئیس هیات مدیره با وثیقه ۱۱ میلیاردتومانی و ۱۰ میلیارد تومانی آزاد شدند.

۱۰ میلیارد تومان برای قاچاقچی تلفن همراه

حدود ۲ هفته پیش، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از کشف محموله پنج میلیارد تومانی گوشی‌های قاچاق خبر داد. محموله‌ای که اواخر آبان امسال در جاده‌های استان اصفهان کشف و ضبط شده بود وارزش آن حدود ۵ میلیارد تومان برآورد شده بود. در پی کشف محموله گوشی‌های تلفن همراه از سوی مقام قضایی دستور توقیف محموله مذکور صادر و برای صاحب محموله قاچاق نیز قرار وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی صادر شده است.

متهم نفتی ۹ میلیاردی

شهریورماه ۸۶ برخی رسانه‌ها ازشنیده‌های تایید نشده‌ای خبردادند که از آزادی فوری و مشکوک یک قاچاقچی نفتی خبر می‌داد. این متهم که از او به عنوان یکی از قاچاقچیان بزرگ نفتی نام برده شده بود، به اتهام تخلفات متعدد از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای محاکمه به دستگاه قضایی معرفی شده بود. اما طبق شنیده‌ها ظرف کوتاه‌ترین مدت ممکن وثیقه‌ای بیش از ۹۰ میلیارد ریال برای آزادی خود تهیه و پرداخت کرده و آزاد شد.

۸ میلیارد برای لیدر اوریف لیم

شبکه هرمی اوریف لیم، یکی از معروف‌ترین شبکه‌های هرمی بود که چندتان از مدیران اصلی آن به اتهام ۲۵۰ هزار فقره کلاهبرداری دستگیر شدند. بررسی‌های اولیه نشان می‌داد مدیران اوریف لیم بیش از ۷۰ میلیارد تومان سرمایه ایرانیان را از طریق سیستم هرمی خود جذب کرده‌اند. استفاده از روش‌های فریبنده هرمی و چاپ تبلیغات خارج از اصول اخلاقی نیز از جمله دیگر اتهام‌های سران اوریف لیم بود. آن طور که خبرگزاری‌ها به نقل از یک منبع مطلع در دستگاه قضایی خبر داده بودند، برای لیدر اوریف لیم یک وثیقه ۸ میلیارد تومانی صادر شده بود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: