سه‌شنبه 17 آگوست 10 | 17:25

مطالبه برای عدالت

به نظر می­‌رسد که مطالبه­‌ی مردم از مسولین می­‌تواند راهکاری جدی برای شتاب بیشتر تحقق عدالت باشد. مطالبه‌ای که نیازمند اطلاع درست از وضعیت افراد و گروه­‌هاست.


گاهی مغرضان در نوشته­‌های‌شان به وفاداران نظام اسلامی این برچسب را می­‌زنند که «شما جمهوری اسلامی را معادل حکومت امیرالمومنین می­‌دانید! وای که این کجا و آن کجا؟!»

بعد از پیروزی انقلابِ مردم، و قبل از شکل‌گیری درست ارگان‌های مختلف، از دست دادن بزرگان انقلاب، ضرباتی را به نهضت ما وارد ساخت. اولین دستگاه قضایی که قرار بود مطابق فقه شیعه اداره بشود، رئیسش را در خون غلطیده دید.

اتفاقات بعدی کشور نظیر جنگ تا حدودی نگاه‌های مسولین را از این دستگاه غافل کرد. در همان دوران جنگ عده‌ای مشغول سوء‌استفاده از نابسامانی‌ها و کیسه دوختن برای خود شدند که بدلیل اهمیت بیشتر جنگ گاهی از دیدها دور می­‌ماند.

این موضوع زمانی نمایش بارزی پیدا کرد که کشور پس از جنگ، وارد مسیر بازسازی شد. هزینه‌ای که تا دیروز خرج جبهه‌ها می‌شد و اغلب نسبت به آن حساسیت وجود داشت تبدیل به منابعی شد برای عمران. در بین مسئولان متعهدی که روی کار آمدند، جمعی هم وارد حلقه‌های مدیریتی شدند –یا بودند- که فسادهایی را آغاز کردند.

حتی بعضی اوقات مردم هم متوجه نمودهای زشتِ موضوع می­‌شدند. وزیری از دولت سازندگی که برای استیضاح به مجلس رفته بود، اتومبیل‌های اهدایی به نمایندگان را به آن‌ها یادآوری کرد. تودیع و معارفه‌هایی برگزار می­‌شد که بعضاٌ برای جابجایی هدایای‌شان از کامیونت استفاده می‌شد. پندار «سهم داشتن در انقلاب» وعدم خودسازی معنوی از عوامل این مفاسد بود و گاهی با دلایل ظاهراً موجه-همان‌طور که در مناظرات انتخابات ریاست جمهوری اخیر دیدیم-انجام می­‌شد. در شهرداری تهران-12سال قبل- در اعیاد، ظرف حاوی سکه‌ی طلا به مهمانان تعارف می­‌شد. در زمان برگزاری دادگاه متهمان، خطیب جنجالی نماز جمعه در حمایت از این عمل می­‌گوید مدیری که خدمت کرده اشکالی ندارد که… . البته این سخنان با واکنش مردم روبرو می­‌شود.

رشد سریع «تجمل­» در بین مسولین آن دوره و سرایت آن به بدنه جامعه و رقابت مردم -عده­‌ی قلیل- برای زندگی‌های مجلل، از عوامل دامن زدن به مفاسد در ادارات بود.

رهبر انقلاب بارها در همان دوره، با تکرار شعار «مبارزه با فقر، فساد و تبعیض»، عدم رضایت‌شان را اعلام کردند و خواستار اجرای دقیق قانون شدند و از مسولین قوا خواستند شخصاً پیگیر این موضوع باشند. اتفاقات مثبتی افتاد اما همان‌ها که با فساد به اموالی دست یافته بودند، در روزنامه های‌شان به ترور شخصیت مبارزان با فساد و تطهیر متهمان بودند. این نا آکاهی عمومی، مبارزه با دست‌های پرقدرت را سخت­‌تر می­‌ساخت. تا جایی که برخی می­‌پنداشتند که مبارزه با فساد جلوی رشد اقتصادی را می­‌گیرد.

مفسدین حتی گاه در این راه دست به تهدید و ترور افرادی زدند که در راه پیگیری عدالت کوتاه نمی‌آمدند. ترور آقای رازینی-دادستان و پیگیر پرونده شهرداری- از این دست بود.

مورد دیگر سرایت این فساد به خود دستگاه قضایی بود. پرونده‌هایی شکل می­‌گرفت که پس از مدتی بدلیل ارتشای قاضی مختومه می­‌شد. شکل گرفتن حلقه‌های فاسد ارتباط بین دولت و دستگاه قضایی، مانع برخورد با مدیران متخلف می‌شد و می‌شود. اطاله دادرسی هم خود دلیلی برای راکد ماندن پرونده‌هاست. عدم دقت در بکارگیری قضات با سلامت نفسانی و عدم رسیدگی به وضعیت معیشت آنان و عدم استفاده از افرادی در حد اجتهاد برای قضاوت-آنطور که مورد اشاره اسلام است و ما الآن ظرفیت آن‌را در حوزه‌ها داریم- از دلایل دیگری است که می‌توان به آن اشاره کرد.

با رویکرد‌های دولت نهم، قدری در روند بعضی از رابطه‌ها اخلال ایجاد شد اما هنوز هم روند مناسبی در مبارزه با فساد اقتصادی مشاهده نمی­‌شود. با موضع­‌گیری­‌های رئیس جدید دستگاه قضا، امید می‌رود شاهد اتفاقات مثبتی در این زمینه باشیم.

به نظر می­‌رسد که مطالبه­‌ی مردم از مسولین می­‌تواند راهکاری جدی برای شتاب بیشتر تحقق عدالت باشد. مطالبه‌ای که نیازمند اطلاع درست از وضعیت افراد و گروه­‌هاست. دانشجویان می‌توانند ابزار قدرتمند فشار بر مسولین برای حرکت جدی به سمت تحقق عدالت اقتصادی بجای فساد اقتصادی باشند. دانشجویانی که باید پرچمدار مبارزه با فساد در کشور باشند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.