چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۰۲ دی ۹۱ | ۱۰:۴۵

سوگواره شعر امام حسن مجتبی(ع) برگزار شد

سوگوارهٔ شعر امام حسن مجتبی علیه السلام با پیشنهاد آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی با حضور شاعران و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت درقم برگزار شد.


استاد محمد علی مجاهدی۲به گزارش تریبون مستضعفین پنجشنبه  ۳۰ آذرماه –مصادف با شب شهادت- با حضور عاشقان و دلسوختگان اهلبیت عصمت و طهارت سوگواره شعر امام حسن مجتبی علیه السلام در شهر مقدس قم برگزار شد و شاعران و مداحان به مدح و مرثیه خوانی آن بزرگوار پرداختند.  بر اساس روایات معتبری هفتم صفر را به عنوان روز شهادت سبط اکبر رسول الله اعظم، حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام است.

شاعرانی همچون استاد محمد علی مجاهدی، استاد غلامرضا سازگار، حاج رضا براتی، نادر بختیاری، سید حمید رضا برقعی، حامد اهور، سید محمد رضا شرافت و چند تن دیگر از شاعران جوان در این سوگواره به شعرخوانی پرداختند و حاج رضا عاصی و حاج سید مهدی میرداماد نیز مرثیه‌خوانان این همایش بودند.

 

سوگواره شعر امام حسن مجتبیاز نکات قابل توجه در این مراسم سخنان استاد مجاهدی در رابطه با آسیب‌ها و مشکلات برخی از اشعار آیینی بود. ایشان ضمن بیان چند نمونه از اشعاری که با شأن و سیره اهلبیت (ع) سنخیتی ندارند، از شاعران خواست که با مطالعهٔ بیشتر و دقت نظر مضاعفی پا در عرصهٔ شعر آیینی بگذارند و بهترین اشعار خود را برای ذوات مقدسه معصومین (ع) بسرایند. اشعاری که هم از لحاظ محتوایی سلامت باشند و خدشه‌ای به آن وارد نباشد و هم از لحاظ هنری از شاعرانگی تهی نباشند.

استاد محمد علی مجاهدی از شاعران آیینی خواست که برای انتشار اشعار خود از شتابزدگی پرهیز کنند و سروده‌های خود را به بوته‌ی نقد بسپارند تا نقص‌های احتمالی آن برطرف شود تا شعرشان به کمال خود نزدیک شود. همچنین از اساتید این حوزه و انجمن‌ها و کانون‌های شاعران و مداحان خواست بر شاعران و مداحانی که خواسته و ناخواسته‌ با اشعار، نوحه‌ها و رفتارهای خود به دستگاه اهلبیت ضربه می‌زنند، نظارت بیشتری داشته باشند و به رفع ایرادات آنان بپردازند و حتی از برخی از اعمال آنان جلوگیری کنند. چنانچه خیلی از کتاب‌هایی که منتشر شده است می‌توانست با نظارت بیشتری از انتشار و عرضه‌ی آن جلوگیری شود

لازم به ذکر است که سوگوارهٔ شعر امام حسن مجتبی علیه السلام با پیشنهاد آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی برگزار شد و همچنین در حاشیهٔ آن کتاب «حماسهٔ صبر» که مجموعه‌ای از مقالات و اشعار در رابطه با امام مجتبی (ع) می‌باشد بین حاضران در جلسه توزیع شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: