یکشنبه 23 دسامبر 12 | 17:15

تحریم نفت به عنوان آخرین ابزار دشمنی

قاسمی با اشاره به تحریم های کشور گفت: تحریم نفت آخرین ابزار مهم و اساسی دشمنان برای ما بود زیرا درآمد ما وابسته به نفت است در دستور کار این تحریم کنندگان سه موضوع دیده می شود اول کمرنگ کردن حضور ما در بازار منطقه، دوم ضربه زدن به تولید زنجیره ای و سوم ایجاد مشکل برای توسعه صنعت نفت.


رستم قاسمی در مراسم امروز صبح چهارمین همایش ملی ارتقای توان داخلی گفت: کشور ما مزیت هایی دارد که براساس آنها باید کشور را سازماندهی کنیم کمتر کشوری در زمینه ژئوپولوتیک و منابع و معادن موقعیت کشور ما را دارد.

 وی با اشاره به رشد منفی اقتصادی کشورهای اروپایی در چند سال اخیر گفت: پیش بینی می شود که اروپا در سال 2013، چهار درصد رشد منفی را تجربه کند ژاپن نیز رشد اقتصادی صفر خواهد داشت و آمریکا نیز با رشد اقتصادی ثابتی پیش خواهد رفت. اما کشورهایی مانند چین و هند که در حال حاضر روند رشد اقتصادی مطلوبی دارند و با توجه به اینکه در بدترین شرایط اقتصادی رشد دو درصدی انرژی پیش بینی می شود کشور ما وضعیت بسیار مناسبی در رشد اقتصادی خواهد داشت.

 قاسمی با اشاره به تحریم های کشور گفت: تحریم نفت آخرین ابزار مهم و اساسی دشمنان برای ما بود زیرا درآمد ما وابسته به نفت است در دستور کار این تحریم کنندگان سه موضوع دیده می شود اول کمرنگ کردن حضور ما در بازار منطقه، دوم ضربه زدن به تولید زنجیره ای و سوم ایجاد مشکل برای توسعه صنعت نفت.

 وزیر نفت افزود: در اوایل تحریم یعنی تیرماه امسال شرایط سختی را تجربه کرده ایم زیرا حمل و نقل نفتی ما که مهمترین ابزار ما برای صادرات نفت بود با لغو بیمه های بین المللی با مشکل جدی روبرو شد و هیچ کشتی برای حمل نفت ما به بندر نمی آمد. همچنین زنجیره تولید گاز ما که در بخش میعانات گازی به دلیل کاهش صادرات با مشکل روبرو شده است و عدم توانایی ما در صادر کردن مازت باعث کاهش تولید بنزین می شد در توسعه صنعت نفت نیز شرایط بحرانی به وجود آمد که با برنامه ریزی های صورت گرفته این وضعیت پشت سر گذاشته شد در حال حاضر ما این محدودیت ها را پشت سر گذاشته ایم و با ایجاد بیمه P&I کیش به عنوان بیمه بین المللی و پشتوانه صنعت نفت از این بیمه امروزه علاوه بر بیمه کشتی های خودمان کشورهای دیگر را نیز بیمه می کنیم. در زنجیره تولید نیز 640 میلیون لیتر مربع تولید گاز روزانه ماست که 530 میلیون آن به مصرف داخلی می شد و بقیه آنها به پالایشگاه ها تزریق می شود.

 وی درباره توسعه صنعت نفت گفت: فرآورش نفت فرایند طولانی است که ما وابستگی های زیادی در این زمینه داشتیم اما با رویکرد اینکه می خواهیم از تولیدات داخلی استفاده کنیم شرایط تحریم امروز برای ما به فرصت تبدیل شده تا به عنوان تولیدکنندگان صدساله نفت به فکر تولید داخلی باشیم.

 قاسمی درباره توانمندی در بخش مخازن گفت: در بحث ازدیاد برداشت ما ضعیف ترین ریکاوری مخزن را در دنیا داریم میزان برداشت ما در حال حاضر 25 درصد است که اگر ریکاوری مخازن صورت بگیرد با ده درصد این توان افزایش خواهد داشت؛ ما برای دستیابی به این هدف باید نیروهای متخصص در صنعت نفت را از سراسر جهان جذب کرده و از علم و تجربیات آنها استفاده کنیم.

 وی با اشاره به صنعت پتروشیمی در ایران گفت: به زودی هر چیزی که به عنوان ابزار استفاده می شود محصول پتروشیمی خواهد بود در حال حاضر ظرفیت تولیدات پتروشیمی ما 54 میلیون تن است که با تکمیل مراکز در حال ساخت این میزان به صدمیلیون تن خواهد رسید. امروزه پتروشیمی پرسودترین صنعت کشور ماست و با تکمیل فاز دوم عسلویه و ایجاد پتروشیمی چابهار و لاوان در آینده نزدیک سود بالای 30 درصد را در بخش پتروشیمی تضمین می کنیم.

 قاسمی گفت: اگر سه شاخه صنعتی کیفیت سرعت و قیمت را به عنوان عوامل توسعه تجهیزات صنعت نفت بدانیم در کشور با وجود نیروی انسانی فراوان و متخصص وضعیت خوبی در بخش نیروی انسانی داریم و ما در قسمت سرعت و زمانبندی مشکل زیادی داشته و تاخیر زیادی داریم که ناشی از سازماندهی ساختار صنعتی کشور ما و مشکلات صنعتگران است. در بخش مالی است ما باید به صنعتگر 70 درصد سرمایه اولیه را بدهیم تا بتواند مواد موردنیازش را تهیه کرده فعالیت کند اما قانون به ما اجازه دادن بیش از ده درصد قرارداد را نمی دهد این موضوع باعث کاهش سرعت و بالا رفتن قیمت می شود باید زمینه ای برای پشتیبانی مالی از صنعتگران فراهم کنیم تا این معضل حل شود.

 وی در پایان گفت: 600 قلم کالای مورد نیاز صنعت نفت شناسایی شده است که به دنبال ساخت آنها توسط صنعتگران ایرانی هستیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: