سه‌شنبه 25 دسامبر 12 | 12:33
در نشست نقد و بررسی «میراث آلبرتا» مطرح شد:

می‌گفتند چرا تکلیف آن‌ها را یکسره نکردید!

در سفرهایی که به سوئیس و آلمان داشتیم اغلب دانشجوها این فیلم را دیده بودند و انتقاد داشتند که چرا تند رفتید از آن طرف خیلی از بچه های خودی و مذهبی می گفتند چرا تکلیف آن ها را یک سره نکردید و موضع سرسختی نداشتید.


حسین مددیبه گزارش تریبون مستضعفین نشست نقد و بررسی مستند میراث آلبرتا ساخته حسین شمقدری، بعد از نمایش در جشنواره عمار، با حضور تهیه کننده این اثر برگزار شد.

بنابر این گزارش حسین مددی درباره این مستند که به موضوع فرار مغزها می پردازد گفت: ایده اولیه این کار از سلسله جلسات آقای عبدالوهاب که در گروه آرمان برگزار می شد شکل گرفت هرچند برای به فعلیت رسیدن زیاد چکش کاری شد که در نهایت یک سال طول کشید.

وی درباره انتقاد بعضی از مخاطبین نسبت به منطقی نبودن ذکر بعضی از وقایع با موضوع اصلی داستان گفت: شاید بعضی ها معتقد باشند که حرفه ای نیست و قانع کننده نباشد ولی ما برایمان مهم این است که در نهایت تاثیر گذار باشد. به طور مثال شاید در ظاهر قضیه 22 اسفند و وقایع دانشگاه شریف یا اردوی راهیان نور با موضوع این کار نامربوط است، اما در طی بررسی هایی که انجام دادیم شاهد اثر گذاری آن روی مخاطب بودیم.

مددی در پاسخ به این سئوال که چرا پایان باز را برای این کار انتخاب کردید و موضع صریحی نسبت به این مسئله نداشتید گفت: قبل از در معرض عموم قرار دادن فیلم می دانستیم که با واکنش های مخالفی رو به رو خواهیم شد. به طوری که در سفرهایی که به سوئیس و آلمان داشتیم اغلب دانشجوها این فیلم را دیده بودند و  انتقاد داشتند که چرا تند رفتید از آن طرف خیلی از بچه های خودی و مذهبی می گفتند چرا تکلیف آن ها را یک سره نکردید و موضع سرسختی نداشتید.

وی اظهار داشت: ما پانزده برابر آن چه که شما دیدید راش داشتیم و انتخاب از بین این همه سخت است. ساعت ها برای انتخاب این ها بحث و جلسه داشتیم. ضمن این که همه نظرات را نمی توانستیم منتقل کنیم. مجبور بودیم دست به گزینش بزنیم و تنها نظرات شاخص را بیان کنیم.

تهیه کننده مستند میراث آلبرتا افزود: ما در نهایت قصد داشتیم به بچه هایی که مهاجرت می کنند مخصوصا آن هایی که امریکا را مقصد خود قرار دادنده اند بگوییم حواس تان باشد که این راه به سربازی  منتهی می شود و آب به آسیاب دشمن ریختن است.

وی در پاسخ به این سئوال که چرا تلویزیون نسبت به اکران این مستند اقدام نکرده است گفت: دلیل اصلی این است که رایت این کار در ابتدا به گروه آرمان و سفیر متعلق بود اما در نهایت به شبکه تلویزیونی عصر و موسسه اوج واگذار شد. ولی جدای ازاین به خاطر بخش هایی از مستند، چندان مناسب پخش از رسانه ملی نیست.

مددی درباره قسمت دوم این مستند گفت: بخش دوم این کار دانشجویان مهاجرت کرده را مخاطب هدف خود دارد و می خواهد سئوال ماندن یا برگشتن را برای آن ها ایجاد کند. درحال حاضر تدوین اولیه این کار آماده شده است و طی هفته های آینده تیزر اینترنتی آن در فضای مجازی منتشرخواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: