سه‌شنبه 25 دسامبر 12 | 21:17
پناهیان در سالگرد نه دی:

بریده شدن سر دختر ۳ ساله در سوریه را ندیدید؟

پناهیان در ادامه با طرح این سوال که آیا بریده شدن سر دختر سه ساله در سوریه را ندیدید؟ افزود: سردمداران حقوق بشر از رژیمی در بحرین حمایت می‌کنند که دانشجویی از آنها نزد مقام معظم رهبری می آید و می‌گوید که ما از کشته شدن رنج نمی‌بریم، بلکه از تجاوز به نوامیس رنج می‌بریم؛ این مسائل نشان می‌دهد که آزادی تامین نشده است.


حجت الاسلام پناهیان در مراسم گرامیداشت 9 دی که عصر امروز در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: این یک سنت الهی است که خداوند حیات جامعه را به خود افراد سپرده و تغییر و تحولات را به دست افراد جامعه رقم می‌زند، بنابراین تحت قوانین الهی هر وضعیتی که پیش بیاید، افراد در آن نقش کلیدی دارند.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: جامعه ما یک جامعه در حال گذر بوده و اساساً یک جامعه پویا، در حرکت و ناآرام است و اتفاقاً این ناآرامی که ناشی از حرکت تند به سمت مقاصد عالی است، موجب می‌شود موج مخالف در جامعه ایجاد شود.

وی گفت: اگر جامعه ما آرام بود، می‌شد به راحتی در آن موج ایجاد کرد و تغییر اساسی در آن به وجود آورد، اما کسانی که در فتنه 88 دست داشتند، به این نتیجه رسیده بودند که نمی‌توانند در جامعه ما که مانند رودی خروشان است، تغییر ایجاد کنند و می‌خواستند نظم جامعه را بر هم بزنند.

پناهیان اضافه کرد: این افراد کسانی بودند که به سراغ دانشجویان رفتند و می‌خواستند آنها را مجاب کنند که دانشجو باید غیرسیاسی باشد، اما همان زمان مقام معظم رهبری کسانی که دانشجویان را غیرسیاسی می‌خواندند نفرین کردند، بنابراین وقتی رهبری، دانشجویان را به سیاسی بودن دعوت می کنند، بر اینکه جامعه باید ناآرام باشد، صحه می‌گذارند.

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: کسانی که جامعه را آرام می‌خواستند، در فتنه 88 همدست شدند و با دشمنانی که نان‌شان با آشوب‌گری پخته می‌شد، همداستان گشتند، اما وقتی که فکر کردند که نمی‌توان مسیر این رودخانه را تغییر داد، سعی کردند که آن را پرآشوب‌تر کنند، بنابراین جریان‌هایی که جامعه را پرتنش می‌خواستند با کسانی که به دنبال جامعه آرام بودند، دست به دست هم دادند و فتنه 88 را ایجاد کردند.

وی اضافه کرد: همان‌طور که دیدیم جامعه ما پاسخ هر دو جریان را داد و توانست از فتنه 88 عبور کند.

پناهیان با اشاره به جریان گروهی فتنه 88 گفت: فتنه 88 بیشتر از اینکه فتنه گروهی اندک در جامعه باشد ناشی از همین حرکت در جامعه بود که مردم ما باید این ناآرامی را در جامعه بشناسند و بدانند که چگونه این موج کفر خیلی را در آورد و آنها را وادار به عمل غیرناشیانه کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: جامعه ما جامعه در حال گذار است، اما جامعه غربی یک جامعه‌ ایستاده می باشد، بنابراین با اعمال دیکتاتوری سعی می‌کند همه‌گونه حرکت مردمی را سرکوب کند.

وی افزود: این در حالی است که جامعه ما حرکت خود را ادامه می‌دهد؛ چون هنوز به شعار اصلی خود نرسیده است؛ همچنین تظاهرات در جامعه ما نه تنها سرکوب نمی‌شود، بلکه با تظاهرات گسترده‌تری پاسخ داده می‌شود و آن را جهت می‌دهد که 9 دی نقطه تجلی این ماجراست که موجب شد این جریان مصادره به مطلوب شود.

پناهیان با بیان اینکه اگر فتنه 88 نبود مردم هیچ وقت ارزش‌های 9 دی را درک نمی‌کردند، گفت: بسیاری از مسئولان سیاسی هرگز نمی‌توانند حرکت 9 دی مردم را درک کنند و بدانند که 9 دی فقط پایانی بر آشوب‌های خیابانی نبود، بلکه پایانی بر جریان‌های هم‌جهت بود که معرفت بعضی از افراد جامعه را افزایش داد.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه جامعه ما جامعه‌ای در حال گذار از دیکتاتوری به ولایی است، گفت: جامعه ما می‌تواند با حرکت از دیکتاتوری به ولایی، الگویی برای جامعه جهانی باشد.

وی افزود: این حرکت جامعه ما از دیکتاتوری به جامعه مهدوی باعث ایجاد خیال خام در برخی افراد شد؛ به طوری که می‌خواستند با استفاده از بدی‌های دموکراسی، جامعه را به هم بریزند، اینها کسانی بودند که به رهبری مراجعه کردند و ابطال انتخابات را خواستار شدند و با این اقدام قصد داشتند از نقطه ضعف‌های دموکراسی استفاده کنند.

پناهیان یادآور شد: همه جهان دست به کار شده که حرکت جامعه ما را متوقف کند؛ شما تصور نکنید که جامعه ما کاملاً اسلامی است، ما هنوز در حال انقلاب هستیم و همه مشکلاتی که در مسئولان می‌بینیم باید اصلاح شود؛ مثلاً نباید با برخی از بداخلاقی های مسئولان بد برخورد شود، بلکه باید راه‌حل‌هایی پیدا کنیم که این بداخلاقی‌ها دیده نشود.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: هنوز فرصت ناامید شدن ما فرانرسیده است، ما اعلام می کنیم که برای رسیدن به مطلوب جای ناامیدی نداریم؛ چون در حال گذر به سوی جامعه اسلامی هستیم.

وی اضافه کرد: تحقق نظامی که زمینه پیدایش آن 1400 سال طول کشیده، 30 سال برای آن مقداری نیست که بتواند هدف را تحقق ببخشد؛ چگونه ممکن است با 30 سال تحقق افکار صورت بگیرد، این تفکر، تفکر احمقانه‌ای است که برخی افراد دارند.

پناهیان اضافه کرد: در صدر اسلام مرسوم بود که با نفاق مدارا می‌شد، چه انتظاری داریم که نفاق به یکباره از جامعه ما ریشه کن شود، در صورتی که جامعه ما در حال گذار است و این حرکت، سنگین صورت می‌گیرد.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: ذات ولایت با مردم سالاری عجین است، اگر امام زمان (ع) می خواست به جای مردم تصمیم بگیرد، این همه غیبت طولانی نیاز نبود، بنابراین مردم‌سالاری ولایی جز این نیست که هر کسی طالب حق خویش باشد.

پناهیان در خصوص آزادی گفت: خواهید دید که چرا کلمه آزادی با همه حرمتی که دارد، در قرآن نیامده است، خداوند فرمود که هر کسی که حرف حق دارد نباید بترسد و باید حرفش را بزند؛ این یعنی تضمین آزادی، نه اینکه یک حزب بیاید و شعار آوردن آزادی بدهد، آزادی چیزی است که تک تک مردم برای خود باید بخواهند، این همان تفاوت دین است که از یک زاویه دیگر به آزادی نمی‌نگرد و مشخص می‌شود که ادبیات قرآن با ادبیات حقوق بشر متفاوت است.

پناهیان در ادامه با طرح این سوال که آیا بریده شدن سر دختر سه ساله در سوریه را ندیدید؟ افزود: سردمداران حقوق بشر از رژیمی در بحرین حمایت می‌کنند که دانشجویی از آنها نزد مقام معظم رهبری می آید و می‌گوید که ما از کشته شدن رنج نمی‌بریم، بلکه از تجاوز به نوامیس رنج می‌بریم؛ این مسائل نشان می‌دهد که آزادی تامین نشده است.

وی خاطرنشان کرد: در جامعه ولایی، مردم‌سالاری حقیقی پیش می‌آید و هیچ کس نگفته که دموکراسی به طور کل باطل بوده است، اما الان مردم متوجه می‌شوند که دموکراسی راه رسیدن به حق نیست، بلکه حرف جمهوری اسلامی جامعه ولایی است و دارد حرکت می‌کند.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: ما در حال نبرد و گذر هستیم و می‌خواهیم آثار نظام دیکتاتوری را دور بریزیم، اینها همه از آثار فرهنگ شوم دیکتاتوری است که برخی رفتند خدمت حضرت امام(ره) و گریه کردند برای برکناری بنی‌صدر، اما امام(ره) این کار را نکردند و اعتقاد داشتند که مردم باید بصیرت پیدا کنند؛ مانند همان کاری که اکنون رهبر معظم انقلاب انجام می‌دهند.

پناهیان گفت: ما در خصوص بهره‌گیری از دموکراسی در جامعه خودمان باید دقت کنیم تا بلایی که سر آمریکا و اروپا آمده، سر ما نیاید.

وی با بیان خاطره‌ای از یکی از اساتید دانشگاه تهران که در سال 88 در سازمان ملل بود، گفت: این استاد دانشگاه تهران به من گفت که در سال 88 با دبیرکل سازمان ملل در ژنو صحبت کردم و به او گفتم که آیا شما فکر می‌کنید غرب با انقلاب ایران کنار بیاید یا خیر؟ وی در جواب بنده گفت که من در این باره باید بیرون از محل سازمان ملل صحبت کنم؛ دبیرکل سازمان ملل یک عنصر ضد صهیونیست بوده و وقتی که در پارک با هم قدم می‌زدیم به من گفت که شما راه کنترل انقلاب‌ها را می‌دانید چگونه است که غرب می‌خواهد با این تدبیر انقلاب ایران را جمع کند، در صورتی که غرب معتقد است کسانی که انقلاب می‌کنند، قدرت پیدا خواهند کرد.

پناهیان به نقل از استاد دانشگاه تهران ادامه داد: روش آنها این است که آقا زاده‌ها را بعد از اینکه به جایی رسیدند، طوری تربیت می‌کنند که در تصمیم‌گیری‌های کشورشان با پدرانشان تاثیرگذار باشند و بعد از این تاثیرگذاری انقلاب را از بین ببرند.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: این شخص حرفی که زد این بود این تظاهرات‌های که در خیابان‌های تهران به راه افتاده، کار روشنفکران نیست، بلکه این تظاهرات‌ها فقط می‌تواند توسط گروه‌های سازمان یافته انجام شود؛ شما خام نشوید و فکر نکنید این کار یک نظر سیاسی است، این تظاهرات، تظاهراتی است که مبنای حقوقی ندارد و این طبیعی نیست که ساز و کار بیرونی داشته باشد، اما شما نباید به شیوه اداره داخلی با آنها برخورد کنید، بلکه دموکراسی راه را برای اینها به صورت قانونی باز کرده است.

پناهیان ادامه داد: ما باید از زیبایی‌ها بهره بگیریم و به جایی برسیم که مردم سرنوشت خودشان را خودشان رقم بزنند.

پناهیان افزود: من وضعیت فعلی کشور را وضعیت قابل ستایشی می‌بینم؛ مردمی که از بمباران ماهواره‌ای عبور کردند و می‌گفتند که دموکراسی از دیکتاتوری بدتر است، اما ما از فتنه 88 عبور کردیم؛ جامعه ما الان نیاز به آرامش دارد همان‌طوری که من شنیدم در جلسه‌ای که رئیس جمهور قبلی ما گفته که نباید جامعه را سیاه و سفید کنیم، ما باید برای نظام چاره‌اندیشی کنیم، اما من عذرخواهی این فرد را ندیدم.

وی اضافه کرد: آیا رئیس جمهور سابق می پذیرد که دوره اصلاحات دیکتاتوری ایجاد کرده بود و در آن زمان مدام روزنامه اصلاح‌طلب‌ها دوستان فعلی ما را عامل طالبان معرفی می‌کردند.

این استاد حوزه و دانشگاه به جلسه ستاد اقامه نماز با رئیس جمهور دوره اصلاحات اشاره کرد و گفت: ما به دیدار رئیس جمهور رفته بودیم که من در آن جلسه بودم، آقای قرائتی گفت ما در مدارس می‌توانیم به راحتی نماز جماعت را برگزار کنیم، اما نمی‌توانیم آن را اجباری کنیم که رئیس جمهور در پاسخ به آقای قرائتی گفت این خوب است که به قول شما باید نماز را برگزار کرد، اما نباید آن را مقداری کرد که یک مقدار از آن جمله را در روزنامه آن زمان حذف کرده بودند و تیتر زده بودند که «نماز نباید اجباری شود.»

پناهیان گفت: من نمی‌خواهم جو جامعه را بر هم بزنم؛ چون تفکیک در جامعه را قبول ندارم، بلکه معتقدم اینگونه تقسیم‌ها باید بر اساس چیزهای بهتری صورت گیرد، بعضی از افراد می‌خواهند پدید‌ه‌ای که در فوتبال پیش آمده در فکر سیاسی مردم تلقین کنند که این از بدی‌های دموکراسی است که ما بخواهیم جامعه را تکه تکه کنیم، البته در جامعه ما هیچ گروه و حزبی آبروی درست و حسابی ندارد و این دسته‌بندی‌های نابه‌جا به جامعه تلیق می‌شود؛ الان بازی‌ها کنار رفته و آنها می‌گویند که اصلاحات و اصولگرا یکی هستند که امیدواریم زمینه صلح وجود داشته باشد.

وی با توصیه‌ای به دانشگاهیان و حوزویان گفت: یکی از موانع گذر جامعه ما، متحجرین حوزه و دانشگاه هستند که مانع این گذر می‌شوند؛ اگر حوزه و دانشگاه از زمانه درس نگیرند هر دوی اینها مانع گذر جامعه ما خواهند شد، اما بدانید این سطحی که برخی‌ها ایجاد کرده‌اند مقطعی است و اجتماع ما هوشیارتر از این است که کسی بتواند آن را متوقف کند.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به شهید دیالمه گفت: شهید دیالمه با استحکام می‌گفت نباید به فلان کس آیت‌الله گفته شود، اگر دانشجویان این الگو را داشته باشند می‌توانند روی پای خود بایستند و ما هم از حوزه و دانشگاه می‌خواهیم که تحجر در میان آنها نباشد و این دوران گذر جامعه را همراهی کنند همانگونه که با وجود برنامه‌ریزی‌هایی در پشت پرده در سال 88 که سعی می‌کردند دانشجویان را در جامعه سیاسی حذف کنند، اما آنها فتنه 88 را جمع کردند.

وی گفت: در فتنه 88 گروهی نفع می‌بردند و نمی‌خواستند جامعه تکامل پیدا کند که کار از دست آنها در نرود، ما باید این را فرهنگ کنیم که در جامعه دانشگاهی تکمیل شدن چرخش علم را در زمان ظهور امام زمان مشاهده خواهیم کرد.

این استاد حوزه و دانشگاه یادآور شد: گروه دیگری که در فتنه 88 دست داشتند، سوءاستفاده‌کنندگان از تمدن غرب بودند که می‌خواستند ما را متوقف کنند که حتی با استفاده از زندانیان سایر کشورها خواستند این کار را انجام دهند؛ پس شما باید بدانند که حرکت ما چقدر اهمیت دارد که اینها دارند جنایت‌هایی انجام می‌دهند که ما را متوقف کنند تا بتوانند اتفاقاتی که در سوریه می‌افتد در ایران هم ایجاد کنند.

پناهیان گفت: الان سی سال است که اقدامات مختلفی در مرزهای کشور ما صورت گرفته تا بتوانند انقلاب ما را ساقط کنند، اما معرفت و هوش مردم اقدامات آنها را متوقف کرد، ولی بعضی‌ها که طمع خامی دارند، می‌گویند باید یک بار دیگر امتحان کرد شاید بتوانیم انقلاب ایران را از بین ببریم.

وی با معرفی برخی از افراد که در دفع فتنه 88 نقش داشتند، گفت: ‌کسانی هم بودند که آزاده بودند و از شماتت هیچ کس نترسیدند و آبروی خودشان را برای صداقتی که داشتند گرو گذاشتند و تظاهرات 9 دی رفتار همین افراد بود این همه آن چیزی بود که در 9 دی اتفاق افتاد.

پناهیان اضافه کرد: امیدواریم در انتخابات بعدی از تجربه ها‌ی قبل استفاده شود و سیاست‌بازان حرفه‌ای که در آن نقش داشتند، کمرنگ شوند و کسانی که اهل شورش و در پی کسب میزها هستند نادیده گرفته شوند.

وی در ادامه یادآور شد: هر کس هم سیاست‌باز حرفه‌ای نبوده و اینگونه شده، توسط مردم حذف خواهد شد؛ مسیر مردم مسیر روشنی است و دانشجویان می‌توانند بهترین اقدامات را برای روشنگری انتخابات آینده در جامعه داشته باشند.

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان با توصیه‌ای به دانشجویان گفت: من به شما توصیه می‌کنم نوارهای سخنرانی شهید دیالمه را گوش کنید و ببینید که یک دانشجوی مجرد چگونه می‌تواند به این درک برسد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: