چهارشنبه 26 دسامبر 12 | 13:29

پشت پرده سکته طالبانی چه بود؟

یک پایگاه خبری کرد عراق نوشت که دلیل سکته جلال طالبانی رییس جمهوری عراق مشاجره لفظی وی با نوری مالکی نخست وزیر عراق بوده است.


وب سایت خبری «اوستا کرد» عراق با انتشار گزارشی در این باره نوشت مالکی و طالبانی در آخرین دیدارشان که در روز ۱۷ دسامبر در بغداد انجام شد، با هم مشاجره کردند و طالبانی پس از این مشاجره سکته مغزی کرد.

بنا بر این گزارش دلیل اصلی این مشاجره ادعاهای «فخری کریم» سخنگوی ریاست جمهوری عراق بود که پیش‌تر با انتشار مقاله‌ای در روزنامه متعلق به موسسه خود (المدی) از پیشنهاد مالکی به طالبانی برای اقدام دولت اقلیم کردستان عراق برای اشغال منطقه موصل و الحاق آن به کردستان عراق خبر داده بود.

فخری کریم چندی پیش با ادعای اینکه حتی فایل صوتی مکالمه بین مالکی و طالبانی را در این باره دارد مدعی شد که مالکی به طالبانی پیشنهاد اقدام علیه سنی‌های عراق در منطقه موصل را داده و به او گفته است: «سنی‌های ساکن موصل طرفدار بعثی‌ها هستند. بیایید این منطقه را هم بگیرید و به کردستان عراق الحاق کنید و ما را از شر این‌ها نجات دهید.»

مالکی پس از انتشار این مطلب آن را تکذیب کرد اما به دلیل موقعیت و جایگاه فخری کریم به عنوان سخنگوی جلال طالبانی دولت و نهادهای امنیتی عراق از بازداشت وی خودداری کردند.

با این حال سخنگوی طالبانی نیز اعلام کرد که فایل صوتی این مکالمه را در اختیار دارد و اگر مالکی بخواهد این گفتگو را تکذیب کند، آن را منتشر می‌کند.

وب سایت اوستا کرد نوشت: در دیدار آخر مالکی و طالبانی که در روز سکته طالبانی صورت گرفت مالکی از رییس جمهوری ۷۹ ساله عراق خواست تا محتوای مقاله سخنگوی خود را تکذیب کند، اما طالبانی با اشاره به اینکه نمی‌تواند وقتی فایل صوتی این مکالمه موجود است، آن را تکذیب کند با مالکی به مشاجره می‌پردازد.

اوستا کرد نوشت: ساعاتی پس از این مشاجره لفظی بین مالکی و طالبانی، حال رییس جمهوری عراق به وخامت می‌گذارد و به دلیل سکته مغزی به بیمارستان منتقل می‌شود.

طالبانی هم اینک برای مداوا به بیمارستانی درآلمان منتقل شده است و خبرهای ضد و نقیضی از وضعیت جسمی او در رسانه‌های عراقی منتشر می‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: