پنج‌شنبه 27 دسامبر 12 | 16:10

وزیر بهداشت برکنار شد

حسینعلی شهریاری در ادامه با اشاره به اظهارات رئیس جمهور که بارها عنوان کرده است «تنها مرد کابینه ما خانم دستجردی است» گفت: قطعا احمدی‌نژاد دستجردی را حفظ می‌کند و با مسئولین بانک مرکزی و کسانی که ارزی برای دارو تخصیص ندادند و معاونت نظارت و راهبردی رئیس جمهور که بودجه حوزه سلامت را کاهش داده برخورد خواهد کرد، امیدواریم این شایعه صحت نداشته باشد و وزیر با قوت به کار خود ادامه دهد.


خبر برکناری مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت بازتاب گسترده‌ای یافته است . البته این خبر در حال حاضر در فضای سایبری بازتاب می‌یابد. زیرا زمانی برای برکناری وی انتخاب شده که مطبوعات بر روال مالوف روز جمعه منتشر نمی‌شوند و بی تردید این خبر در روزنامه‌های صبح روز شنبه تحلیل‌ها و تفاسیر مختلفی را به همراه دارد.

وزیر معزول بهداشت و درمان کیست؟ خانم مرضیه وحید دستجردی تنها وزیر زن پیشنهادی بوده است که از مجلس رای اعتماد گرفت. بسیاری از کارشناسان و صاحب‌ نظران مهمترین دلیل این اعتماد را سابقه وی در مدیریت و البته وکالت مردم عنوان کرده‌اند. ریاست دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران، عضویت در هیات علمی و مدیریت روابط دانشگاهی و امور بین‌الملل این دانشگاه، ریاست بیمارستان، نمایندگی مردم تهران در دوره چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی، عضویت در شورای سیاست گذاری وزارت بهداشت در سال های مختلف در کارنامه فعالیت‌های خانم وزیر به چشم می‌نشیند.

البته در کنار این سوابق، خاطره رای اعتماد مجلس شورای اسلامی به وی نیز همچنان در اذهان باقی است. حمایت های نمایندگان سرشناس مجلس از جمله دکتر علیرضا مرندی، دکتر حسینعلی شهریاری و تعدادی دیگر از خانم مرضیه وحید دستجردی موجب شد که وی با کسب 175 رای موافق، 82 رای مخالف و 29 رای ممتنع به عنوان اولین وزیر زن پس از انقلاب اسلامی از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد دریافت کند.

بارخوانی سخنان دکتر علیرضا مرندی به عنوان مشهورترین وزیر بهداشت دولت های جمهوری اسلامی در حمایت از وی در روز کسب رای اعتماد خالی از لطف نیست که گفت: «به اعتقاد بنده خانم دکتر دستجردی نیازی به معرفی ندارد. شناخت بنده از او به سال 59 برمی گردد. ایشان دانشجوی پزشکی بودند چون تیزهوش بودند از سن 16 سالگی وارد دانشکده پزشکی شدند … تنوع کاری در زمینه فعالیت های ایشان از دانشجویی تا کنون در زمینه های بهداشت، درمان، آموزشی، پژوهشی و سطح بین المللی سلامت ایشان را جامع الاطراف کرده است. ایشان در زمینه های مختلف علمی، مذهبی، فرهنگی و اجرایی فعالیت داشته و نمونه ای از نقش ارزشمند بانوان پس از انقلاب اسلامی است که به برکت محیط امن اسلامی پس از پیروزی و به دنبال رهنمودهای بنیان گذار انقلاب اسلامی و رهبری پیشرفت نمودند.»

به راستی اکنون و در این شرایط باید خانم وزیر برکنار شود؟ حکم آقای احمدی نژاد به آقای طریقت منفرد نیز در نوع خود قابل تامل است. آقای احمدی‌نژاد در این حکم، هیچ اشاره‌ای به نام خانم مرضیه وحیددستجردی و عملکرد او ندارد!البته شایعه رفتن خانم وزیر از دو سه هفته پیش شروع شد؛ پس از آنکه وی از ندادن ارز مرجع به دارو به شدت گلایه کرد و بر این گلایه هم بسیار تاکید کرد. خانم دستجردی به این مقدار نیز بسنده نکرد و در راستای آگاهی بخشی به افکارعمومی به تلویزیون رفت و تاحدودی از سیاست‌های دولت در تامین عدالت در بخش بهداشت و درمان و از نحوه تخصیص ارز برای واردات دارو انتقاد کرد و با مردم سخن گفت.

اما واکنش‌ها به شایعه رفتن خانم وزیر نیز خواندنی است؛

رحیمی معاون اول رییس جمهور آن را تکذیب کرد و گفت تا احمدی‌نژاد هست وحید‌دستجردی هم هست .

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در واکنش به برخی اخبار منتشره در خصوص احتمال برکناری وزیر بهداشت، گفته بود : من یقین دارم این مسائل شایعه است چرا که یکی از افتخارات دولت آقای احمدی نژاد انتخاب وزیر زن در کابینه بود و شاید یکی ازموفق ترین وزرای کابینه هم خانم دستجردی باشند.

وی در ادامه با اشاره به اظهارات رئیس جمهور که بارها عنوان کرده است «تنها مرد کابینه ما خانم دستجردی است» گفت: قطعا احمدی‌نژاد دستجردی را حفظ می‌کند و با مسئولین بانک مرکزی و کسانی که ارزی برای دارو تخصیص ندادند و معاونت نظارت و راهبردی رئیس جمهور که بودجه حوزه سلامت را کاهش داده برخورد خواهد کرد، امیدواریم این شایعه صحت نداشته باشد و وزیر با قوت به کار خود ادامه دهد.

وی در ادامه با بیان اینکه 50 درصد جامعه را زنان تشکیل می‌دهند اظهار داشت: دولت قطعا کاری نمی‌کند که اولین وزیر زن کابینه دولت دهم از وزارت برکنار شود چرا که این اتفاق کارنامه ناموفقی در دولت احمدی‌نژاد خواهد شد.

شهریاری با بیان اینکه در این مقطع حساس که نمایندگان از استیضاح صرف نظر می‌کنند اظهار داشت: در این مقطع زمانی کنار رفتن هر یک از وزرا مخصوصا وزیری که در حوزه سلامت اشتغال دارد مشکلات جدی را برای جامعه به وجود خواهد آورد و قطعا این تصمیم حتی اگر شایعه هم باشد مردم را نگران خواهد کرد.

اما آن‌چه که این شایعه را گسترش داد و تقویت کرد مطلبی از روزنامه ایران به عنوان سخنگوی رسانه‌ای دولت بود که با اشاره به گمانه زنی رسانه ها درباره اختلاف وزیر بهداشت و رییس جمهور نوشت: “انتظار می‌رود حالا که به گفته رسانه‌ها این اختلافات به‌ علت حضور دکتر باقر لاریجانی در این وزارتخانه رقم خورده، ایشان نسبت به موضوع مطرح شده پاسخ دهند و اگر با رفتن یک خدمتگزار مشکلات مرتفع می‌شود ایشان پا پیش گذارند.

البته وزیر بهداشت و درمان در حاشیه برگزاری «نخستین جشنواره کارآفرینان تولید و تجارت دندانپزشکی ایران» گفت که به هیچ وجه نگرانی از رفتن ندارم و تا زمانی که هستم، دغدغه‌ام سلامت مردم است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: