پنج‌شنبه 27 دسامبر 12 | 20:00
آخوند چینی دات کام

آخوند چینی؛ یکی از صدها سوژه مغفول مانده

محمد ثقفی

آخوند چینی دات کام که حتما در جذب مخاطب بسیار موفق خواهد بود بیش از هرچیز مدیون خوش‌فکری کارگردانی است که به سراغ یکی از بسیار سوژه‌های جذاب و در عین حال مظلوم در حوزه مضامین دینی و بومی رفته است.


تریبون مستضعفین- محمد ثقفی

«آخوند چینی دات کام»؛ عنوانی که مخاطبین زیادی رو در ساعات پایانی سومین روز جشنواره‌ی عمار به سالن اصلی سینما فلسطین کشاند تا مستندی از زندگی یک روحانی ببینند که زبان چینی آموخته و زندگی خود را وقف معرفی اسلام و ایران به چینی‌ها کرده است.

آخوند چینی«آموختن زبان چینی دشواری‌های زیادی داشت. درکنار این سختی‌ها جمعیت یک و نیم میلیاردی چین را دیدم که کسی چندان از اسلام برایشان نگفته است؛ مصمم شدم» عسگر آقایی، روحانی خلاق می‌گوید. با قلم‌مو کاراکتر‌های چینی را می‌نویسد و توضیح می‌دهد. جوانان چینی به خانه‌اش می‌آیند و سلام و احوالپرسی و روبوسی می‌کنند. به آن‌ها قرآن یاد می‌دهد. جوان چینی به زیبایی قرآن می‌خواند و به زبان فارسی دست و پا شکسته از آخوندی که به زبان مادری‌شان از اسلام برایشان می‌گوید تمجید می‌کند.

«محمد‌تقی رحمتی» کارگردان این اثر سوژه‌ی ارزشمندی را انتخاب کرده است و از خلال آن تلنگری به ما می‌زند که عرصه‌های کشف‌نشده‌ی زیادی برای تبلیغ و صدور نگاه فرهنگی ما وجود دارد؛ عرصه‌هایی که آن‌قدر جذاب‌اند که تصویر کردنشان مخاطب داخلی را هم به پای پرده سینما می‌کشاند.

حاج‌آقای آقایی از جنگی که برای کودکان چینی در سالگرد مبعث پیامبر ترتیب داده بود می‌گوید و سال‌هایی که در ایران به بهانه راهنمایی مساجد و معرفی آداب و رسوم، اسلام را برای توریست‌ها تبلیغ می‌کرده است. از زمانی می‌گوید که در نمایشگاهی در چین بر در نمازخانه ایستاده و برای چینی‌های کنجکاوی که به صحنه نمازخواندن ایرانی‌ها علاقه‌مند شده بودند از اسلام می‌گفته است و چینی‌ها از او امضا می‌گرفتند! تبلیغ اینترنتی و وبلاگش به زبان چینی و حضورش در شبکه‌های اجتماعی. همه‌ی این گفته‌ها هم با تصاویر و فیلم‌هایشان برای مخاطبین کشش ویژه‌ای داشت.

حاج‌آقای آقایی سرودی کودکانه را به زبان چینی می‌خواند. سالن به خنده می‌افتد. به زبان چینی دعا می‌کند و مستند به پایان می‌رسد.

آخوند چینی دات کام که حتما در جذب مخاطب بسیار موفق خواهد بود بیش از هرچیز مدیون خوش‌فکری کارگردانی است که به سراغ یکی از بسیار سوژه‌های جذاب و در عین حال مظلوم در حوزه مضامین دینی و بومی رفته است.

[jwplayer mediaid=”184619″]

تیزر مستند را از این‌جا دانلود کنید.

  1. ناظر حکمت
    28 دسامبر 2012

    احسنت. قطعا این عمل نوی شما , تقدیری از نوع خاصش رو می طلبه.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: