پنج‌شنبه 25 فوریه 10 | 17:21

نوروز ایرانی؛ نوروز جهانی

شامگاه سه‌شنبه، ‌مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطالبه ایران و 7 کشور دیگر برای ثبت اول فروردین به عنوان روز جهانی نوروز را پذیرفت تا بعد از ماه‌ها پیگیری، ‌اسفند به فروردین هدیه‌ای جهانی بدهد. ‌شامگاه سه‌شنبه پیگیری چندماهه ایران برای ثبت روز 21 مارس هر سال به عنوان روز جهانی نوروز جواب داد. ‌این پیگیری‌ها حدود دو سال قبل با ثبت نوروز به عنوان اولین اثر معنوی ایران آغاز شد.


نوروز؛ روز آغاز...

نوروز؛ روز آغاز جهان...

تریبون مستضعفین- شامگاه سه‌شنبه، ‌مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطالبه ایران و 7 کشور دیگر برای ثبت اول فروردین به عنوان روز جهانی نوروز را پذیرفت تا بعد از ماه‌ها پیگیری، ‌اسفند به فروردین هدیه‌ای جهانی بدهد. ‌شامگاه سه‌شنبه پیگیری چندماهه ایران برای ثبت روز 21 مارس هر سال به عنوان روز جهانی نوروز جواب داد. ‌این پیگیری‌ها حدود دو سال قبل با ثبت نوروز به عنوان اولین اثر معنوی ایران آغاز شد. ‌در اسفند 86، ‌رئیس‌جمهور به سالن اجلاس سران رفت تا در حضور سفرای کشورهای خارجی اولین اثر معنوی ایران ثبت شود.

یک سال بعد و در هشتم مهرماه 88، ‌نوروز در حافظه جهانی یونسکو به ثبت رسید. ‌در این زمان بود که گویی، ‌ایرانیان به آرزوی شیرینی دست یافته بودند، ‌اما فقط ایرانیان در این ثبت سهیم نبودند و نام کشورهای هند، ‌جمهوری آذربایجان، ‌ازبکستان، ‌قزاقستان، ‌پاکستان و ترکیه نیز پای ثبت نوروز نشست.

اما در این زمان، ‌سازمان میراث فرهنگی دست به کار تدوین پرونده‌ای برای ثبت جهانی نوروز شد و همکاری کشورهای جمهوری آذربایجان، ‌افغانستان، ‌تاجیکستان، ‌ترکیه، ‌ترکمنستان، ‌قزاقستان و قرقیزستان را برای تهیه این پرونده جلب کرد. ‌در همین گیر و دار بود که برخی از فعالان وب ایرانی، ‌بابت ثبت نوروز به نام کشوری غیر از ایران نگران شدند و کمپین‌های اینترنتی و نامه‌های الکترونیکی خطاب به «بان‌کی‌مون»، دبیرکل سازمان ملل متحد را برای اعلام حمایت خود از ثبت نوروز به نام ایران اعلام کردند، ‌اما این نگرانی‌ها جایی نداشت و اندکی بعد، ‌خبرِ ثبت روز اول فروردین به نام روز جهانی نوروز رسانه‌ای شد.

روز گذشته، ‌واحد مرکزی خبر، ‌این خبر شادی‌آور را رسانه‌ای کرد و به شادی سالروز آغاز امامت حضرت مهدی (صلوات الله علیه) و نیز خبر دستگیری یک شرورِ تروریست در شرق کشور افزود ‌تا در فضای یکنواختِ روزهای قبل کشور، ‌نشاط سر برآورد و رغبت زمزمه بدهد: ‌برخیز که می‌رود زمستان / بگشای در سرای بستان

تکمیلی: در همین رابطه معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: جشن ملی ثبت جهانی آیین نوروز با عنوان “جشن ملی نوروز و اقوام ایرانی” 16 تا 21 اسفندماه جاری با حضور سفیران کشورهای حوزه نوروز و برخی دیگر از سفیران کشورهای مختلف در ایران برگزار می شود.

وی در گفتگو با ایرنا با بیان اینکه این جشن در کاروانسرای خانات واقع در خیابان مولوی تهران برگزار خواهد شد، اظهار داشت: در برگزاری این جشن سازمان های میراث فرهنگی 30 استان کشور به مدت پنج روز به نمایش آیین های نوروزی، موسیقی محلی، صنایع دستی، جاذبه های گردشگری، سوغات و غذاهای محلی می پردازند.
وی با اشاره به ثبت نوروز در فهرست میراث معنوی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) گفت: با توجه به ثبت جهانی نوروز با محوریت ایران، برای نشان دادن نقش برجسته کشورمان در این اقدام بین المللی و تاکید بر مرکزیت آیین سنتی نوروز در ایران، این جشن از این پس در اسفندماه هر سال برگزار خواهد شد.

موسوی همچنین از برگزاری جشن جهانی نوروز از سوی وزارت امور خارجه کشور با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد و گفت: در این جشن که 9 و 10 فروردین ماه سال آتی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار خواهد شد، وزیران امور خارجه عضو پرونده ثبت جهانی نوروز، سفیران و تعدادی از روسای جمهور این کشورها حضور خواهند داشت. وی با بیان اینکه “محمود احمدی نژاد” رییس جمهور کشورمان نیز در مراسم گشایش این جشن حضور خواهد داشت، افزود: روز اول این جشن در تهران و روز دوم آن در شهر شیراز برگزار خواهد شد. موسوی ادامه داد: در مراسم گشایش این جشن آیین های نوروزی اقوام مختلف ایرانی و کشورهای حوزه نوروز به نمایش گذاشته خواهد شد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.