شنبه 29 دسامبر 12 | 11:05

شاعران عمار را روایت می کنند

کتاب «روایت عمار» که به کوشش راضیه رجایی گردآوری شده شامل اشعاری است که پنجاه تن از شاعران توانا، متعهد و انفلابی کشور در حمایت و میثاق با ولایت و رهبری سروده‌اند.


تریبون مستضعفین- محمد غفاری

در طول این سال‌ها از تاثیرات معنوی انقلاب اسلامی و تغییر باور مردم نسبت به دین بسیار سخن به میان آمده است و نمونه‌های روشنی از آن را شاهد بوده‌ایم. یکی از این تأثیرات معنوی، تغییر هنر و هنرمندان بود؛ با آغاز انقلاب اسلامی هنر ابزار مناسبی برای انتقال مفاهیم و باورهای انقلاب شد و پس از به ثمر رسیدن آن، نقش پررنگی در تثبیت و تببین انقلاب داشت. شاعران از هنرمندان پیشگام در این عرصه بودند و از نخستین روزهای انقلاب آثار درخشانی را خلق کرده و در حساس‌ترین مواقع پاسدار حریم آن بوده‌اند.

روایت عمار«روایت عمار» نام مجموعه شعری است از این دست. این کتاب که به کوشش راضیه رجایی گردآوری شده شامل اشعاری است که پنجاه تن از شاعران توانا، متعهد و انفلابی کشور از جمله: مرحوم شهریار، مرحوم نصرالله مردانی و مرحوم خلیل عمرانی همچنین علی معلم دامغانی، حسین اسرافیلی، یوسفعلی میرشکاک، علیرضا قزوه، مصطفی محدثی خراسانی، قادر طهماسبی، علی محمد مودب، جواد محمد زمانی، امید مهدی نژاد، محمدسعید میرزایی و پروانه نجاتی که در حمایت و میثاق با ولایت و رهبری سروده‌اند. صفحات نخستین این کتاب مزین است به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از شاعران در سال 1388 مبنی بر وظیفه‌ی شاعران در تبلیغ و تببین حقیقت. در این کتاب هم آثار اساتید و پیشکسوت شعر انقلاب به چشم می‌خورد و هم اشعار نسل جدید و شاعران جوان. برای مثال در این کتاب غزلی از استاد حمید سبزواری منتشر شده است:

بانگ تو خروشی است ملامت‌گر تاریخ
برخاسته از نای هزاران لب خاموش
تا بر ورق دهر نشیند سخن عشق
هرگز نکند یاد تو را خلق فراموش

در حالی که چند صفحه‌ی بعد چهارپاره‌ای از شاعر جوان سید ابوالفضل مبارز می‌خوانیم:
خوب شد چشم‌های باران بود
خوب شد چشم‌های باران هست
عقل‌های پریده گوش کنید
مشت‌های گره کماکان هست

مقام معظم رهبری بارها به شاعران گوشزد کرده‌اند: با سرودن شعر درباره‌ی شخص خودشان موافق نیستند و بارها اتفاق افتاده است که به شاعران اجازه نداده‌اند در محضرشان شعری مرتبط با خوشان بخوانند. «روایت عمار» ویژگی‌ مثبتی که دارد آن است که از بین شعرهایی که با این موضوع سروده شده بیشتر به آثاری پرداخته که در حمایت از ایشان به عنوان رهبر جامعه اسلامی و ولی امر مسلمین سروده شده و نه توصیف تنها شخص ایشان. آنگونه که راضیه رجایی در یادداشت ابتدایی کتاب نوشته: «از آنجا که مقام معظم رهبری مکرر شاعران را از سرودن شعر برای شخص‌شان منع فرموده‌اند، کوشیدیم که از میان شعرهای بسیاری که در کاوش و گزینش اول برای این کتاب گردآمد، آثاری را که صرفا در توصیف جنبه‌های فردی شخصت ایشان بود، به کنار گذاشته و تنها به شعرهایی بپردازیم که در حمایت از ایشان به عنوان رهبر جامعه‌ی اسلامی و ولی امر مسلمین سروده شده است.»

ابیاتی از شعر گرآورنده که در پشت جلد آمده مصداق این گفته‌هاست:

در این قبیله نخل تناور همیشه هست
مقداد هست مالک اشتر همیشه هست

اینجا که کوفه نیست خوارج علم شوند
سلمان نمرده است اباذر همیشه هست

همواره دست ها به علمداریت بلند
آسوده خاطرت که برادر همیشه هست

صف بسته اند این همه سردارها به شوق
یعنی برای پیشکشت سر همیشه هست

روشن ترین روایت عمار می شویم
در عشق مقتدا همه تمار می شویم…

انتشارت «آیین تربیت» در آبان ماه 1391 نخستین چاپ از این مجموعه را با تیراژ 2000 نسخه منتشر کرده است. کتاب در قطع رقعی است و 136 صفحه دارد و برای خرید آن می‌‌بایست 4400 تومان پرداخت کرد.

در پایان نیز به صفحه‌ی 74 کتاب می‌رویم و غزل مرحوم خلیل عمرانی -‌که به تازگی بدرود حیات گفته است‌- را با هم مرور می‌کنیم:
«تقدیم به امام روح‌الله و امین آرمانش امام سید علی

صدا زدی که درختان، صدا زدی که بهار
هزار و چارصد و چند شاخه‌ی بسیار
تو آمدی و زمین ایستاد سبزـ آبی
تو آمدی و زمین ایستاد دریاوار
جهان جوان شد و آغاز تازه‌ای که تویی
تبسمی که نگاهت، اشاره‌ات که ببار
ببار تا به سر آید گمان هر پاییز
بساز تا بسراید بهار از تو هزار
جوانه‌ها که به نام تو منتشر شده‌اند
حماسه‌ها که به رسم تو می‌شود تکرار
هزار و سیصد و آن سال تلخ تا امروز
تو در نگاه امامی که خوانده‌ای هر بار
به نام شب شکنش خطبه‌های خورشیدی
به روشن نفس‌اش عاشقانه‌ی ایثار
امام دوم نهضت، امین امت نور
پر از هزار و حضوری شکفته در اسرار
تو هستی و همه دل‌ها به دیدنت روشن
هزار و هرچه غزل‌، هرچه عشق، هرچه نثار
امین عشق تو در نور می‌زند لبخند
چنان که چشم و دل ما، جهان شده بیدار
جهان رو به هدایت، جهان مهدی‌خواه
به احترام نگاه تو می‌شود سرشار
نمانده تا برسد عاشقانه‌ی موعود
حدیث نیمه‌ی خرداد و لحظه‌ی دیدار»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: