چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
شنبه ۰۹ دی ۹۱ | ۲۰:۵۰

حسین مال خدا بود، پر زد و رفت پیش خدا

از دست دادن حسین خیلی برای ما سخت بود، ولی هرجایی که رفتم حرف زدم، هر دعوتی را که قبول کردم، اگر خواستند فیلم بسازند قبول کردم و دیدار با دیگران را در منزلمان روی چشم پذیرفتم به خاطر این بود که همین خون جوان من و شهدای سال88 بود که ریشه‌فتنه را خشکاند. با اینکه حسین من شهید شده، چه در شهر ری، چه در همه جای کشور، هزاران جوان مثل حسین وجود دارند.


به گزارش تریبون مستضعفین، «شهید حسین‌غلام‌کبیری» از شهدای راه بصیرت در جریان فتنه سال 88 است.  در مورد او در جشنواره امسال فیلم مستندی با عنوان «خیابان‌شهادت» به کارگردانی «محمدعلی‌مردانی» اکران شد. خانواده و والدین این شهید بزرگوار همزمان با اکران این فیلم در محل برگزاری جشنواره مردمی فیلم عمار حضور پیدا کردند. مصاحبه ما با پدر و مادر شهید غلام‌کبیری را بخوانید.

آیا پیش از این در مورد حسین فیلم ساخته اند؟

پدر شهید: ما که ندیدیم، ولی از شبکه شش گفته بودند می سازند اما گویا نساختند.

مادر شهید: پارسال همین موقع ها بود که آمدند و فیلم ساختند. دوسه نفر جوان بودند که دنبال آدرس ما گشتند و آمدند خانه ما. موضوع کارشان چیز دیگری بود، اما آن را رها کردند و مستند حسین را ساختند. در یک جشنواره وبلاگ‌نویسی کلیپی که درباره حسین ما ساخته بودند مقام اول را کسب کرد.

در مورد شهدای سال 88، به نظرتان توانسته‌ایم حقشان را ادا کنیم؟

مادر شهید: نه، نه، حقشان را که ادا نکردند. برای اینکه آنها هم مثل پسر من حسین مظلوم بودند.  امثال حسین من خیلی‌ها هستند که مظلوم واقع شده‌اند. آنها را فراموش کرده‌اند و اسم‌شان در جایی مطرح نمی‌شود.

به نظر شما چطور باید حق این شهدا را ادا کنیم، شما چه انتظاری از کسانی که در حوزه های فرهنگی تلاش می‌کنند دارید؟

مادر شهید: در فتنه سال 88 فقط جوان من نبود که شهید شد. جوان‌های زیادی بودند که توسط فتنه‌گران کشته شدند. حقش این است که جلوی اینهایی را که فتنه‌گر بودند بگیرند، نگذارند از این دست فتنه‌هایی رخ دهد که جوانهای مملکت ما را به شهادت برسانند. البته شهید من به راه اسلام رفت، ولی نباید دیگر این اتفاقات تکرار شود.

پدر شهید: فتنه 88 آنقدر بد بود که نزدیک بود مملکت اسلامی ما را از دستمان بگیرد. اما حیات کشور و انقلاب ثمره خون همین شهدا بود. به هرطریقی نباید گذاشت حرمت خونشان از بین برود.

به نظرتان در انتخابات آینده ریاست‌جمهوری چه باید کرد که این حوادث دیگر پیش نیاید؟

مادرشهید: کاندیداها باید در تبلیغات انتخابات و بویژه در مناظرات انتخاباتی خیلی مراقب باشند. باید حرف خودشان را بزنند و مردم را آگاه کنند؛ نه اینکه با هم مجادله کنند و جوانان را احساساتی کنند. چهار سال پیش جوانان را احساساتی کردند و در مناظرات دعوا راه انداختند. باید خیلی حواسشان را جمع کنند که مثل سالهای پیش نشود.

پدر شهید: باید جلوی دشمنان را گرفت. مسولین باید بدانند که چون مملکت ما اسلامی است، ما دشمنان زیادی داریم. نباید کاری کنند که دشمن سوء استفاده کند و ما را چند دسته کند.  طوری شود که دشمن نتواند بیاید جلو و دخالت کند. مثل انتخابات قبل نشود که دور میز مناظره نشستند و به یکدیگر تهمت زدند و دشمن هم سوء‌استفاده کرد. اینها باعث‌شد که یکی سبزی شود، یکی قرمزی شود! و به همین ترتیب با هم دشمن شدند. همین کارها را کردند که جوانان ما را از بین بردند. چون کشور ما اسلامی است، کاندیداها و مردم باید انتخابات و نتیجه آن را قبول کنند. متاسفانه من الآن چند سال است که جوانم را از دست داده ام و زندگی‌ام از حالت عادی خارج شده است. و الآن یا در بهشت‌زهرا هستم یا از غم فرزندم اشک می ریزم.

به نظرتان رئیس‌جمهور چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

مادر شهید: رئیس‌جمهور باید عدالت داشته باشد، دقت کند که چه صحبت هایی می کند، رئیس‌جمهور باید طوری صحبت کند که کشورهای دیگر جرات نکنند در کشور ما دخالت کنند، مگر انتخاب رئیس‌جمهور کشور ما به کشورهای دیگر ربطی دارد؟ باید به فکر مملکت خودش باشد و بداند که دارد برای مملکت اسلامی و آینده جوانان‌مان کار می‌کند و باید همه کارهایش برای رضای خدا باشد.

فکر می‌کنید رئیس‌جمهور آینده باید چه مسایلی را حل کند؟

پدر شهید: رئیس‌جمهور باید پیرو خط رهبر باشد. اول باید جلوی هرگونه دخالت کشورهای خارجی را بگیرد. همچنین باید مراقب دین و ایمان جوانان ما باشد و باید برای جوانان‌مان کار کند و مملکت را اسلامی نگه دارد.

به نظر شما رهبر‌انقلاب چه نقشی در از بین‌بردن فتنه داشتند؟

مادر شهید: وقتی مردم برای حفظ انقلاب در فتنه 88 شهید دادند و رهبر انقلاب در نمازجمعه تهران آن‌طور کوبنده صحبت کردند، مردم به خودشان آمدند. روز نهم دی‌ماه، ما با اینکه حال‌روحی خوبی نداشتیم، پیشاپیش مردم در راهپیمایی شرکت کردیم. از بیت رهبری با ما تماس گرفتند و ما بطور اختصاصی به دیدار آقا رفتیم. من هم کارت‌دانشجویی حسین را نشان دادم و گفتم: آقا، رهبرما، این کارت دانشگاه حسین است، حسین تازه دانشگاه قبول شده بود. آقا هم به من فرمودند: خواهرم! حسین در دانشگاه اصلی‌اش قبول شده. این خودش برایم دلگرمی بود و از آن موقع کمی آرام‌تر شدم. حسین مال خدا بود و لیاقتش شهادت بود. سرآخر هم پر زد و رفت پیش خدا.

شهدای سال 88 چه تاثیری در استمرار حیات انقلاب داشتند؟

مادر شهید: از دست دادن حسین خیلی برای ما سخت بود، ولی هرجایی که رفتم حرف زدم، هر دعوتی را که قبول کردم، اگر خواستند فیلم بسازند قبول کردم و دیدار با دیگران را در منزلمان روی چشم پذیرفتم به خاطر این بود که همین خون جوان من و شهدای سال88 بود که ریشه‌ی فتنه را خشکاند. با اینکه حسین من شهید شده، چه در شهر ری، چه در همه جای کشور، هزاران جوان مثل حسین وجود دارند.

پدر شهید: شهادت حسین خیلی روی بچه های محل تاثیرگذاشت، در اخلاق و رفتارشان تاثیر گذاشت. الآن می بینم که همه آنها به مسجد می‌روند، حتی آنهایی که سیگاری بودند سیگارشان را ترک کردند، مودب‌تر شدند و به پایگاه بسیج می‌روند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: