چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
یکشنبه ۱۰ دی ۹۱ | ۰۹:۵۸

اولین محموله کمک‌رسانی ایران به میانمار رسید

نخستین محموله کمک‌رسانی ستاد مردمی حمایت از مسلمانان میانمار با کمک اتحادیه بین‌المللی امت واحده به اردوگاه آوارگان میانماری رسید.


در پی برقراری آرامش نسبی در منطقه آرکان کشور میانمار، تنها محموله کمک‌رسانی ایران که به همت «ستاد مردمی حمایت از مسلمانان میانمار» تهیه شده بود، بدست آوارگان مستقر در مرز بنگلادش رسید.

این در شرایطی است که بعد از بروز بحران کشتار مسلمانان میانمار، مسئولان نهادهای مختلف کشور اعم از وزارت امور خارجه، کمیسیون امنیت ملی و نیز سازمان هلال احمر تنها به بهانه تشکیک در آمار قربانیان این حادثه، به برخی اظهار نظرها و بیانیه های سیاسی اکتفا کردند.

ستاد مردمی حمایت از مسلمانان میانمار که با هماهنگی اتحادیه بین‌المللی امت واحده و همکاری تشکل‌های مختلف مردمی دانشجویی در شهرهای مختلف کشور شکل گرفته بود، توانست با بسیج نیروهای داوطلب طی شب‌های ماه مبارک رمضان مبلغی معادل 40 هزار دلار از نذورات مردمی را جمع‌آوری کند.

این کمک‌ها با انتقال به کشور همسایه میانمار یعنی بنگلادش پس از هفته‌ها انتظار به سبب شرایط بحرانی حاکم بر مناطق مرزی و اردوگاه‌های آوارگان در نهایت در قالب ارزاق و مواد غذایی به نام جمهوری اسلامی ایران در میان آوارگان میانماری توزیع شد.

سید سلیم غفوری دبیر اتحادیه بین‌المللی امت واحده با تاکید بر اهمیت حضور مردمی و بشردوستانه ایران در بحران‌های بین‌المللی اظهار داشت: با توجه به بازتاب‌های مثبت این حضور غیردولتی در مواردی مثل برپایی سفره‌های افطار محرومان در نوار غزه، کمک به سیل زدگان پاکستان و انتقال قریب به 200 تن مواد غذایی به قحطی‌زدگان سومالی این بار هم با توجه به جنبه‌های انسانی این فاجعه تشکل‌های مختلف دانشجویی و مردمی دست به دست هم داده و سازماندهی مناسبی جهت جمع‌آوری کمک‌های مردمی و انتقال آنها به کمپ آوارگان میانماری در مرز بنگلادش انجام دادند و ان‌شاءالله محموله دوم هم به زودی در کمپ آوارگان توزیع خواهد شد که ارزش ارزی این دو محموله قریب به چهل هزار دلار است.

میانمار

غفوری با انتقاد از کند بودن دستگاه دیپلماسی کشور در بحران‌های بین‌المللی گفت: دولت هیچ دخالت و کمکی نه در فراهم کردن محموله‌ها و نه در انتقال آنها به بنگلادش نداشته و تمامی هزینه‌ها از طریق نذورات مردمی فراهم شده است.

دبیر اتحادیه بین‌المللی امت واحده با تاکید بر اثرگذاری بالای چنین اقداماتی در تقویت دیپلماسی عمومی کشور اظهار داشت: در شرایطی که برخی کشورهای منطقه بالاترین بهره‌برداری از وقوع حوادث طبیعی در اقصی نقاط جهان اسلام می‌کنند، انفعال مقامات اجرایی کشور به هیچ وجه قابل قبول نیست و مسئولان امر می‌توانند حداقل تسهیل کننده اقدامات نهادهای مردم نهاد در این حوزه باشند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: