یکشنبه 30 دسامبر 12 | 12:25

پاییتخت دوباره در شرایط اضطرار

تقریبا تمام مناطق شهر تهران امروز هوایی ناسالم دارند و ایستگاه دروس بیشترین میزان آلایندگی را نشان می دهد .


دکتر یوسف رشیدی ، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه وضعیت آلودگی هوای تهران در شرایط ناسالم قرار دارد گفت: امروز شاهد افزایش میزان آلایندگی ها در هوای پایتخت بودیم چنانچه متوسط شاخص آلودگی هوا در ذرات کمتر از 2.5 میکرون به 129 رسیده است.

وی  افزود: تقریبا تمام مناطق شهر تهران امروز هوایی ناسالم دارند و ایستگاه دروس بیشترین میزان آلایندگی را نشان می دهد .

وی ادامه داد : شاخص آلودگی هوا در ایستگاه دروس 161 و ایستگاه اقدسیه 155 است که بیشترین میزان آلایندگی در این ایستگاه ها مشاهده می شود.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان اینکه هوای تهران در شرایط پایدار قرار دارد گفت: براساس پیش بینی های هواشناسی پایداری هوا ادامه خواهد یافت که این مساله می تواند سبب تشدید میزان آلایندگی ها در هوای پایتخت شود.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به بالا بودن میزان آلاینده های هوا توصیه می شود گروه های حساس مانند کودکان، افراد سالمند، بیماران قلبی و ریوی و زنان باردار تا حد امکان از تردد در سطح شهر خودداری کنند.

مشاور معاون شهردار تهران در امور محیط زیست:

محیط زیست در خواب زمستانی به سر می‌برد

تشکیل ستاد «روز هوای پاک» در شهرداری تهران

هم‌زمان با تشکیل ستاد «روز هوای پاک» در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، مشاور این معاونت در امور محیط زیست در نخستین جلسه این ستاد که با حضور نمایندگان تعدادی از سازمان‌های مردم نهاد برگزار شد، گفت: محیط زیست در خواب زمستانی به سر می‌برد و مسئولان آن در حال استراحت زمستانه هستند.

مهندس وحید نوروزی افزود: به قول رییس سابق سازمان حفاظت محیط زیست، خداوند از برهان لطف خویش، آب و خاک و هوا را به عنوان سه عنصر اصلی حیات سیاسی نکرده و برای تمام ادیان و کشورهای دنیا به یک شکل به صورت پاک و طاهر آفریده است.

وی با اعلام این که ممکن است بدون آب و غذا بتوانیم مدت‌ها زنده بمانیم اما بدون هوا چند دقیقه بیشتر زنده نمی‌مانیم، اظهار کرد: هوایی که تنفس می‌کنیم موضوعی همگانی است که همه مردم را به یک نسبت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نوروزی شاه کلید رسیدن به هوای پاک را توسعه حمل و نقل انبوه‌بر دانست و تصریح کرد : مدیریت شهری در سال‌های اخیر عزم خود را جزم کرده و از تمامی امکانات و ظرفیت‌های خود به منظور توسعه خطوط مترو و بی آر تی استفاده کرده است.

مشاور زیست محیطی معاون شهردار تهران خاطرنشان کرد: آلودگی هوا فرزند وکیل و وزیر و کارگر و کارمند نمی‌شناسد و ما هم برای سلامت فرزندان وکلا و وزرا نگرانیم و هم برای فرزندان عموم مردم و امیدوارم مسئولان و مردم نیر به فکر خود و فرزندان خود باشند.

غیر دولتی بودن ویژگی مشترک شهرداری‌ها و موسسات غیردولتی است

شهرام جباری زادگان، معاون آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز در این جلسه با اعلام تشکیل ستاد «روز هوای پاک» در معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: این ستاد با همراهی و همکاری تعدادی از سازمان‌های مردم نهاد فعال در امور آموزشی، اجتماعی و زیست محیطی فعالیت خواهد کرد.

وی با تاکید بر دیدگاه مشارکت جویانه مدیریت شهری در استفاده از ظرفیت مردم و سازمان‌های مردم نهاد، اضافه کرد: بر اساس این نگاه و در شرایطی که به نظر می‌رسد موسسات غیر دولتی و مشارکت آن‌ها در امور کم‌کم به بوته فراموشی سپرده می‌شود، در صدد بر آمده‌ایم تا از توانمندی این‌ سازمان‌ها استفاده کنیم.

وی غیر دولتی بودن را ویژگی مشترک شهرداری‌ها و موسسات غیر دولتی دانست و تاکید کرد: مدیریت شهری همراهی مردم و سازمان‌های مردم نهاد در امور شهر را یک فرصت دانسته و سعی دارد تا در فعالیت‌هایی مانند «روز هوای پاک» از این ظرفیت به منظور آموزش و فرهنگ‌سازی عمومی استفاده کند.

جباری زادگان با اعلام این که وقتی تقویم‌ها را ورق می‌زنیم می‌بینیم از مناسبت «روز هوای پاک» در 29 دی حتی در تقویم‌ها نیز ذکری به میان نیامده، گفت: البته مردم هر روز که تقویم زندگی خود را ورق می‌زنند، فقدان روز هوای پاک در زندگی روزمره خویش را با تمام وجود احساس می‌کنند.

معاون آموزش سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در پایان خاطرنشان کرد: در واقع روز هوای پاک تاکیدی بر این نکته است که هوای پاک حداقل مطالبه مردم از مسئولان است و وقت آن رسیده که مسئولان پاسخگوی این مطالبه حداقلی بوده و برای سلامت مردم اهمیت قائل شوند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: