یکشنبه 30 دسامبر 12 | 15:11

پیش‌بینی «فارین پالیسی» از ۱۰ جنگ۲۰۱۳

از دیگر پیش بینی های این مجله وقوع جنگ بین دو کشور آفریقایی «کنیا» و «سومالی» است، به دلیل افزایش تحرکات و حملات نظامی علیه جنبش «الشباب» سومالی است.


مجله «فارین پالیسی» در گزارشی درباره سال 2013 میلادی تاکید کرد که سال آینده، سال جنگ برای جهان خواهد بود و جامعه بین المللی شاهد ده جنگ مهم خواهد بود.

مجله آمریکایی «فارین پالیسی» در گزارشی درباره پیش بینی وقایه سال 2013 میلادی اظهار کرد که سال آینده، سال جنگ در سراسر جهان خواهد بود.

به ادعای این مجله «سوریه» اولین کانون بحران و نزاع و درگیری در منطقه و جهان است و اوضاع در این کشور به سمت جنگ و سرنگونی نظام سوریه در حرکت است.

بنابر اظهار نظر فارین پالیسی جنگ در سوریه رقابت بین بازیگران بین المللی در عرصه این کشور را شدیدتر خواهد کرد، چون بسیاری از کشورهای قدرتمند جهان بر این باورند که جنگ در سوریه فرصت تاریخی بزرگی برای ایجاد تغییر در موازنه های قدرت منطقه ای است و این رقابت ها مرحله انتقال در این کشور را با خطری جدی مواجه می کند.

اما دومین پیش بینی این مجله وقوع جنگ بین «ایران و رژیم صهیونیستی» است، با اینکه ایران و اسرائیل تا اینجا نشان داده اند که به سلامت از بحران سوریه گذشته اند و به هر طریق ممکن از ورود به این بحران امتناع کردند.

با این حال فارین پالیسی مدعی است که پرونده هسته ای ایران به ویژه پس از گزارش آژانس بین المللی انرژی هسته ای که از عدم همکاری ایران با این سازمان سخن می گوید، حمله نظامی اسرائیل به ایران را درپی خواهد داشت.

اما سومین کانون بحران در جهان در سال 2013 میلادی افغانستان خواهد بود، چون تاکنون آمریکا نتوانسته در این کشور امنیت و ثبات را برقرار کند و افغانستان همچنان شاهد درگیری های مسلحانه و نبردهای خونین است.

«پاکستان» چهارمین کانون بحران جهانی است، چون رابطه این کشور با آمریکا رو به تیرگی نهاده و بنابر ادعای این مجله انتقال از مرحله دیکتاتوری به مرحله دمکراسی هنوز در این کشور آنگونه که باید و به شکل صحیح تبلور نیافته که دلیل آن حاکمیت ارتش بر سیاست خارجی و حضور عناصر تندرو در آن است.

«یمن» پنجمین کانون بحران جهانی است که به نوشته فارین پالیسی برسر راه لغزیدن به خشونت ها یا امید به انتقال مسالمت آمیز قدرت قرار دارد، به ویژه آنکه هنوز کانون های بحران و گروه های مسلحی در این کشور مانند خاندان «علی عبدالله صالح»، دیکتاتور سابق یمن و خاندان «علی محسن الاحمر»، برادر ناتنی صالح همچنان در این کشور فعالیت دارند.

ششمین کانون بحران به اعتقاد فارین پالیسی منطقه «آسیای میانه» است که پیش بینی شده شاهد جنگ هایی به دلیل فروپاشی ساختارهای زیربنایی تمام کشورهای این منطقه و فساد سیاسی در آن باشیم. افزون بر اینکه کشوری چون تاجیکستان با خطر اعتراض های داخلی و تحریکات خارجی نیز مواجه است.

از دیگر پیش بینی های این مجله وقوع جنگ بین دو کشور آفریقایی «کنیا» و «سومالی» است، به دلیل افزایش تحرکات و حملات نظامی علیه جنبش «الشباب» سومالی است.

این درحالی است که فارین پالیسی اظهار کرده که دو کشور «تونس» و «میانمار» به دلیل شرایط حاکم و تضعیف ثبات در آنها به سمت جنگ داخلی در حرکت هستند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: