دوشنبه 31 دسامبر 12 | 12:30
آخرین اخبار سوریه

مخالفان سوری: به «اسد» مصونیت می‌دهیم

در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کشور جهان دیگر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را به عنوان رهبر و نماینده ملت سوریه به رسمیت نمی‌شناسند بلکه ائتلاف ملی مخالفان سوریه را به رهبری احمد معاذ الخطیب به عنوان نماینده سوریه به رسمیت می‌شناسند و این به معنای آن است که بشار اسد باید از قدرت برکنار شود.


یک منبع در فرماندهی ستاد ارتش روسیه از حضور چند یگان پیاده نظام در یکی از کشتی‌های جنگی اعزامی به سوریه خبر داد.

به گفته این منبع روس، کشتی‌های جنگی روسیه اواسط ماه ژانویه به بندر طرطوس سوریه که یکی از پایگاه‌های دریایی مهم روسیه در آن قرار دارد، وارد می‌شوند.

همچنین این منبع اعلام کرد: دو کشتی جنگی دیگر اخیرا دریای سیاه را به مقصد آبهای سوریه ترک کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی اعلام کرد کشتی‌های جنگی روسیه دریای سیاه را به مقصد آبهای سوریه ترک کرده‌اند.

بنا به گزارش خبرگزاری رسمی روسیه این کشتی‌ها به دلیل احتمال ایجاد شرایط اضطراری و نیاز به خروج شهروندان روسیه از سوریه، عازم این کشور می‌شوند.

از سوی دیگر شبکه خبری روسیه الیوم اعلام کرد که وزارت خارجه روسیه خبر داده است که مسئولان روسیه و آمریکا ماه آتی میلادی نشستی را با اخضر الابراهیمی در خصوص حل و فصل بحران سوریه برگزار می‌کند.

گنادی گاتیلف، معاون وزیر خارجه روسیه نیز در صفحه شخصی‌اش در پایگاه اجتماعی تویی‌تر در این خصوص نوشت: نشست مذکور در ژانویه و با حضور نماینده کشور آمریکا و الابراهیمی برگزار می‌شود.

پیش‌تر نیز الابراهیمی نشست مشابهی را با مقامات روسیه و آمریکا در خصوص بحران سوریه برگزار کرده و این نشست را سازنده توصیف کرد.

همچنین محمد کامل عمرو، وزیر خارجه مصر نیز در پی دیدارش با اخضر الابراهیمی، فرستاده مشترک سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه با بعید دانستن امکان استفاده از گزینه نظامی در سوریه خواهان آغاز فوری عملیات «تحول دموکراتیک» در سوریه شد.

عمرو رشدی، سخنگوی وزارت خارجه مصر در مصاحبه با خبرنگاران به نقل از وزیر خارجه مصر اعلام کرد که کامل عمرو امکان استفاده از گزینه نظامی در سوریه را بعید دانسته و با هرگونه دخالت کشورهای خارجی در امور سوریه نیز مخالف است.

وزیر خارجه مصر همچنین آغاز فوری عملیات انتقال قدرت در سوریه را خواستار شد.

دیدار وزیر خارجه مصر با الابراهیمی سه روز پس از سفر کامل عمرو به روسیه و مذاکره با مقام‌های کرملین در خصوص بحران سوریه صورت گرفت. دولت مصر بار‌ها اعلام کرده که با هرگونه دخالت نظامی در سوریه مخالف بوده و تنها راهکار حل و فصل بحران سوریه را مذاکرات سیاسی می‌داند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز اعلام کرد: کامل عمرو در دیدارش با الابراهیمی بر ادامه تلاش‌های مصر جهت دستیابی به راهکاری مسالمت آمیز و سیاسی در خصوص سوریه تاکید کرده است.

الابراهیمی نیز روز گذشته در کنفرانسی مطبوعاتی با نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب که در قاهره برگزار شد نسبت به اوضاع سوریه و تبدیل شدن این کشور به سومالی جدید هشدار داد.

در همین حال ولید البنی، سخنگوی ائتلاف مخالفان سوریه اعلام کرد که تنها امتیازدهی مخالفان به دولت سوریه این است که بشار اسد بدون محاکمه شدن از قدرت برکنار شود.

وی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت: مذاکره در خصوص بحران سوریه تنها پس از برکناری اسد از قدرت ممکن خواهد بود.

البنی همچنین قبول هرگونه طرحی که این شرط مخالفان را در بر نداشته باشد بعید دانسته و گفت: اصل بر این است که بشار اسد به خاطر اقداماتش در سوریه محاکمه شود اما موافقت مخالفان با برکناری وی بدون محاکمه امتیازدهی بزرگی است.

سخنگوی ائتلاف ملی مخالفان سوریه در ادامه افزود: ما هیچ اطمینانی به بشار اسد نداریم. لذا باقی ماندن اسد در قدرت تا زمان برگزاری انتخابات سوریه یعنی دادن فرصت بیشتر به وی برای تجدید قوا و بازگشت به گذشته است.

جورج صبرا، رئیس شورای ملی مخالفان سوریه نیز به نوبه خود اعلام کرد: ما هرگز با هرگونه راهکاری که به نظام اسد مشروعیت بدهد ولو برای یک روز موافقت نخواهیم کرد.

وی همچنین تاکید کرد: جهان باید در برابر دولت سوریه ایستادگی کرده و تنها به توصیف حوادث سوریه به عنوان جنگ داخلی و سومالی جدید اکتفا نکنند.

این در حالی است که پیش‌تر سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرده بود که بشار اسد، قصد برکناری از سمتش را ندارد و اصرار بر این مسئله وضعیت را در سوریه بد‌تر می‌کند.

خبرگزاری سوریه نیوز نیز در خبری اعلام کرد: نخست وزیر ترکیه در ادامه دخالت‌هایش در امور داخلی سوریه مدعی شد: بیش از ۱۰۰ کشور جهان دیگر اسد را به رسمیت نمی‌شناسند و این به معنای آن است که اسد باید از قدرت برکنار شود.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه بار دیگر در اظهاراتی مداخله جویانه در جمع ساکنان منطقه آقجاقلعه در استان اورفه واقع در جنوب شرق ترکیه گفت: در حال حاضر بیش از ۱۰۰ کشور جهان دیگر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را به عنوان رهبر و نماینده ملت سوریه به رسمیت نمی‌شناسند بلکه ائتلاف ملی مخالفان سوریه را به رهبری احمد معاذ الخطیب به عنوان نماینده سوریه به رسمیت می‌شناسند و این به معنای آن است که بشار اسد باید از قدرت برکنار شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: من ایمان دارم و معتقدم که تولد سوریه جدید به دست خود مردم این کشور محقق خواهد شد اما باید بگویم هر ولادتی به ناچار درد و مشکلاتی را به دنبال دارد.

اردوغان در ادامه افزود: اسد می‌گوید که خطاهایی که قبلا انجام داده هرگز تکرار نخواهد کرد. اما شاهدیم که روزانه اقداماتی انجام می‌دهد که از کارهای پدرش نیز بد‌تر است به نحوی که تعداد سوری‌های کشته شده در سوریه به هزاران تن رسیده است.

پیش‌تر حدود ۱۱۴ کشور دنیا از جمله آمریکا و اعضای اتحادیه اروپا در نشست موسوم به «دوستان سوریه» در مراکش ائتلاف ملی مخالفان سوریه را به عنوان نماینده قانونی این کشور به رسمیت شناختند.

از سوی دیگر سمیح المعایطه، وزیر اطلاع رسانی و سخنگوی رسمی دولت اردن اعلام کرد: اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه اردن در حال تلاش برای همکاری با اسرائیل جهت دخالت نظامی در سوریه است، شایعه‌ای بیش نیست.

وی گفت: اردن با تشکیل ائتلاف نظامی با اسرائیل یا هر کشوری در جهان مخالف است اما این حق اردن است که امنیت مرزهای خود را در برابر تهدیدهایی از جمله وجود سلاح شیمیایی تامین کند.

روزنامه الوطن سوریه نیز در خبری نوشت: ارتش سوریه چهار خلبان ترکیه‌ای را که در حملات گروه‌های تروریستی به فرودگاه‌های حلب دست داشتند بازداشت کرده است.

بنا به نوشته این روزنامه، یگان‌های ارتش سوریه اخیرا در تلاش برای دستگیری و پیگرد بقایای گروه‌های تروریستی چهار خلبان ترکیه‌ای را که در حال تلاش برای ورود به فرودگاه حلب به همراه یک گروه مسلح بودند دستگیر کردند.

درگیری‌های سوریه از ۲۲ ماه قبل در این کشور آغاز شده و تاکنون به کشته شدن هزاران تن و آواره شدن صد‌ها هزار تن دیگر در داخل و خارج این کشور انجامیده است.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: