چهارشنبه 02 ژانویه 13 | 13:07

سبک زندگی اسلامی؛ قناعت، ساده‌زیستی و لقمه حلال

در حقيقت با اسلامی شدن سبک زندگی، كل جامعه به طرف اسلامی شدن پيش می‌رود؛ لذا لازمه، مقدمه و زمينه پياده كردن فرهنگ اسلام در جامعه برخورداری از سبک زندگی اسلامی است اگر چنين كرديم می‌توانيم فرهنگ اسلامی را در همه شئونات جامعه پياده كنيم اما اگر سبک زندگی خود را به‌گونه‌ای ناسازگار با برنامه‌های اسلامی ببنديم قطعاً جامعه اسلامی و با فرهنگ اصيل اسلامی نخواهيم داشت.


حجت‌الاسلام والمسلمین علی انصاری بویراحمدی، رئیس مجمع جهانی شیعه‌شناسی، گفت: دين مبين اسلام در همه زمينه‌ها و تمامی ابعاد فردی و اجتماعی زندگی انسان‌ها قوانين خاصی دارد و يكی از مواردی كه بايد به تبيين و توضيح آن در اسلام بپردازيم سبک زندگی اسلامی است.

وی ابراز کرد: منظور از سبک زندگی اسلامی آن است که مسلمان تمامی حركات و رفتارهای فردی و اجتماعی، سياسی، فرهنگی، اقتصادی و در حقيقت همه ابعاد زندگی خود را بر دستورات و تعاليم و آموزه‌های اسلامی منطبق کنند.

حجت‌الاسلام بویراحمدی ادامه داد: مسلمانان در هر بعدی از ابعاد زندگی بايد مطابق با موازين و آموزه‌های اسلامی عملكرد داشته باشند، حتی فكر ما، عمل ما، گفتار و كردار ما باید از يك وحدت رويه اسلامی برخوردار باشد.

آيات بسياری در رابطه با سبك زندگی اسلامی در قرآن داريم

رئیس مجمع جهانی شیعه‌شناسی اظهار کرد: همان‌گونه كه اسلام برای قيامت انسان‌ها جوابگوی نيازهای آدمی است نسبت به سبک زندگی نيز الگويی خاص و روشی مخصوص به خود دارد و آيات بسیاری در رابطه با سبک زندگی اسلامی در قرآن داريم.

وی ابراز کرد: روايات بسیاری نیز در اين رابطه داريم به‌عنوان مثال اگر از ساده‌زيستی، قناعت يا تعادل در اخلاق صحبت می‌شود برای هر كدام از این‌ها اسلام برنامه و دستور مشخصی دارد اگر از سلامت روح و روان، خانواده و جامعه صحبت می‌شود اسلام دارای برنامه ويژه‌ای در اين رابطه است.

رئیس مجمع جهانی شیعه‌شناسی گفت: اگر صحبت از انفاق به ديگران شود باز هم تعاليم اسلام شامل حال آن می‌شود و اگر صحبت از برنامه‌ريزی و نظم در كارها باشد باز مورد تأكيد و تأييد قرآن و اسلام است؛ بنابراين آن چه كه امروزه لازم است بدانيم اين است كه منطبق با اسلام زندگی كنيم، اگر جنين چيزی را بخواهيم و احكام و دستورات اسلامی را ياد گرفته و در زندگی به آن عمل كنيم سبک زندگی ما اسلامی می‌شود.

سبك‌های زندگی دنيای معاصربا زندگی مسلمانان كاملا متناقض و ناهمگون است

حجت‌الاسلام انصاری بویراحمدی تصریح کرد: امروزه در دنيا سبک‌های زندگی متعددی وجود دارد كه با زندگی ما مسلمانان كاملاً متناقض و ناهمگون است و در حقيقت پياده كردن سبک زندگی غربی‌ها برای مسلمانان يك ضد فرهنگ و يك تهاجم فرهنگی به جساب می‌آيد؛ چرا كه اسلام به‌طور مثال برای حيا و عفت برنامه‌های ويژه‌ای دارد كه با برنامه‌های غربيان برای حيا و عفت كاملاً متفاوت است.

وی تصریح کرد: آن چه كه امروز مورد نياز جامعه مسمانان است اين است كه امور خود را طبق دستورات اسلام، آيات قرآن، سيره و سنت رسول‌الله(ص) تنظيم کرده و با راهكارها و راهبردهای اسلامی به زندگی ادامه دهيم، در آن صورت است كه دارای جامعه‌ای سالم، فعال و قابل ترقی خواهيم بود، اقتصاد به زيبايی تأمين می‌شود، عدالت به راحتی در جامعه پياده می‌شود امنيت و آرامش همه جا را فرا می‌گيرد و به مستمندان و نيازمندان كمک و انفاق خواهد شد.

حجت‌الاسلام انصاری بویراحمدی تأکید کرد: در حقيقت با اسلامی شدن سبک زندگی، كل جامعه به طرف اسلامی شدن پيش می‌رود؛ لذا لازمه، مقدمه و زمينه پياده كردن فرهنگ اسلام در جامعه برخورداری از سبک زندگی اسلامی است اگر چنين كرديم می‌توانيم فرهنگ اسلامی را در همه شئونات جامعه پياده كنيم اما اگر سبک زندگی خود را به‌گونه‌ای ناسازگار با برنامه‌های اسلامی ببنديم قطعاً جامعه اسلامی و با فرهنگ اصيل اسلامی نخواهيم داشت.

رئیس مجمع جهانی شیعه‌شناسی اظهار کرد: اسلام دين كامل و جامع و دارای برنامه‌های بسيار متعالی است و با عملكر‌د به آموزه‌ها و دستورات آن می‌توانيم سبک زندگی را به صورت اسلامی در جامعه نهادينه کرده و فرهنگ‌سازی کنیم.

وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در رابطه با سبک زندگی اسلامی اظهار کرد: خداوند در آیه 14 سوره لقمان می‌فرمايد: «وَوَصَّيْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَيْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْنًا عَلَى وَهْنٍ وَفِصَالُهُ فِي عَامَيْنِ أَنِ اشْكُرْ لِي وَلِوَالِدَيْكَ إِلَيَّ الْمَصِيرُ»، این آیه شریفه يكی از آياتی است كه در رابطه با سبک زندگی نسبت به پدر و مادر است که باید احترام داشته باشيم و اجترام به پدر و مادر را در حد اعلا به جا آوریم.

وی یادآور شد: خداوند در سوره مؤمنون آيه 51 می‌فرماید: «يَا أَيُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَاعْمَلُوا صَالِحًا إِنِّي بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِيمٌ»، غذاهای پاكيزه و عمل صالح تطبيق با زندگی اسلامی دارد، زندگی كه در آن حرام و لقمه شبهه‌ناک نباشد طيب و طاهر است و عمل صالح و لقمه حلال ركنی برای زندگی اسلامی است.

سبك زندگی اسلامی تنها خودداری از مد پرستی و رعايت پوشش نيست

حجت‌الاسلام انصاری بویراحمدی اظهار کرد: برخی گمان می‌کنند تنها جلوگیری از مد پرستی و رعایت پوشش مناسب توسط مردان و زنان جامعه رعایت سبک زندگی اسلامی است و سبک زندگی از آن جهت بیشتر در اموری مثل پوشش مطرح می‌شود چون بیشتر به چشم می‌آید.

وی ادامه داد: این تعبیر نادرست است و باید اجرای تمامی دستورات اسلامی در سبک زندگی را خواستار باشیم و این سبک در مواردی مانند بحث نگاه کردن، ارتباط بین افراد، انواع صله رحم، ارتباط بین افراد خانواده و … هم تأثیر داشته باشد و عدم رعایت این موارد باعث شده است که زندگی، دلپذیری‌های اولیه خود را از دست بدهد.

رئیس مجمع جهانی شیعه‌شناسی گفت: هم‌اکنون شکل زندگی در بسیاری از افراد جامعه، استفاده طولانی از اینترنت، تلفن همراه و پیامک شده و سوء استفاده از این ابزار توسط برخی افراد جامعه حیا را در نوردیده است.

وی تأکید کرد: منظور از حیا هم فقط موارد غیر اخلاقی نیست این‌ها ابتدایی‌ترین چیزها است اما در برخی موارد از این‌ها هم عبور کرده و به بحث‌های فکری بسیار عمیق هم راه پیدا می‌کند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: