جمعه 04 ژانویه 13 | 16:57

استقبال فلسطینی‌ها از فیلم‌های جشنواره عمار

اکران‌های جشنواره مردمی عمار در غزه با اقبال گسترده فلسطینی‌ها و بازتاب رسانه‌ای همراه بوده و عنوان شده است که فیلم‌های اکران شده از مجموعه فیلم‌های بزرگ ایرانی است که به واقعیت جامعه فلسطینی نزدیک است.


مرحله نخست اکران‌های جشنواره مردمی فیلم عمار در غزه چند روز پیش با اکران سه فیلم «بازمانده» ساخته سیف‌الله داد، «33 روز» ساخته جمال شورجه و «شکارچی شنبه» ساخته پرویز شیخ‌طادی به کار خود پایان داد.

بنابر این گزارش هر چند در هفته آینده با پایان جشن‌های انقلاب فلسطین بخش دوم این اکران‌ها با اکران مستندهای برگزیده جشنواره مردمی فیلم عمار با فیلم‌های «مهارنشده» ساخته مصطفی رضوانی، «آسیایی‌ها به غزه می‌روند» ساخته «سعید فرجی»، «کریم» ساخته «محمد برمهانی» و «بی‌قرارگاه مهرآباد» ساخته «محمدحسین خوش بیان» آغاز می‌شود.

اما بخش نخست این اکران‌ها در غزه با بازتاب مناسبی در رسانه‌های عربی مواجه شده است که از جمله آنها گزارش‌های خبری برخی شبکه‌های تلویزیونی فلسطینی و همسو با جریان مقاومت بوده است.

الیوم السابع: اقبال گسترده فلسطینی‌ها به اکران‌های جشنواره عمار

همچنین پایگاه‌های خبری نیز با توجه به فیلم‌هایی که در جریان این اکران‌ها به نمایش درآمد، آن را مورد بررسی قرار دادند گو اینکه پیش از این فیلم‌هایی از سوی ایران به کشورهای عربی ارائه می‌شد که کمتر دارای چنین گرایشی بوده است.

بنا بر این گزارش از مهمترین رسانه‌هایی که به این اکران‌ها توجه کرده روزنامه مصری «الیوم السابع» است که با تیتر «سینمای ایران برای نخستین بار در غزه … اقبال گسترده فلسطینی‌ها» به آن پرداخته است.

نویسنده گزارش الیوم السابع با اشاره به اقبال گسترده فلسطینی‌ها به این اکران‌ها، می‌نویسد: این در حالی است که پیام‌های تشکر از ایران به زبان‌های فارسی، عربی و عبری به صورت گسترده این روزها در خیابان‌های غزه به دلیل حمایت ایران از فلسطین در جنگ 8 روزه اخیر نصب شده است.

کارگردان فلسطینی: سینمای ایران به عادات و سنت‌های فلسطینی‌ها خیلی نزدیک است

گزارشگر روزنامه الیوم السابع به گفت‌وگوی خبرگزاری رسمی مصر با نبیل الخطیب کارگردان فلسطینی و هماهنگ‌کننده اکران‌های عمار در غزه اشاره کرده و به نقل از او آورده است: فیلم‌های اکران شده در این چند روز مسائلی مربوط به فلسطین و مقاومت را ارائه می‌کند و این فیلم‌ها از مجموعه فیلم‌های بزرگ ایرانی است که به واقعیت جامعه فلسطینی نزدیک است.

الخطیب می‌افزاید: سینمای ایران هدفمند و ملتزم [به ارزش‌ها] است و با تولیدهای قوی شناخته می‌شود که در بسیاری از جشنواره‌ها نیز جوایزی را کسب کرده است و ما نیز ار طریق این اکران‌ها تلاش کردیم بار دیگر سینما را در غزه احیا کنیم و شرکت‌های تولیدی را به ساخت فیلم‌های جدی ترغیب کنیم.

وی با بیان اینکه سالن سینمایی در غزه وجود ندارد و اکران‌های عمار در غزه در «مرکز فرهنگی رشاد الشو» صورت گرفته است، در پاسخ به این سوال که چرا ایران؟، تاکید کرد: سینمای ایران با عادات و سنت‌های ما فلسطینی‌ها خیلی نزدیک است و البته از حضور فیلم‌هایی از کشورهای عربی که به موضوع مقاومت بپردازد استقبال می‌کنیم.

الخطیب با اشاره به اینکه واقعیت فلسطین، مقاومت در طول سالیان بوده است، درباره امکان حضور کارگردانان ایرانی در غزه نیز افزود: هیچکدام از سازندگان این سه فیلم نتوانستند به غزه بیایند اما در دوره‌های آتی سعی خواهیم کرد هنرمندان و کارگردانان ایرانی را به غزه دعوت کنیم.

بنابر این گزارش، پایگاه‌های خبری المنار و فلسطین الیوم و روزنامه اماراتی البیان نیز به این خبر اشاره کرده و به آن پرداخته‌اند.

فلسطین الیوم: اینکه سینمای ایران با قدرت خود به مسئله مظلومان به‌ویژه فلسطینی‌ها بپردازد، ارزشمند است

فلسطین الیوم، نیز در گزارشی با بیان اینکه حمایت‌های ایران از مردم فلسطین تنها مادی و نظامی نبوده و اخیرا به عرصه فرهنگ و سینما نیز رسیده است، می‌نویسد: اکران‌های «روزهای سینمای مقاومت» با حمایت جشنواره عمار و «شرکت خانه هنر» فلسطین و وزارت فرهنگ دولت منتخب فلسطینی در غزه برگزار شده است.

وی با اشاره به مختصات اکران‌های عمار در غزه، با بیان اینکه تصویر سینمایی وضعیت فلسطینی‌ها و تقویت عرصه هنری در غزه از اهداف این اکران‌ها بوده است، می‌افزاید: اینکه سینمای ایران با قدرت خود به مسئله مظلومان عالم به‌ویژه فلسطینی‌ها می‌پردازد برای ما ارزشمند است.

وی همچنین با نضال البرعی مدیر اکران‌های عمار در غزه گفت‌وگو کرده و او گفته است: سلاح سینما کمتر از سلاح‌های دیگر در عرصه مقاومت نیست و امیدواریم این اکران‌ها به تولیدات مشترکی برای رسوا کردن دشمن صهیونیستی منجر شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: