دوشنبه 07 ژانویه 13 | 08:58

طرح بشار اسد کاملا سوری است/ سوریه ۲راه بیشتر ندارد

معاون وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر ضرورت حمایت از طرح رئیس جمهور سوریه گفت؛ سوریه فقط ۲ راهکار دارد، یکی تداوم وضعیت موجود و دیگری گفت‌و‌گو و حل سیاسی.


«حسین امیر عبداللهیان»،معاون وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران،  اظهار داشت: معتقدیم که این ابتکار آقای بشار اسد شایسته حمایت‌های منطقه‌ای و بین المللی است؛ به هرحال سوریه دو راهکار بیشتر ندارد؛ راهکار اول تداوم وضعیت موجود و راهکار دوم گفت‌و‌گو و حل سیاسی است.

عبداللهیان طرح بشار اسد را در سایه برقراری نوعی ثبات و امنیت نسبی در این کشور طی هفته‌های اخیر، گامی مهم توصیف کرد و گفت: با همکاری مشترک دولت سوریه و نیروهای مردمی در جنگ با گروه‌های تروریستی، در هفته‌های اخیر وضعیت سوریه به نفع حکومت و مردم سوریه شکل گرفت.

طرح ۳ مرحله‌ای بشار اسد کاملا سوری است

وی افزود: این طرح کاملا سوری است، اما قبل از آن مقامات سوریه تلاش کردند در رایزنی با روسیه، چین و ایران ایده کلی خود را ارایه و دیدگاههای تکمیلی را به آن اضافه کنند.

عبداللهیان تأکید کرد: این اقدام آقای بشار اسد و طرحی که به نظر می‌رسد جامع باشد، به توقف خشونت‌ها در سوریه کمک می‌کند و به عنوان محور و مبنای اصلی و مورد اتفاق طرف‌ها قرار خواهد گرفت.

عبداللهیان اظهار داشت: طرح بشار اسد می‌تواند به تحقق آرزو‌ها و اهداف ملت سوریه به صورت دمکراتیک کمک کند.

معاون وزیر امورخارجه خاطرنشان کرد: تشکیل دولتی جدید در سوریه بر مبنای قانون اساسی جدید که به همه پرسی همه مردم گذاشته خواهد شد، یکی از نکات مورد توجه در این طرح است.

عبداللهیان توقف اقدامات تروریستی علیه مردم سوریه و کنترل مرز‌ها را در عملی شدن این طرح ۳ مرحله‌ای مؤثر دانست و گفت: معارضۀ واقعی سوریه که میان مردم این کشور پایگاه دارند صرفا به راهکار سیاسی معتقدند و گزینه کشتار و ویرانی سوریه را به شدت رد می‌کنند.

وی افزود: بخش دیگری از معارضه مسلح عمدتا گروه‌های تروریستی هستند که یا ازخارج وارد شده‌اند یا برخی کشور‌ها آن‌ها را هماهنگ و مسلح کرده‌اند.

مردم سوریه از بشار اسد حمایت می‌کنند

معاون وزیر امورخارجه سوریه گفت: بشار اسد همواره تاکید کرده، به دنبال این نیست که رئیس جمهور یا پادشاه مادام العمر سوریه باشد.. اما وی که با انتخاب مردم وارد عرصه سیاسی سوریه شده، تا سال ۲۰۱۴ رئیس جمهور قانونی این کشور است.

عبداللهیان خاطرنشان کرد: در ۲۰۱۴ و همزمان با پایان ریاست جمهوری وی، در صورتی که قانون اساسی جدید به او اجازه دهد که بیش از دو دوره رئیس جمهور بماند؛ می‌تواند امکان نامزدی داشته باشد.

عبداللهیان تأکید کرد: در ملاقاتی که اخیرا با یکی از اندیشمندان بزرگ عرب داشتم می‌گفت، با‌شناختی که از وضعیت داخلی سوریه دارد، با وجود شرایط سخت در این کشور، اگر انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود بشار اسد شانس زیادی خواهد داشت.

وی ادامه داد: ما به آنچه که مردم سوریه در روندی دموکراتیک طبق قانون اساسی جدید خود تایید کنند، احترام خواهیم گذاشت؛ چه این تصمیم برای ادامه کار بشار اسد باشد، و چه منجر به انتخاب فرد جدیدی شود.

طرح سوریه قبلا در تهران بررسی شده بود

عبداللهیان درباره گفت‌و‌گوهای «فیصل المقداد» معاون وزیر امورخارجه سوریه در ایران گفت: در این گفت‌و‌گو‌ها ما آخرین مناسبات دوجانبه را بررسی کردیم و آخرین تحولات می‌دانی سوریه را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادیم؛ نکته مهم در این گفتگو‌ها این بود که محتوا و چگونگی تحقق طرح سیاسی سوریه که امروز توسط آقای بشار اسد مطرح شد، از اولین ساعات ورود فیصل المقداد به تهران به صورت مفصل مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ که به نظر ما طرح سیاسی کاملی برای آینده سوریه خواهد بود.

تفاوت دیدگاه ایران و ترکیه درباره سوریه

عبداللهیان در خصوص طرح ترکیه درباره سوریه گفت: ما به طور مستمر با برادرانمان در ترکیه درباره بحران سوریه رایزنی و گفتگو می‌کنیم.

وی افزود: روابط ایران و ترکیه راهبردی است؛ ولی ما با ترکیه درخصوص بحران سوریه تفاوت دیدگاه و یا به عبارت دیگر اختلاف دیدگاه داریم.

عبداللهیان تأکید کرد: حدود ۷۰ درصد از مفاد طرح ترکیه درخصوص بحران سوریه با طرح ایران مشترک است؛ اما تفاوت در اینست که ما معتقدیم در پایان فرایند سیاسی رأی مردم سوریه تعیین کننده آینده سیاسی این کشور است، اما برادران ما در ترکیه بر این نکته اصرار می‌کنند که بشار اسد در ابتدای فرایند سیاسی حتی قبل از توقف خشونت باید از قدرت کناره گیری کند.

وی افزود: این ایده از هفته اول آغاز درگیری‌ها در سوریه توسط طرف‌هایی مانند ترکیه و قطر دنبال می‌شد.

نگرانی از انتخاب دوباره بشار اسد در سوریه

عبداللهیان ادامه داد: برخی طرف‌ها اصرار می‌کنند که ابتدا بشار اسد باید از قدرت کناره گیری کند بعد به امور دیگر پرداخته شود چون این طرف‌ها می‌دانند که اگر بشار اسد برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد شود، رأی می‌آورد و چون اطمینان دارند که بشار اسد دارای پایگاه مردمی است، به همین دلیل اصرار می‌کنند که وی باید همین امروز از قدرت کناره گیری کند.

عبداللهیان تأکید کرد: طرف‌های خارجی از ترس رأی آوردن بشار اسد در انتخابات تأکید می‌کنند که وی باید از قدرت کناره گیری کند، ولی ما معتقدیم که انتخاب رئیس جمهوری باید به مردم واگذار شود و قانون اساسی سوریه این مساله را روشن کند که آیا بشار اسد یا هر کس دیگری می‌تواند بیش از یک دوره یا دو دوره رئیس جمهور باشد یا نه که بشار اسد و کشورهای دارای نظام دمکراتیک این موضوع را قبول دارند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: