دوشنبه 07 ژانویه 13 | 10:08

فیلم‌های ۹دی خستگی را از تنم بیرون کرد

معاون سیما با درخواست از شبکه‌ها برای تولید سریال در خصوص حماسه ۹ دی، تأکید کرد تماشای سه فیلم تلویزیونی که به این مناسبت ساخته شده‌اند، خستگی را از تنش بیرون کرده است.


مراسم تقدیر از دست‌اندرکاران تولید فیلم‌های تلویزیونی ویژه حماسه 9 دی با حضور علی دارابی معاون سیما، حسن اسلامی‌مهر رئیس سیما فیلم، علی فرجی مدیر شبکه اول، مجید زین‌العابدین مدیر شبکه سه و هنرمندان فیلم‌های “مسیر روشن”، “ابابیل” و “فاصله کانونی” در تالار مذاکرات مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

دارابی در این نشست با بیان اینکه از زمان درخواست معاون سیما از شبکه‌ها برای تولید آثار نمایشی در خصوص 9 دی تا پخش این آثار فرصت بسیاری وجود داشته است، اظهار کرد: بهتر است دوستان در شبکه‌ها تولیدات این چنینی را در اولویت قرار داده و براساس زمان‌بندی کارها را جلو ببرند. خوشبختانه هر سه اثر “مسیر روشن”، “ابابیل” و “فاصله کانونی” نیز به خوبی دیده شد.

وی افزود: حادثه 9 دی رخداد مهمی در تاریخ انقلاب تلقی می‌شود. ما پس از فراز و نشیب‌های بعد از انقلاب همچون جنگ تحمیلی، ترورها و تحریم‌ها، در انتخابات 88 با یک پدیده جدید روبرو شدیم. بی بی سی فارسی پیش از این رویدادها و با هدف مهندسی انتخابات در چنین شرایطی ایجاد شده بود. البته حضور استعمار پیر از گذشته وجود داشت و ردپای انگلیس از زمان ناصرالدین شاه دیده می‌شود و حتی امیرکبیر نیز با حمایت سفارت انگلستان به شهادت رسید.

معاون سیما با پرچمدار خواندن جمهوری اسلامی ایران در زمینه برگزاری انتخابات واقعی به خاطراتی از اسدالله اعلم اشاره کرد که در خصوص توافق برای مشخص کردن نتیجه انتخابات آن زمان سخن گفته بود.

دارابی در این خصوص ادامه داد: آزادی، انتخابات، حق رأی و مجلس از جمله دستاوردهایی بود که انقلاب به ودیعه آورد. اما برخی جفای بزرگی کردند. اشخاصی که پیش از برگزاری انتخابات خود را پیروز آن می‌دانستند. در حالی که در سال 76 ناطق نوری اولین کسی بود که به رئیس جمهور برگزیده تبریک گفت.

فیلم‌های 9 دی خستگی را از تنم بیرون کرد

وی باورپذیری را یکی از عناصر اصلی برای ساخت آثار در زمینه 9 دی خواند و یادآور شد: خوشبختانه داستان، بازی و کارگردانی خوب در هر سه اثر به خوبی دیده می‌شد. گاهی امکانی فراهم می‌شود تا آثار را پیش از پخش ببینم و نظراتم را ارائه دهم. با دیدن این آثار که حاصل کار جوانان است نیز خستگی از تنم در رفت.

معاون سیما درباره واقعه 9 دی اظهار کرد: جامعه ایران حماسه 9 دی را ساخت و پیش از آن نیز اراده مردم از صندوق‌های رأی بیرون آمده بود. حضور نسل جوان در ساخت آثار مرتبط با این موضوع نیز به باورپذیری آن کمک می‌کند.

پیشنهاد برگزاری جشنواره فیلم‌های 9 دی

دارابی پیشنهاد داد: برای سال آینده در این مناسبت باید سریال ساخته شود. از همین حالا شروع کنید. وقت زیادی مانده است. حتی می‌توانیم 10 شب جشنواره فیلم‌های 9 دی را برگزار کنیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود خطاب به هنرمندان حاضر در جمع گفت: بدانید چشم‌هایی هست که زحمات شما را می‌بیند و این تقدیر برای همین است. گرچه پاداش اصلی را خدای تبارک و تعالی به شما خواهد داد.

معاون سیما تأکید کرد: البته در سالروز حماسه 9 دی تنها فیلم‌های تلویزیونی از سیما پخش نشد. بلکه بیش از 75 عنوان برنامه داشتیم که مستندها، برنامه‌های گفتگومحور، سیاسی، میزگرد و… از جمله آن است.

برچسب‌ها: ، ، ،

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: