چهارشنبه 09 ژانویه 13 | 12:54

افغانستان دیگر سیاه نیست، سرخ شده است

در حالی کشت زعفران در بسیاری از ولایت‌های افغانستان گسترش یافته است که با توجه به سودآوری و استقبال کشاورزان از آن، می‌تواند جایگزین مناسبی برای کشت گیاه افیونی خشخاش در افغانستان شود.


پس از گذشت حدود 20 سال از آغاز کشت فراگیر زعفران در هرات، اکنون این گیاه گران‌بها در 22 ولایت دیگر افغانستان نیز گسترش یافته و در سال جاری میزان تولید آن در هرات افغانستان 50 درصد افزایش یافته است.

مقامات محلی در هرات اعلام کردند که امسال بیش از 3 هزار کیلوگرم زعفران در هرات تولید شده است و در حدود 160 کیلو زعفران نیز به کشورهای اروپایی صادر شده است.

اتحادیه ملی زعفران کاران افغانستان اخیراً اعلام کرده است: با توجه به استقبال کشاورزان افغانستان و سودآور بودن کشت زعفران اکنون این کشت در بسیاری از ولایات افغانستان به خصوص ولایت‌های غربی افغانستان گسترش یافته است.

زعفران

از هر هکتار زمین زعفران حدود 2 تا 3 کیلوگرم زعفران برداشت می‌شود که با محاسبه قیمت 1000دلاری آن در بازارهای جهانی می‌توان به میزان سودآوری این گیاه ارزشمند پی برد.

در حالی که در همین مقدار زمین همین مقدار تریاک بدست می‌آید، اما قیمت هر کیلو تریاک حدود 200 دلار تخمین زده می‌شود که بازهم نشانی بر سودآوری بیشتر زعفران نسبت به خشخاش است.

زعفران، گیاهی نیمه گرمسیری و سودآور است و در مناطقی که دارای زمستان‌های ملایم و تابستان‌های گرم و خشک باشد، به خوبی رشد می‌کند.

این گیاه، دارای خواص درمانی زیادی است که از آن برای ساخت انواع دارو، طعم دهنده و چاشنی غذا و تهیه نوشیدنی‌ها استفاده می‌شود.

زعفران، به طور معمول در فصل تابستان کشت شده و در اواخر آبان و اوایل آذر گل می‌‌کند و محصول آن صبح زود و پیش از طلوع آفتاب، برداشت می‌‌شود.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: