سه‌شنبه 24 آگوست 10 | 12:15

تحريم شركت های صهيونيستی از سوی نروژ

وزارت دارايي نروژ ديروز اعلام كرد كه صندوق ملي نفت اين كشور تصميم به تحريم دو شركت بزرگ صهيونيستي به نام هاي «آفريقا ـ اسرائيل» و «دانيا سيبوس» به خاطر فعاليت‌هاي شهرك‌سازي آنها گرفته است.


وزارت دارایی نروژ اعلام كرد كه صندوق ملی نفت این كشور تصمیم به تحریم دو شركت بزرگ صهیونیستی به نام های “آفریقا ـ اسرائیل” و “دانیا سیبوس” به خاطر فعالیت های شهرك سازی آنها گرفته است.

این دو شركت متعلق به یك میلیاردر صهیونیستی به نام “لیف لفیاف” هستند و شركت “آفریقا ـ اسرائیل” كه برخی فعالیت های مالی جزئی نیز در عرصه بین المللی دارد، طی سال اخیر میلادی و تحت تاثیر بحران مالی جهانی دچار بحران مالی شده است و از همین رو، مالك آن از تصمیم خود برای فروش سهام خود در شركت “شارع عابر اسرائیل” به قیمت 500 میلیون شیكل گرفته است.

وزارت دارایی نروژ همچنین اعلام كرد كه صندوق ملی نفت تمامی حقوق خود در شركت های مذكور را به فروش واگذار كرده است. این صندوق كه بودجه ای در حدود 450 میلیارد دلار دارد وابسته به بانك مركزی نروژ است و خود را به اصول اخلاقی وضع شده از سوی دولت این كشور پایبند می داند و حاضر نیست در شركت هایی كه دست به تولید سلاح های هسته ای و یا بمب های خوشه ای می زنند و یا به محیط زیست ضربه وارد كرده و یا حقوق كارگران را زیر پا می گذارند، سرمایه گذاری كند.

این وزارتخانه اعلام كرده است كه شركت سرمایه گذاری “آفریقا ـ اسرائیل” شركت مادر تعدادی از شركت ها به شمار می رود و سرمایه گذاری هایی را در زمینه املاك و مستغلات و نیز زیر ساخت ها و انرژی انجام داده است. به گزارش وزارتخانه مذكور، این شركت بخش اعظم سهام شركت دانیا سیبوس را كه در زمینه ساخت و ساز در شهرك های صهیونیست نشین اراضی اشغالی فلسطین فعالیت می كند، در اختیار دارد.

وزارت دارایی نروژ اعلام كرده است كه « شورای اصول اخلاقی بر این نكته تاكید دارد كه احداث شهرك های صهیونیستی در اراضی فلسطین اشغالی به منزله نقض مفاد كنوانسیون چهارم ژنو در زمینه حمایت از اشخاص مدنی در زمان جنگ است.»

سیگبیورن یونسن وزیر دارایی نروژ نیز در همین راستا خاطر نشان كرد كه « بر اساس قطعنامه های متعدد شورای امنیت سازمان ملل متحد و رای مشورتی دادگاه عدالت بین المللی، احداث شهرك های صهیونیست نشین در اراضی فلسطین اشغالی به موجب كنوانسیون چهارم ژنو ممنوع است.»

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.