یکشنبه 13 ژانویه 13 | 22:00

آمریکا: همواره در تحریم‌ها دور خورده‌ایم!

آدام اس‌زوبين، رئيس اداره کنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه‌داري امريکا گفت: «ما به شکلي فزاينده شاهد هستيم که آن‌ها [ايراني‌ها] به بنگاه‌هاي بازرگاني در کشورهاي ثالت روي مي‌آورند تا گردش پول که به طور معمول از طريق يک بانک انجام مي‌شود را تسهيل کنند.»


وزارت خزانه‌داري امريکا مي‌گويد که ايران همواره به دنبال يافتن راه‌هايي براي گريز از تحريم‌هاي تحميلي عليه برنامه انرژي هسته‌اي خود است.

آدام اس‌زوبين، رئيس اداره کنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه‌داري امريکا گفت که ايران از صرافي‌هاي خصوصي و شرکت‌هاي بازرگاني در کشورهاي ثالث براي دور زدن تحريم‌ها استفاده مي‌کند.

وي تصريح کرد: «ما به شکلي فزاينده شاهد هستيم که آن‌ها [ايراني‌ها] به بنگاه‌هاي بازرگاني در کشورهاي ثالت روي مي‌آورند تا گردش پول که به طور معمول از طريق يک بانک انجام مي‌شود را تسهيل کنند.»

اس‌زوبين افزود: «اين يک تهديد در حال تحول و در عين حال در حال ظهور است. دو سال پيش، ما شاهد فعاليت‌هاي اندکي از اين دست بوديم، اما ايران موفق بوده است بانک‌هايي بيابد که مي‌توانند به امور بازرگاني ايران بپردازند.»

امريکا و اتحاديه اروپا در آغاز سال ۲۰۱۲ ميلادي، با هدف بازداشتن کشورهاي ديگر از خريد نفت ايران و و انجام مبادلات مالي با بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، تحريم‌هاي تازه‌اي را عليه بخش‌هاي نفتي و مالي اين کشور اعمال کردند. اين تحريم از اوايل تابستان ۲۰۱۲ به مرحله اجرا درآمده‌اند.

تحريم‌هاي غرب عليه ايران بر پايه ادعايي بي‌اساس است که جمهوري اسلامي را به تلاش براي دستيابي به اهداف نظامي در برنامه صلح‌آميز انرژي هسته‌اي خود متهم مي‌کند.

ايران ضمن رد اين ادعاها، همواره تاکيد کرده است که به عنوان يکي از امضاکنندگان متعهد پيمان منع گسترش تسليحات اتمي (ان‌پي‌تي) و يکي از اعضاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، از حق استفاده از فن‌آوري هسته‌اي براي دستيابي به اهداف صلح‌آميز برخوردار است.

افزون بر اين، بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بارها از تاسيسات هسته‌اي ايران بازديد کرده‌اند، اما تاکنون مدرکي دال بر هرگونه انحراف تهران به سمت اهداف نظامي در برنامه انرژي هسته‌اي ايران نيافته‌اند.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: