چهارشنبه 16 ژانویه 13 | 09:52

هیات آژانس وارد تهران شد

هیات آژانس به ریاست هرمان ناکارتس، معاون یوکیا آمانو در امور پادمان‌ها بامداد روز چهارشنبه با استقبال علی‌اصغر سلطانیه وارد تهران شد.


هفتمین دور از مذاکرات ایران و آژانس صبح روز چهارشنبه در محل سازمان انرژی اتمی برگزار می‌شود.

آخرین دور از مذاکرات فنی و کارشناسی 23 آذرماه در تهران برگزار شد. دو طرف توافق کردند گفت‌وگوها را 27 دی‌ماه در تهران برای رسیدن به چارچوبی مشخص از سر گیرند.

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که ریاست هیات مذاکره‌کننده ایران را بر عهده دارد پس از مذاکرات 23 آذر به ایسنا گفت که گفت‌وگوها در فضایی مثبت و سازنده برگزار و پیشرفت خوبی به دست آمد.

هرمان ناکارتس نیز پس از مذاکرات آذرماه در وین پایتخت اتریش ضمن “خوب توصیف کردن نشست تهران” گفت که انتظار می‌رود مذاکرات میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران درباره چگونگی انجام تحقیقات از برنامه هسته‌یی ایران ماه آینده به یک توافق منجر شود.

ناکارتس گفت: ما انتظار داریم یک رویکرد ساختاری را نهایی کنیم و بلافاصله پس از آن اجرای آن را آغاز کنیم.

وی ادامه داد: ما نشست‌های خوبی داشتیم.

به نظر می‌آید آن‌چه معاون مدیرکل آژانس از آن به عنوان “رویکرد ساختاری” نام می‌برد در گزارش اخیر یوکیا آمانو درباره ایران مورد اشاره قرار گرفته است.

در گزارش اخیر یوکیا آمانو آمده است که:

1. آژانس به دنبال توافق با ایران درباره یک رویکرد ساختاری برای شفاف‌سازی همه مسایل باقی‌مانده با تمرکز بر مسایل ترسیم شده در ضمیمه سند GOV/2011/65 بوده است.

2. آژانس درخواست کرده که ایران اظهارات اولیه در ارتباط با مسایل تعیین شده در بخش C ضمیمه GOV/2011/65 را به آژانس ارائه کند.

ایران نگرانی‌های آژانس در ارتباط با مسایل تعیین شده در بخش C ضمیمه را رد کرد و آنها را مبتنی بر ادعاهایی بی‌اساس خواند.

3. آژانس به عنوان بخشی از رویکرد ساختاری، 13 موضوع را تعیین کرده است که منطبق با موضوع‌های مندرج در ضمیمه سند GOV/2011/65 است که لازم است به آن‌ها پرداخته شود.

4. آژانس مدعی است توضیحاتی در مورد ماهیت نگرانی‌های آژانس و اطلاعات در دسترس آن، در مورد پارچین و کارشناس خارجی به ایران ارایه کرد و سوالاتی اولیه‌ را در این راستا به ایران ارائه کرده است که ایران تاکنون به آن‌ها پاسخی نداده است.

5. آژانس در مواقع مختلف، از 26 ژانویه 2012 به این طرف، دسترسی به سایت (نظامی) پارچین را درخواست کرده است. ایران بر خلاف قطعنامه GOV/2012/50 هنوز دسترسی به این سایت را برای آژانس فراهم نساخته است.

بازرسان آژانس تاکنون دو بار از سایت نظامی پارچین بازدید و بازرسی کرده‌اند و هیچ سند و مدرکی که ایران را به انجام فعالیت‌های هسته‌یی در این سایت متهم کند به دست نیاورده‌اند. در عین حال ایران اعلام کرده است که در صورت رسیدن به یک توافق جامع با آژانس اجازه بازدید بازرسان از این سایت را می‌دهد.

در عین حال فریدون عباسی، رییس سازمان انرژی اتمی در حاشیه مراسم اولین سالگرد شهادت شهید مصطفی احمدی‌روشن و رضا قشقایی درباره‌ مذاکرات 27 دی‌ماه ایران و آژانس در تهران اظهار کرد: اگر نمایندگان آژانس که به ایران می‌آیند بدون پیش داوری بیایند و هدف‌شان روشن کردن حقیقت باشد و منصفانه و عادلانه حقوق کشور ما را در نظر بگیرند، حتما در همین جلسه آینده با ما به نتیجه خواهند رسید. اما اگر با پیش داوری قبلی بیایند و بخواهند حقوق ما را نادیده بگیرند فکر نمی‌کنم به نتیجه مثبتی دست پیدا کنند.

عباسی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که ممکن است در چارچوب توافق بر سر مدالیته همکاری با آژانس ایران تعهداتی فراتر از معاهده‌ی ان‌.پی‌.تی و اساسنامه‌ آژانس را بپذیرد؟ اظهار کرد: ما هیچ چیز را فراتر از چارچوب ان‌.پی.تی نمی‌پذیریم. ما به حرف‌های ادعایی و ارائه مدارکی که مستند نیستند پاسخ نخواهیم داد. پاسخ ما به مدارکی است که آن‌ها به ما تحویل دهند و برای ما قابل قبول باشد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز جمعه هفته پیش در توکیو گفت که درباره گفت‌و‌گوها با ایران خوشبین نیست.

اما اظهارات آمانو مغایر با ارزیابی خوشبینانه‌ای است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه گذشته بعد از دیدار با مقامات ایرانی در تهران ابراز کرد.

در عین حال مدیرکل آژانس گفت که مذاکرات با ایران که درباره امکان دسترسی بازرسان آژانس انرژی اتمی به تاسیسات نظامی پارچین خواهد بود، خوش‌بین نیست.

وی ادعا کرد: گفت‌وگوها با ایران به صورت خطی پیش نمی‌رود. یک قدم پیش می‌رود، اما بعد دو یا سه قدم به عقب بازمی‌گردد. بنابراین ما نمی‌توانیم بگوییم که (برای نشست 16 ژانویه) چشم‌اندازی خوشبینانه داریم.

آمانو احتمال یک توافق در نشست پیش رو را نامشخص دانست.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: