چهارشنبه 16 ژانویه 13 | 21:17

روایت سردار فضلی از کربلای ۵

یکی از سختی‌های عملیات کربلای 5 این بود که می‌بایست تک رودررو و جبهه‌ای با دشمن انجام می‌دادیم. به همین دلیل چند روز قبل از عملیات بچه‌های اطلاعات و عملیات با فرماندهی سردار کیانپور برای شناسایی رفتند و توانستند 2 روزه به دژ شلمچه برسند. سعید کیانپور شخصاً در این عملیات حضور داشت.


دومین کنگره سرداران و 5600 شهید دفاع مقدس شهرستان شمیرانات امروز در سالن اجلاس شهرستان با حضور خانواده شهدا، ایثارگران و مسئولین شهرستان شمیرانات برگزار شد.

در این مراسم که با خوشامدگویی محمد لاریجانی فرماندار شمیرانات به مردم آغز شد، سردار محمد هادی راوی روزهای مقاومت دفاع مقدس درباره کتاب خود که پیرامون سه روز اسارت در عملیات کربلای 5 بود توضیحاتی داد و به ذکر خاطراتی در این مورد پرداخت. وی که در مورد سختی‌ها و مصائب عملیات کربلای 5 سخن می‌گفت، در بخشی از صحبت‌های خود اظهار داشت: در حالی به ما خبر دادند که در حلقه محاصره دشمن افتاده‌اید که دو شبانه‌روز در حال جنگیدن بودیم بدون آب و غذای کافی و برای اینکه رزمندگان از آتش دشمن مصون بمانند به آنها گفتیم نزدیک جاده آسفالت زمین را بکنند و سنگر درست کنند.

در ادامه این مراسم کلیپی از مقاومت‌های رزمندگان دفاع مقدس در سال‌های جنگ تحمیلی عراق به ملت ایران به نمایش درآمد و بعد از آن سردار سرتیپ علی فضلی از فرماندهان دفاع مقدس و جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به سخنرانی پرداخت.

سردار فضلی ضمن ابراز خشنودی از حضور خود در میان همرزمان گذشته‌اش با اشاره به سالگرد عملیات کربلای 5، گفت: همانطور که رهبری فرمودند شب‌های عملیات کربلای 5 شب‌های قدر این انقلاب است. انس با آن شما را وراسته می‌کند و هر آنکس آن را فراموش کند نامش از اردوگاه انقلاب قلم خواهد خورد و در فراز دیگری فرمودند سپاه کربلا را در شملچه مشق کرد. این خاطره ماندگار حسینی را حفظ کنید.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: عملیات کربلای 5 در شب 19 دی‌ماه سال 1365 درحالی انجام شد که چند روز قبلش عملیات بزرگی را در منطقه خوزستان به نام کربلای 4 انجام داده بودیم و قریب به 6 ماه فرزندان این امت کار آموزش و آماده‌سازی نیروها را انجام داده بودند.

وی با اشاره به اینکه در حالی که در عملیات کربلای 4 بیشترین جمعیت حاضر در جبهه‌ها را شاهد بودیم، گفت: فقط در یک اعزام لشکر 27 محمد رسول‌الله 100 هزار بسیجی جبهه را تقویت کرد. کسری نیرو نداشتیم و رزمندگان مهیای این نبرد بودند. اما با این وجود در ساعت‌های اولیه نبرد با شکست مواجه شدیم بدون هیچ دستاورد و حاصلی و با از دست دادن مجروحین و امکانات فراوان.

وی افزود: با توجه به اینکه فرمانده کل قوا فرموده بودند ما از باب ادای دین و وظیفه به جبهه آمدیم ما رزمندگان می‌دانستیم که در نبرد چه پیروز باشیم و چه شکست خورده به تکلیف خود عمل کرده و در نهایت پیروز میدان هستیم.

سردار علی فضلی که از مشکلات عمده اقدامات عملیات کربلای 5 سخن می‌گفت، افزود: در ابتدا به خاطر مشکلات و موانع متعدد هیچ فرماندهی حاضر نمی‌شد فرماندهی این عملیات را به دست بگیرد. چون بین ما دو دشمن در موقعیت عملیاتی 3 الی 10 کیلومتر میدان مین و باتلاق و آبگرفتگی وجود داشت. همین طور دو خطر به هم پیوسته کمین عراقی‌ها که به کانال تاریخی شلمچه می‌رسید و آن چیزی نبود جز محصول تجربیات همه ارتش‌های دنیا که اندوخته‌شان را در اختیار بعثی‌ها قرار داده بودند و از آن به عنوان دژ نفوذ‌ناپذیر یاد می‌کردند. بعد از آن دژ کانال 15 پل، کانال ماهی، نخلستان و جزایر مختلفی بود که موانع را یکی پس از دیگری ایجاد کرده بود.

سردار فضلی از فرماندهان دفاع مقدس درباره بحث تبادل نظر فرماندهان درباره عملیات کربلای 5 گفت: آن چیزی که فضای جلسه را عوض کرد ندای امام بود که از رزمندگان خواسته بود که این عملیات را انجام دهند. و بدین ترتیب همه فرماندهان اعلام آمادگی کردند.

وی افزود: یکی از سختی‌های عملیات کربلای 5 این بود که می‌بایست تک رودررو و جبهه‌ای با دشمن انجام می‌دادیم. به همین دلیل چند روز قبل از عملیات بچه‌های اطلاعات و عملیات با فرماندهی سردار کیانپور برای شناسایی رفتند و توانستند 2 روزه به دژ شلمچه برسند. سعید کیانپور شخصاً در این عملیات حضور داشت.

سردار علی فضلی در مورد روز عملیات گفت: حوالی 12 نیمه شب عملیات، همه غواص‌ها خودشان را به مقاصد مورد نظر و تعیین شده رساندند و از کمین‌ها عبور کردند. خبر رسید که جناح راست یکی از یگانها با دشمن درگیر شده است. بعد از آن که رمز عملیات قرائت شد مابقی هم حمله را آغاز کردیم. در ابتدا حملات به پیش می‌رفت اما خبر رسید در دامنه دژ هر چه تلاش می‌کنند تصرف حتی یک سنگر نیز غیرممکن شده است. یک بار دیگر دستور حمله تجدید شد تا اولین سنگر فتح شد.

وی ادامه داد: توانستیم تا 7 صبح فقط 1800 متر از 5.5 کیلومتر مورد نظر را به جلو ببریم و تا 9 صبح برتری با دشمن بود. برای آنکه بتوانیم عملیات را موفقیت‌آمیز پیش ببریم به محسن رضایی، فرمانده سپاه وقت زنگ زدیم و گفتیم که رزمنده‌ها عاشق امامند برای آن‌ها ملاقاتی را تدارک ببیند.

جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین به قرار ملاقات بچه‌های لشکر با امام و اعلام این خبر در ساعت‌های عملیات بین رزمندگان اشاره کرد و گفت: این امر موجب شور و شعف رزمندگان شد و همین باعث شد بعد از به شهادت رسیدن بسیاری از شهدا بچه ها با روحیه بالاتر اولین سنگر از دژ عراق را به تصرف درآورند.

وی همچنین از جریان ملاقات بچه‌های لشکر با امام گفت و به نتایج عملیات کربلای 5 اشاره کرد و افزود: عملیات کربلای 5 تا 28 شبانه‌روز به درازا کشیده شد و همه اهداف به تصرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. در این عملیات 80 تا 85 هواپیمای دشمن منهدم شد و حدود 50 هزار کشته و زخمی داشتیم.

سردار علی فضلی در انتها به نقش‌‌آفرینی شهدای شمیرانات در دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: در برخی از اوقات در شمیران بیش از 5 هزار رزمنده را در جبهه شاهد بودیم.

وی همچنین در مورد یکی از شهدای شمیرانات توضیحاتی داد و افزود: در رحلت امام تنها عزیز رزمنده‌ای که توفیق حضور در شستن پیکر مطهر امام را پیدا کرد شهید محمد تیموری در جماران بود که به نیابت از همه شهدا و رزمندگان این توفیق را در کنار یادگار امام پیدا کرد.

این مراسم با مداحی مرتضی طاهری به پایان رسید.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: