یکشنبه 20 ژانویه 13 | 08:02
سخنان آیت الله بهجت درباره جشن گرفتن نهم ربیع

برگزارکنندگان مراسم نهم ربیع در جنایت‌ها علیه شیعیان شریک‌ند

آیت الله بهجت درباره برخی از رفتار‌ها به نام عیدالزهرا فرمودند: «چه بسا… این کار‌ها موجب اذیت و آزار و یا قتل شیعیانی که در بلاد و کشورهای دیگر در اقلیت هستند گردد در اینصورت اگر یک قطره خون از آن‌ها ریخته شود ما مسبب آن و یا شریک جرم خواهیم بود.»


به گزارش تریبون مستضعفین، مرحوم آیت الله بهجت در دفاع از شیعه و حقانیت مکتب اهل بیت علیهم‌السلام، بسیار جدی بودند و در دفاع از مظلومیت امیرالمؤمنین و ائمه معصومین علیهم السلام بسیار جدی. با این حال ایشان تولی و تبری را به گونه‌ای سازگار با مدارا و وحدت شیعه و سنی تفسیر می‌کرد. در آستانه «هفته وحدت» بخش‌هایی از بیانات ایشان درباره مساله شیعه و سنی  تقدیم می‌گردد:

آیت الله بهجت

بخش اول: نظر آیت الله بهجت درباره عید الزهرا [جشن عید الزهراء، عیدالزهرا فرحه الزهرا]:

آیة الله محمدتقی بهجت (ره) درباره برگزاری مجالس به مناسبت حضرت زهرا سلام الله علی‌ها (عیدالزهراء) توصیه می‌فرمودند که به بیان فضایل اهل بیت (ع) بویژه حضرت زهرا (س) و بیان حدیث ثقلین پرداخته شود. به فرموده ایشان شیوه مرحوم آیت الله بروجردی رحمه الله نیز همین بوده است؛ یعنی بیان مشترکات میان شیعه و اهل تسنن و ترک مطاعن و مثالب یا لعن و سب آشکار.

آیت الله بهجت درباره برخی از رفتار‌ها به نام عیدالزهرا فرمودند: «چه بسا… این کار‌ها موجب اذیت و آزار و یا قتل شیعیانی که در بلاد و کشورهای دیگر در اقلیت هستند گردد در اینصورت اگر یک قطره خون از آن‌ها ریخته شود ما مسبب آن و یا شریک جرم خواهیم بود.»

آیت الله بهجت بر ضرورت دقت شیعیان در گفتار و رفتار تاکید بسیاری داشتند که «مبادا موجب تحریک اهل سنت شود و بسیار بر تقیه عملی و قولی تاکید می‌کردند اما تقیه و تزلزل قلبی را حرام می‌دانستند.»

منبع: کتاب «در محضر حضرت آیت الله العظمی بهجت» ، نوشته محمدحسین رخشاد، ص ۱۳۸ نکته شماره ۱۹۸

گزیده بیانات آیت الله بهجت درباره وحدت اسلامی

نقش استعمار در اختلاف شیعه و سنی:

«اختلاف شیعه و سنی، یک مساله استعماری است. مساله مهم دوستی اهل بیت (ع) است که فریقین بر آن اتفاق دارند. مسلمین در حال حاضر، در این باره اختلاف و مشکلی ندارند. گذشتگان آنان – که در ابتدای کار بوده‌اند – اگر [با اهل بیت ع] دوست بوده‌اند…. و إلا حسابشان با خداوند متعال است. البته حساب وهابی‌ها و مبغضین به اهل بیت (ع) جداست.» کتاب «زمزم عرفان»، ص۲۹۲

اهمیت اتحاد مسلمانان:

«کسی که وحدت مسلمانان را نخواهد، مسلمان نیست. ائمه ما (ع) در نماز جماعت آنان شرکت می‌کردند، به جهت اتحاد مسلمانان.»
کتاب «زمزم عرفان»، ص۳۷۹

مذهب وهابیت

«وهابیون نه شیعه هستند و نه سنی…! مذهب وهابیت یکی جریان سیاسی است که ربطی به شیعه و سنی ندارد.»
کتاب «زمزم عرفان»، ص۳۱۸

قاصر بودن برخی شیخ الاسلام‌های اهل سنت

«حتی برخی شیخ الاسلام‌های آن‌ها، جاهل قاصرند [یعنی حقایق را نمی‌دانند وگرنه لزوما قصد لجاجت ندارند].»
کتاب «زمزم عرفان»، ص۳۹۸

منبع: کتاب «زمزم عرفان» (یادنامه فقیه عارف حضرت آیة الله محمدتقی بهجت) نوشته محمد محمدی ری شهری

 1. علی
  21 ژانویه 2013

  متاسفانه انجمن حجتیه به شدت روی این مساله پافشاری می کند و آن را مراسم واجب می پندارد و کسی را که ذره ای در آن تشکیک کند تکفیر می کنند و می گویند تولی و تبری نداری!
  جالب است دقت کنیم کسانی که مسلمان می شوند و بعد شیعه می شوند یا سنی هایی که شیعه می شوند به چه سبب شیعه شدند؟ به سبب فحش و لعن عمر و عایشه؟ یا به سبب شنیدن فضائل و اخلاق و رفتار کریمانه ی اهل بیت. اقداماتی مثل لعن و فحش و جشن عمر کشان هیچ کسی را هدایت نکرده، بلکه باعث انحطاط خودی ها و تکفیر شیعه شده است. هیچ نفعی نداشته و هیچ ثواب و اجری هم نخواهد داشت.

 2. مهدی
  9 فوریه 2013

  سلام تشکر می کنم.مسیله مبتلا به را اشاره کردید

 3. مجید
  14 ژانویه 2014

  ما شیعیان و اهل سنت که به خدا حضرت رسول(ص)و اهل بیت عصمت وطهارت ایمان داریم باید از تفرقه پرهیز کنیم که تفرقه را صهیونیست و آمریکا وانگلیس رواج داده اند و از آن سود می برند ما دست در ستان یکدیگر از وهابیت وسلفی ها و تکفیری های صهیونیست بیزاری می جوئیم .لعنت بر دشمنان اسلام ناب محمدی لعنت بر کسیکه بیشتر سبب مظلومیت اهل بیت عصمت وطهارت می شود.دورد بر شیعیان و سنیان خدا جوی و حقیقت طلب.

 4. مجید
  14 ژانویه 2014

  متاسفانه اینها وهابیت شیعه هستند

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن: