چهارشنبه 25 آگوست 10 | 14:30

منابع مالی واقعی BBC

علی رغم اینکه هزینه های بی بی سی از بودجه دولت تامین می شود ولی در اصل این هزینه ها توسط شهروندان بریتانیایی و از طریق tv license به دست می‌آید. کل بودجه BBC مبلغ یک و هشت میلیارد پوند معادل 84/2 میلیارد دلار می باشد.


در مورد محل تامین هزینه‌های بی بی سی حرف و حدیث های زیادی وجود دارد. از  خصوصی بودن این شرکت تا وابستگی به وزرات خارجه انگلستان و … آن‌چه در ادامه می‌آید گزارش ارسالی از نمایندگی ایران در لندن است که به ای موضوع پرداخته.

علی رغم اینکه هزینه های بی بی سی از بودجه دولت تامین می شود ولی در اصل این هزینه ها توسط شهروندان بریتانیایی و از طریق tv license به دست می‌آید. کل بودجه BBC مبلغ یک و هشت میلیارد پوند معادل 84/2 میلیارد دلار می باشد. حق اشتراک سالانه برای هر خانواده 5/89 پوند می باشد. این بودجه صرف فعالیت 26 دفتر بی بی سی در کشورهای جهان و 8 دفتر این رسانه در بریتانیا و همچنین 26 هزار نفر کارکنان این رسانه می شود.

bbc trust :
این موسسه بوسیله شبکه بی بی سی پایه گذاری شد و به عنوان بنیادی خیریه برای توسعه دموکراسی در کشورهای دیگر به فعالیت پرداخت. چندی نگذشت که این موسسه خود به عنوان غولی در دل غول رسانه ای بی بی سی پدیدار شد. تلاش فعالان خیریه به کشف فرصت های تاثیر آفرینی رسانه ای معطوف گشت. در هر کشوری که دستیابی مردم به اخبار و اطلاعات با تضییقاتی همراه بود، محل مناسبی برای فعالیت این خیریه بود. شاید بتوان گفت بسیاری از تحولات موجود در عرصه رسانه ای مرتبط با بی بی سی به شکلی متاثر از این خیریه بوده است. چندی نگذشت که این خیریه خود به سازمانی بزرگ تبدیل شد تا به طراحی سناریوهایی در حوزه های سیاسی بپردازد. به نظر می رسد، روند رو به رشد این سازمان با روی کار آمدن دولت جدید در بریتانیا و تاکید بر لزوم انحلال آن دچار وقفه گردیده باشد.

اعتراضات گسترده به حقوق و مزایای نجومی مدیران بی بی سی نیز به این بازبینی سرعت می بخشد.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.