چهارشنبه 25 آگوست 10 | 15:21

سینمای دفاع مقدس و فیلم‌های سطحی و لوده

فرج الله سلحشور، دروغ بودن داستان‌های سینمای دفاع مقدس و عاری بودن سوژه‌ها از مبحث عاشورایی را دو مشکل اساسی سینمای دفاع مقدس اعلام کرد و گفت: این سینما از فقدان اتاق فکر فرهنگی و مذهبی در رنج است نه امکانات.


فرج الله سلحشور گفت: دلایلی که باعث شد سینمای دفاع مقدس از آن حالت پویایی فاصله بگیرد و راکد بماند هنوز پابرجاست و اگر قرار باشد این سینما با همین کیفیت که در حال حاضر وجود دارد ادامه یابد بی تردید دوباره شاهد همین رکود خواهیم بود.


وی ادامه داد : متاسفانه مشکلاتی که سینمای دفاع مقدس را در برگرفت تا آنجایی پیش رفت که این سینما را به سمت لودگی و کمدی کشاند تا شاید به این امید که بتواند مشکلش را حل نماید در حالی که مشکل سینمای دفاع مقدس با این لودگی‌ها حل نخواهد شد.

بازیگر فیلم سینمایی «پرواز در شب» با بیان اینکه سینمای دفاع مقدس دارای دو مشکل اساسی است یادآور شد: اولین مشکل آن، مستند نبودن و دروغ بودن داستان‌های سینمای دفاع مقدس است و دومین مشکل آن عاری بودن از مبحث عاشورا است چرا که عاشورا روح دفاع مقدس بوده که اینک در بیشتر فیلم‌ها غایب است.

سلحشور اضافه کرد: بنده تردید ندارم اگر سینمای دفاع مقدس به سمت سوژه‌های واقعی در خصوص جنگ برود و موضوع‌های مستند جنگ را تصویر کند نه این‌که تغییر دهد و روح عاشورا را به این سوژه‌ها اضافه کند بطور قطع موجب رهایی این سینما از رکود خواهد شد به عنوان مثال فیلم «پرواز در شب» که از عاشورا و حضرت ابوالفضل (ع) الهام گرفته است علیرغم این‌که بیش از 20 سال از ساخت آن می‌گذرد اما هنوز جذاب و تازگی دارد در حالی که دیگر فیلم‌های جنگ چون چنین ویژگی‌هایی را ندارند چندان جذاب نیستند.

کارگردان سریال «یوسف پیامبر» با اشاره به جشنواره فیلم دفاع مقدس گفت: اگر جشنواره در جهت دفاع مقدس باشد و در مسیر همان ارزش‌هایی که این جهاد مقدس در این مملکت به خاطر آن شکل گرفت حرکت کند کار ارزنده‌ای است اما اگر جشنواره‌ای باشد که فقط یک مشت فیلم‌های جنگی را به نمایش بگذارد و بعد هم هیچ اتفاقی رخ ندهد کار مناسبی نخواهد بود و سرانجامش تعویق دوباره جشنواره خواهد بود.

سلحشور با اعتقاد به داشتن متولی ثابت برای سینمای دفاع مقدس اظهار داشت: منظور من از متولی، متولی که امکانات و اکران خوب بدهد نیست بلکه منظور من داشتن یک متولی فرهنگی است که بتواند به این سینما سمت و سو بدهد لذا متولی که به سینمای دفاع مقدس بودجه، امکانات و اکران بدهد مرحله بعدی است حال آن‌که این سینما به متولی نیاز دارد که به او محتوا و خط بدهد و آن را به عنوان جهاد مقدس مطرح سازد.

به گفته وی، سینمای دفاع مقدس از فقدان اتاق فکر فرهنگی و مذهبی در رنج است نه امکانات.
این بازیگر و کارگردان اضافه کرد: امکانات را می‌توان با برخی رایزنی‌ها به مقامات بدست آورد اما مهم این است که بتوان امکانات را در یک فیلم خوب و با محتوا هزینه کرد و الا اگر قرار باشد با این امکانات، فیلم بی‌محتوایی مثل برخی ازفیلم‌هایی که اخیرا ساخته می‌شود تولید گردد و سینمای دفاع مقدس را به کمدی و لودگی تبدیل کند این امکانات هم مطلوب نخواهد بود بنابراین امکانات باید در خدمت ساخت فیلم با محتوا، با فکر و همسو با ارزش‌های جنگ و برگرفته از روح عاشورایی باشد نه آنکه آن را برای مسخره کردن جنگ استقاده کنیم.

ثبت نظر

نام:
رایانامه: (اختیاری)

متن:

پربازدیدترین

Sorry. No data so far.

پربحث‌ترین

Sorry. No data so far.